pomozte mi s Rubínem



host - 72.91 (?)
3.4.2008 9:13

K zakracování:

Jsou tu odpůrci i příznivci. Většina argumentů tu zazněla, ale jsou rozplyzlé v celé diskusi a ne každý je zde najde. Jde o to že Rubín roste tak, že vytvoří dlouhý letorost, na jehož konci příští rok zakvete. Dva pupeny pod květem vyraší a vytvoří dva nové letorosty... Z toho vyplývá, že se bude plodnost velmi rychle stěhovat daleko od kmene. Další problém je tvorba křehkých vidliček.

Pokud budeme klasicky zjednodušovat obrost, bude mít strom od kmene jen dlouhé vyholené větve na jejichž konci bude jablko.

Pokud vidličky necháme, budou se často rozlamovat.

Pokud jeden prut z vidličky zastříhneme (v létě, nebo i v zimě), zapěstujem si nové letorosty blíž kmenu na jejichž konci budou příští rok květy.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 3.2.2008 16:57
Souhlasíms panem Zavřelem. Jenom nesmíte zaměňovat  pojmy zkracování, zmlazování, průklest. Řezat u dospělého stromu jednoleté výhony v předjaří není u této odrůdy vhodné - snad až na nějaké vlky v koruně. Průklest a zmlazení, zajišťující přírůstky mladého dřeva a udržující korunu světlou vhodné jsou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 3.2.2008 17:58

Na podzim 2006 jsem sadil Rubín. Měl pěknou korunku, výhony silné jak prst. Termnál jsem zastřihl asi za 5. pupenem, ostatní za 3. pupenem, abych zmenšil nepoměr mezi kořeny a korunou. Pak přišlo suché jaro a léto a na větvích mi narostly přírůstky asi 10cm, ještě k tomu slabé, Čas od času jsem stromek zalil, ale sucho bylo silnější. Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 3.2.2008 21:46
Stromek běl zřejmě problémy se zakořeněním. Zkraťte většinu toho, co vyrostlo v loňském roce, myslím, že se probudí a poroste.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.61 (?), 4.2.2008 13:48
U svého asi l5 letého Rubínu provádím každoročně zmlazovací řez asi u l/5 větví, jinak odstraňuji jen vlky,ostatní větve nezkracuji a úroda bývá každoročně vynikající.

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 98.237 (?), 2.4.2008 21:58

Zbyněk.

Prosím o radu. Koupil jsem si nyní stromek Rubinola a zde se dočítám, jak je náročný na řez. Mám jej po výsadbě tedy zakrátit a jak? Má jeden terminál a 4 postranní dlouhé výhony.

Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 3.4.2008 7:02
Rubinola není Rubín.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.91 (?), 3.4.2008 9:13

K zakracování:

Jsou tu odpůrci i příznivci. Většina argumentů tu zazněla, ale jsou rozplyzlé v celé diskusi a ne každý je zde najde. Jde o to že Rubín roste tak, že vytvoří dlouhý letorost, na jehož konci příští rok zakvete. Dva pupeny pod květem vyraší a vytvoří dva nové letorosty... Z toho vyplývá, že se bude plodnost velmi rychle stěhovat daleko od kmene. Další problém je tvorba křehkých vidliček.

Pokud budeme klasicky zjednodušovat obrost, bude mít strom od kmene jen dlouhé vyholené větve na jejichž konci bude jablko.

Pokud vidličky necháme, budou se často rozlamovat.

Pokud jeden prut z vidličky zastříhneme (v létě, nebo i v zimě), zapěstujem si nové letorosty blíž kmenu na jejichž konci budou příští rok květy.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika