Pravokořenné stromy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?)
5.11.2019 14:00

Jen jsem chtěl mít větší pravděpodobnost, že podnož nebude trpět chorobami

Jaké choroby máte na mysli?
Semenáče ve školce roubuju až 2. nebo 3. rokem. Pozoruji na nich padlí (přitom na jabloních je nemám) a na listech strupovitost. Nemyslím, že by něco z toho podnoži vadilo. Virozy se semenem nepřenesou. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 5.11.2019 14:00

Jen jsem chtěl mít větší pravděpodobnost, že podnož nebude trpět chorobami

Jaké choroby máte na mysli?
Semenáče ve školce roubuju až 2. nebo 3. rokem. Pozoruji na nich padlí (přitom na jabloních je nemám) a na listech strupovitost. Nemyslím, že by něco z toho podnoži vadilo. Virozy se semenem nepřenesou. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 189.109 (?), 5.11.2019 14:08

Samozřejmě, padlí na semenáčích taky pozoruji a na naroubované odrůdě už pak ne. Myslel jsem ale náchylnost na choroby či patologické jevy, viz příspěvek V. ze 4.11.2019 17:08.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 97.51 (?), 5.11.2019 14:37

Studničné, Hagloe Crab,... Je třeba chtít něco tehdy, kdy to jde. Tzn. raději začít v létě a u místních co maj si semínka objednat, než začít s dotazy v tuto dobu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.147 (?), 5.4.2021 0:41

Ale ano mám s tím zkušenosti. Uděláte to asi takto kupte si odrůdy, které chcete na jakýkoli podnožích.  Pak se vsaďte tak hkunoko. aby místo roubování bylo  cca 20cm v zemi.  Strom zpravokoření.   Větve ostříhejte a  nechte jen teminál , který zakraťte ve  výšce,  jak chcete vysoký kmen, (nebo ho nekraťe a  udělejte to až příští rok)  protože stromek tam vytvoří  novou korunu.  První roky jabloň  poroste pomalu, pak rychle jako semenáč.   Co se výsledků týče nechci vás strašit, ale můj děda zasadil zřejmě omylem na zahradě takto zákrsek   pod 50 letech měl průměr kmene přes asi 40cm což je více než 80 letý smrk. Byla to největší jabloň  kterou jsem kdy viděl.  Nějaká Německá reneta a nechutnými jablky strom  této velikovsti a stáří už něšlo přeroubovat tak jsme ho zlikovidoval.   Samozřejmě i takový strom udržíte ve velikosti jaké chcete, ale je to pracné.  Lepší je koupit si jaderničku moravskou  na semenáři a řeroubovat si jí na  odrůdů, kterou chcete.   Podle mě je to dnes jedinný způsob jak mít  ve špatných půdních podmínkách pěkné stromy nic jiného než jabloň na semenáči už bych nevsadil a mrzí mě, že mám na zahradě polovinu stromů na M kových podnožích... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 247.61 (?), 1.12.2023 21:22

Mám podobnou zkušenost, jabloně na M-kových podnožích mi moc nerostou ani neplodí, když je mulčuji travou a občas přidám hnůj. Hlíny mám jen 20 cm a hned pod tím je jíl. Jabloně na jaderničce by mě taky lákala, ale kde od ní sehnat semínka?

Ten p.Svoboda tam i popisuje „divokou“ školku pro meruňky a broskve s tím, že doslova kladivem zatluče pecky do země a místo ohradí, aby tam nesekal. Argumentuje tím, že z mnoha pecek vyroste několik velmi odolných stromků a třeba jen jeden bude mít dobré plody. To zkusím někde při plotu, takových pecek máme každý rok mrtě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  16   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika