Přehnojení hnojivem na list



host - 151.51 (?)
22.5.2011 22:37
Možno by stálo za pokus ošetriť jablone stimulátormi rastu typu Sviton Plus či Atonik Pro, ktoré tu nedávno spomínal p. Václav, ale listy jabloní spálené dusičnanmi v Kristalonu už asi nebudú schopné absorbovať tieto regeneračné látky. Po opadu listov vyrašia počas leta nové. V 90.rokoch mi takto raz shodili listy všetky tri goldeny v rade jabloní- nie zásluhou postreku, ale zničila ich chrastavitosť. Uprostred leta vyzerali ako cez zimu, ale na budúci rok bolo zas všetko OK. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 45.170 (?), 22.5.2011 17:27, zobrazeno: 10282x

Tak se musím pochlubit.,,Podařil,, se mě po 35letém zahrákaření husárský kousek.Pěstuji na zahradě převážně ve stěně 22 jabloní a při postřiku proti strupovitosti a padlí vždy jsem přidával hnojivo na list, poslední leta převážně Vegaflor. Při postřiku v první třetině května jsem sáhl po hnojivu Kristalon-Plod a květ. Chyba se nestala při tomto,,uzmutí,, manželčina osvědčeného hnojiva na balkónovky, ale v mé ignoraci číst návod. Na 10L postřiku jsem dal 2,5x větší dávku než je doporučeno, což jsem zjistil již druhý den po postřiku, že je něco divně. Listy začaly na 5 jabloních v mírně rozdílném rozsahu vadnout a dostávat hnědavý nádech.Dnes jsou 3 totálně hnědé-zvětší časti již holátka, dva tak napůl.Kristalon obsahuje asi 2,5x více dusíku než Vegaflor, který jsem poslední dobou již dával,,od oka,, a vše v pohodě.Tohleto ale bylo,,nějak moc,,!!! Je zajímavé, že většině stromům se nic nestalo a některým to dokonce prospělo /nejvíce broskvoním/.Má někdo za sebou podobnou,,zkušenost,, a radu co teď s tím -čekat až se strom sám vzpamatuje nebo mu nějakým, pro mě neznámým způsobem, pomoct?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.38 (?), 22.5.2011 17:56

Taky při postřiku loňi švestek calypsem.Normálně přidávám k tomuto postřiku hnojivo na list, které je baleno v litrové láhvi lehce zaměnitelného s lokálním herbicidem(teď nevím jeho název),který užívám na plevel.Smíchal jsem tedy calypso s tím herbicidem v postřikové láhvi chystajíce se na švestky.Naštěstí jsem na to přišel včas, a při dnešních drahých cenách postřiků jsem celý obsah vylil do kanálu.Ještě teď, když si na to vzpomenu, co by se mohlo stát, kdybych postříkal celý sad mě mrazí.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 54.208 (?), 22.5.2011 20:39

Předávkování dusíkem se běžně používá pro odlistění na podzim (6% roztok).  Vlastně to odnesly jen listy, které se ještě v létě objeví. Za rok by se mohly stromky zpamatovat úplně.   Horším případem je přehnojení do půdy, kde by se stromny z toho nevzpamatovaly. Zatím bych čekal na pořádný dešť.           Vladislav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 151.51 (?), 22.5.2011 22:37
Možno by stálo za pokus ošetriť jablone stimulátormi rastu typu Sviton Plus či Atonik Pro, ktoré tu nedávno spomínal p. Václav, ale listy jabloní spálené dusičnanmi v Kristalonu už asi nebudú schopné absorbovať tieto regeneračné látky. Po opadu listov vyrašia počas leta nové. V 90.rokoch mi takto raz shodili listy všetky tri goldeny v rade jabloní- nie zásluhou postreku, ale zničila ich chrastavitosť. Uprostred leta vyzerali ako cez zimu, ale na budúci rok bolo zas všetko OK. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.5.2011 0:08

Mně přijde divné, že jabloně, které toho obvykle dost vydrží, by shodily listy po aplikaci pouhého 2,5 násobku doporučené dávky Kristalonu. Znám lidi, kteří jej dávkují "od oka" přímo sypáním z krabice a nic podobného se jim nestalo. Nebo používají současně 4 různá (ale složením podobná) hnojiva v jednom společném roztoku.
   Otázkou je, zda nedošlo k nějaké interakci chemikálií v postřiku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.51 (?), 23.5.2011 14:04
To znie celkom logicky, ale prečo nereagovali broskyne? Otázku čím, v akej koncentrácii, pri akej teplote sa striekalo a ktoré plodiny- to najlepšie pozná prvopisateľ príspevku. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.170 (?), 23.5.2011 18:08

Jak jsem již v úvodu uvedl-nejsem začátečník ale tohleto mě zaskočilo.Postřik proveden v podvečerních hodinách, podmračeno,teplota cca 22°C, předpověď počasí udávala výskyt bouřek a po zkušenosti z loňska-velký tlak strupovitosti a padlí-jsem postříkal Diskusem v předepsané dávce 2g/10L vody, s malým přídavkem Jaru jako smáčedla.Byl to již třetí postřik po jarním na přezimující škůdce.Poloha -najjižnější na jihu Moravy-problémová oblast s ovlhčením porostu /ovocné stromy i okrasné keře, růže atd./.Co bylo jiného než obvykle, bylo přidáno hnojivo na list, místo osvědčeného Vegafloru, kterého jsem dával podle velikosti a množství listové plochy již tzv,,,od oka,, což ale neznamená, že jsem to přeháněl, ale rozdíl v doporučeném dávkování- plus minus mililitr nikdy neměl šanci nadělat škodu, protože si hlídám i hnojení průmyslovým hnojivem, střídaný kompostem pod stromy.Projevilo se to z 10 odrůd na čtyřech -Šampion 2x, Spencer,Red Melba a nějaká stará mě neznámá odrůda/1 strom/,celkem pět stromů z 22ks jabloní. Nedělám si z toho těžkou hlavu, ale,,vyškolilo,, mě to, ale musím přiznat že i mrzelo.Dobře mě tak!!! Když něco neznáš - čti návod!!! Manželčiny převislé květiny v truhlících na oknech/v tom se nevyznám/ jsou její chloubou-což jsem musel jistit zábranami-hnojené Kristalonem v zálivce.Nejsem sice závistivý, ale chtěl jsem i mým oblíbencům,,přilepšit,, a takhle to dopadlo.A ještě k tomu co bylo postříkáno mimo jabloní-broskvy, kumoje,střešně/nově vysazena a taky trochu chycena/,nektarinky, švestka,růže -ono se to těžko stříká jednotlivě a když mám postřik v motorovce je za 10minut po akci.Spíš jsem chtěl svým příspěvkem upozornit začínající ovocnáře, že člověk musí být vždy,,ve střehu,, a o překvapení není nouze, zvlášť když si jej člověk vyrobí sám!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika