Pravokořenné stromy



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?) 
26.7.2016 22:47

Ano, mimojaderná dědičnost existuje. Veškerou mitochondriální DNA máme po matce (centriol je zase původem po otci). Ovšem i tato mitochondriální DNA se přenáší při mitotickém a meiotickém dělení. Není mi jasné, jak by mitochondrie nebo jiné buněčné struktury nesoucí genetickou informaci vycestovaly z buněk podnože do buněk roubu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.195 (?), 25.5.2017 7:43

Mám na zahradě jabloň ještě po Němcích 550m nad mořem.. Rodí každý rok, nikdy v květu nenamrzla, má stále hodně plodú velmi šťabnatých, které vyhovují na štrudl a do slivovice a částečně na konzum po dobu 1 měsíce. Chtěl bych si ji nějak namnožit, ale z příspěvků které zde čtu jsem úplný jelen. Je to oblíbené rozporuplné tema, ale opravdu se v tom neorientuji. Nevím jak na to. Co nejlépe vyzkoušet? A ve kterou dobu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.5.2017 9:15

Němci pěstující ovocné stromy, nevymýšleli hlouposti a sázeli stromy štěpované. Totéž bych radil Vám. Buď si vysejte jadérka jabloně - planěte, jaderničky nebo té oblíbené a pak na semenáčky oblíbenou odrůdu naštěpujte. Nebo jednodušeji ji naroubujte na koupený stromek. Je to snadné a ověřené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 25.5.2017 10:48

yes, je vhodné zkusit více způsobů+podpořit vitalitu oblíbeného starého stromu, vybudit ho k tvorbě nových svěžích, zdravých výhonů-použitelných do dalšího chovuwink. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 29.5.2017 20:32

Toto téma (dělení) mi připomnělo známou kuriozitu Fándlyho jabloně. O víkendu jsem kolem ní zase jednou cestoval. Kdysi jsem si ji dokonce narouboval, ale můj křoviňák se jí bohužel nešikovně dotkl. Ale to je nedůležité. Zajímavost této jabloně spočívá v tom, že nikdy nekvete, ale vždycky má plody, viz foto rozkrojeného plodu s nevyvinutými jadérky. Tak mě napadá, že u takovýchto stromů nemohou zmrznout květy a plůdky se vyvinou později než z opylených květů. Možná by se takovéto vlastnosti dalo využít i u jiných ovocných stromů. Málokomu by vadilo, že jeho meruňky, které zase nezmrzly, nemají pecky.

Fándlyho jablko 1
Fándlyho jablko 1
Jablko
Jablko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 29.5.2017 22:02

To je samozřejmě blbost, i tato jablka se vyvinula z květů, jen jejich opylení nebylo dokonalé.. Jablka s nevyvinutými jadérky jsou vcelku běžná. Každý, kdo vybírá jádra z jablek za účelem výsevu podnoží o tom ví své.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 160.50 (?), 30.5.2017 7:11 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 30.5.2017 8:43

Strom může plodit neopylené partenokarpické plody, květy mohou mít zakrnělé okvětní lístky.  Ale že jablka narostou místo listů, tomu věřím asi jako že panna porodí dítě.
   Slivoň "Bezjaderka" existuje, dokonce jsem ji jeden čas pěstoval, roub od p. Janoše. Plody vznikly samozřejmě z květů, chyběla jim tvrdá pecka a jádro bylo zakrnělé, neklíčící.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 17.10 (?), 30.5.2017 9:35
Jeste, ze to o Pamatnem stromu SR necetl nejaky vlastenec. Popirani je zcela neprijatelne. Strom nema ani okvetni, ba ani korunni a kalisni listky. Nema ani pestiky a tycinky. V cervnu se tam vsak vzdy objevi plody. Samozrejme je to z "vedeckeho" hlediska nemozne. Nicmene je to skutecnost. Proto je to taky pamatkove chraneny strom. Cetl jsem Fandlyho spisy, ale nebyla mi jasna ta barva. Obrozenecky jazyk mozna zamenoval cernou a cervenou, ale spis to bylo zpusobeno medovici od msic. Na goldeny se v teto oblasti casto nalepi prach a jsou pak skutecne cerne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 30.5.2017 9:58

Odborníci Botanického ústavu SAV podrobili vzorky kvetov a plodov analýze a zistili, že ide o mutanta, ktorý nemá, na rozdiel od väčšiny pestovaných jabloní, korunné lupienky ani tyčinky, ale má navyše zmnožený kalich a plodolisty. Kvet jablone je jednopohlavný - samičí. Kvety sú nenápadné, a preto ani nelákajú hmyzie opeľovače. Jej plody sa potom väčšinou vyvíjajú partenokarpicky - bez semien.

Takže květy skutečně má, jen mutované a zakrnělé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika