Prasklý kmínek u Glosteru



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
17.3.2010 20:31

Ta prasklinka je zřejmě mrazová deska. Způsobuje ji polední slunce s teplotami nad nulou a následně v noci silnější mráz. Stromek si s tím poradí, vyrývat ho netřeba.

Dnes jsem ohýbal a zakracoval výhony na podzim sázených výpěstků a na dvou jsem měl také prasklinky, malé byly i na větvičkách.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
All - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (125) - 70.229 (?), 17.3.2010 19:11, zobrazeno: 7450x

Dobrý den, dnes jsem si všimnul, že se mi na podzim zasazeném stromku Gloster utvořila na kmínku praslina dlouhá asi 20 cm, což je asi 1/4 poměrně silného kmínku. Gloster je na podnoži M 7. Nyní při tání sněhu stojí asi 2cm ve vodě. Chtěl bych se zeptat, jestli prasklina může být zapříčiněna právě tím, ře stromek stojí ve vodě. Dále bych se chtěl zeptat, zda-li nebude lepší stromek vyrýt, vyhodit a pořídit si nový.

Předem děkuji za radu.

HS

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 17.3.2010 20:31

Ta prasklinka je zřejmě mrazová deska. Způsobuje ji polední slunce s teplotami nad nulou a následně v noci silnější mráz. Stromek si s tím poradí, vyrývat ho netřeba.

Dnes jsem ohýbal a zakracoval výhony na podzim sázených výpěstků a na dvou jsem měl také prasklinky, malé byly i na větvičkách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.18 (?), 17.3.2010 22:33

Tu prasklinku to chce hlídat, aby se dál neotvírala. Pokud by se tak stalo a kůra se začala víc odchlipovat, něčím prodyšným bych to stáhla (třeba obvazem). Stalo se mi to také a protože jsem odchlipující se kůru ničím nepřitáhla a jako blbec čekala, až se to začne hojit, tak se mi kůra odlupovala čím dál tím víc a pak mi nezbylo, než stromek zlikvidovat. Je ale fakt, že u mne byla prasklina od země až po korunku.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 18.3.2010 7:53
Čím je prasklina způsobena asi nelze s jistotou říci. Co ale považuji za důležitější - stromek by nikdy neměl stát v louži. Je to nejspíš způsobeno tím, že po slehnutí zeminy po výsadbě se ocitl v dolíku. Takový bych vyryl a usadil výše. Abych Vám nekřivdil, je možné, že máte stromek zasazený správně a kolem nahrnutou "misku" ze zeminy k zadržení dešťové vody. Potom odvolávám výše napsané. Jestli je ale kořenový krček pod úrovní okolního terénu, pak stromek raději podsypejte a přesaďte. Nevadí, bude-li stát na malém kopečku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Zahradník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (509) - 48.26 (?), 18.3.2010 17:15

K ošetření praskliny-když jsem psal ročníkou práci na střední o ošetření stromů, u prasklin na kmenu jsem měl napsáno, že se kmen musí stáhnout.Nevím, jestli je to technicky možné, bál bych se, že to nadělá víc škody než užitku, např. poškození kůry.Dutinu je nutné nějak desinfikovat hlavně proti houbovým chorobám.Také není moc příznivé, že prasklinka je ve vodě, natahne do sebe vodu a to se dřevokazným houbám zamlová.Pokud bude sahat pod zem, je velmi vhodné odhrabat zeminu až na konec praskliny, jinak strom v kořenovém krčku během několika let vyhnije.Láďa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika