Pravokořenné stromy



host - 183.140 (?)
23.5.2015 20:28

Zdravím, je pravdou, že některé staré odrůdy se dají sehnat, ale to, co si někdy architekti vymyslí, se shání velice těžko. A to nemluvím např. u slivoní o tom, že si školkaři mohou s n ecertifikovným materiálem starých odrůd nadělat velké problémy. Proto se u nás řada odrůd nedá sehnat nikde najednou, ale ani u více dodavatelů. Měl jsem s tím v minulosti rovněž co činit, netvrdil bych to jen tak. A Standu Bočka znám osobně, již ze školy, je to jeden z mála, jež věci skutečně rozumí a řadu odrůd pozná, jsou tací. Hezký den. David

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                  
host - 178.235 (?), 11.5.2015 8:53

Vyšší tvary nezbývá vysazovat také tam, kde : srnčí ničí nízké tvary , zvedá pletivo tak, aby mohli dílo zkázy dokončit zajíci.Vysoký strom bez žebříku neoberou ani dvounozí lapkové, těch je také dost. Spadané plody vhodných odrůd (např.pro moštování , sušení) se musí ale pravidelně sbírat.Největší problém je postřik, bez kterého se většina odrůd neobejde. To jsme ale trochu odbočili. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 11.5.2015 10:37

Každý fanatismus je škodlivý, krása života je v kreativitě-žij a nechej žít-stromy i lidi. Padesát odstínů šedi, nekonečně mnoho zelené... Krásný den všem, S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 2.11.2014 18:26

Boček to je ten, který pořádá pro architekty přednášky jaké že staré odrůdy mají navrhovat?No, chudáci realizační firmy, když se dostanou do tohoto soukolí.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 183.140 (?), 21.5.2015 21:46

Nedá mi to než s předchozím pisatelem souhlasit. Potom se ve školkách řeší, jak nejlépe během dvou měsíců na podzim, kde vzít takovou Špinku nebo Baumannovu renetu či Lyonskou třešeň ve VK tvaru, a ještě nejlépe s co nejsilnějším kmenem a dlouhým terminálem. Takovéto stromy rostu i 3 i více let, a to je přece dlouhá doba na objednávku dopředu, když máme projekt z léta. Vypadá to, že řada architektů vůbec netuší, jak vypadá sortiment ovocných školek a jak dlouho trvá vypěstovat ovocný strom sparametry, jež se udávají u okrasného materiálu. A taky - z vlastní zkušenosti- přece nebudeme nikam do zahrad a zeleně dávat rezistenty, ty jsou přece,,nové a přešlechtěné´´, my chceme ty stará,,dobrá´´panenská jablka a strýmky, event.koporečky. Nevím, asi je to na fakultě neučí. Nejsem proti všem starým odrůdám, ale od řady z nich se v minulosti ustoupilo právě kvůli nějakým nedostatkům v chuti, nebo náchylnosti na choroby či škůdce. Co takový Golden, počítajího taky mezi staré odrůdy? Nebo Boscovu, Lucasovu, Williamsovu? ty se pěstují již stovky let, a jsou v intenzivních sadech. Využití podnoží pro odrůdy má taky svůj důvod, i ve starověku roubovali na podnože. Mám za to, že zde to tu táhne z jakéhosi východního duchovního směru. Neřezat je v řadě případů spíš smutné, již v bibli se objevuje paralela s révou, jež vinař řeže, aby ovoce bylo co nejkvalitnější, myslím to, co jí ponechá. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 23.5.2015 8:25

Standu Bočka očividně neznáte. Víte přesně co přednáší, aniž byste na některé jeho přednášce byli.

Když se objednavatel zakázky domluví se zahradním architektem na konkrétních dřevinách, nemůže se divit, že vše nesežene v jedné školce. Samozřejmě by architekt měl znát nabídku vzrostlých ovocných dřevin našich školkařů. Nabídka starých odrůd je poměrně široká. Vím o šesti zdrojích v ČR. Dají se sehnat i balové. Další zdroje jsou za hranicemi.

To že školkaři vytvářejí materiál pět let do předu, aniž by znali konkrétního zákazníka je zcela normální. Myslím, že v současné době je trh se starými odrůdami celkem nasycen.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.140 (?), 23.5.2015 20:28

Zdravím, je pravdou, že některé staré odrůdy se dají sehnat, ale to, co si někdy architekti vymyslí, se shání velice těžko. A to nemluvím např. u slivoní o tom, že si školkaři mohou s n ecertifikovným materiálem starých odrůd nadělat velké problémy. Proto se u nás řada odrůd nedá sehnat nikde najednou, ale ani u více dodavatelů. Měl jsem s tím v minulosti rovněž co činit, netvrdil bych to jen tak. A Standu Bočka znám osobně, již ze školy, je to jeden z mála, jež věci skutečně rozumí a řadu odrůd pozná, jsou tací. Hezký den. David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.68 (?), 8.8.2015 15:38

Dobrý den,

jestli mohu poradit, doporučuji v dnešní době sázet na bujné, až velmi bujné podnože, jak vidět třeba v tento rok, jaké je až obrovské sucho a slabě rostoucí podnože nemají bez téměž denodenní závlahy šanci nárok přežít natož zaplodit. Jinak sám už léta praktikuji "vlastní podnož" - jak názorně na příkladu uvedu: před zhruba 26 roky jsem koupil jabloň MAC INTOS RED na podnoži M9 a za rok i při velmi hlubokém střihu narostly přírustky asi kolem 25cm a proto jsem další rok opakoval opět hluboký řez a opět přírustky kolem 20 až 25cm a to mne vůbec nepovzbudilo. V příštím roce jsem stromek zasadil jinam v krátce sežínaného travníku asi o 30cm hlouběji a výsledek na sebe nenechal čekat a přírustky byly asi kolem 1m. Původní odrůdu jsem přerouboval na jiné odolnější odrůdy (2) a stromek jsem vytvaroval do volné palmety protože kmínek je cca 60cm vysoký a a výšku sromku v současné době po zimním řezu udržuji na 2,5m a stromek se má čile k světu a hlavně dobře plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.22 (?), 1.2.2016 23:14

Dobrý den,

mohu se jen zeptat, zda jste tedy vysadil nějaké pravokořenné stromky?

Případně, zda jste zakoupil již provokřenné nebo je sám zpravokořenil?

děkuji a přeji příjemný den!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 227.67 (?), 21.8.2015 19:19

Taky sadím M9 hluboko aby bylo místo štepení aspoň30cm v zemi stromy jsou o neco vetší, kmen má hrubku do 10cm ale víc nenarostou, nedá se sehnat nikde vetší podnož, taková A2 to by bylo ale nikde není tak sadím takto jablone.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 9.9.2015 13:51

Host - xxx.xxx.201.22 chce 2 jabloně jako dominanty. Neznám jeho věk, ale vím, že k tomu, aby se ze zakoupeného stromku stala dominanta, to zabere nejméně jeden lidský věk. Generace které sázely stromy na přiložených obrázcích jsou dávno pryč, často i jejich děti. A vnuci si většinou stěžují na metráky hnijícího ovoce a hromady listí, které musí odklízet. A jestliže nevezmou do ruky pilu, pak na zmenšování korun stoletých stromů musí zvát specializované firmy, protože sami si na takovou fušku netroufnou -viz hruška na obrázku. 



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika