Podnože ze šedesátých let



zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?)
15.10.2010 10:22

ahojky, moje babicka ty stromy mela semenace a pak naroubovala odrudy.. a stromy to byli obrovske... takove siroke a velke, ale zahradu pak prevzala dcera a ze sadu se stala jen plan s travnikem a malymi stromecky jehlicnanky... Ale ja si myslim ze kazdy sadil podle sebe jak chtel... kdo vi, treba M9 take existovala ale z jinymi prirustky jako je tomu dnes..

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 15.10.2010 8:47, zobrazeno: 5547x

Zajímalo by mě, jaké podnože pro jabloně existovaly běžně ve školkách v šedesátých letech, neboť tatínek tvrdí, že cca v roce 1968 vysadil sad na podnožích M9, což mi nejde na rozum. Pochybuji, že existovala dříve jiná M9 než nyní. Jsou to stromy velikostí srovnatelné s dnešní MM106 až MM111. Po čtyřiceti letech stále vitální. Při pravidelném řezu stále tvoří i metrové přírůstky. Konkrétně jde o odrůdy Průsvitné, Idared, Jonathan, Matčino a Ontario. Možná někdo máte stejné stejně staré stromy a jejich podnože znáte.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 15.10.2010 10:22

ahojky, moje babicka ty stromy mela semenace a pak naroubovala odrudy.. a stromy to byli obrovske... takove siroke a velke, ale zahradu pak prevzala dcera a ze sadu se stala jen plan s travnikem a malymi stromecky jehlicnanky... Ale ja si myslim ze kazdy sadil podle sebe jak chtel... kdo vi, treba M9 take existovala ale z jinymi prirustky jako je tomu dnes..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 15.10.2010 10:49

   Tyto podnože v 60. letech již existovaly, to je jasné. V 70. letech byla velmi častá podnož M IV, alespoň většinu stromků jabloní tehdy koupených jsem měl právě na ní. Dnes už ji vidět není.
   Možná je příčina jinde. V 60 a 70. letech vznikaly nové zahrádky tzv. "na zelené louce". Vysazovalo se na odpočaté půdě, případně na parcelách, kam byla nová zemina dovezena. Dnes se vysazují stromky mnohde na místech, kde byly vykáceny stromy staré. Že tam nové stromky, nota bene na M9 málo rostou, je nabíledni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 178.235 (?), 15.10.2010 12:40

Jsem přesvědčen, že to nebyly M9,ale M IV, jak správně uvádíte. A pokud jako m-devítky ještě dnes "žijí",pak to spíš mohou být jejich pravokořenné kultivary, kde naroubovaný "vrch" zakořenil.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.50 (?), 17.10.2010 17:23

Mám stromy z 80.let sám jsem je roboval nebo očkoval na podnož M lV podnože jsem získal v Klatovech v ovocné školce a jsou vytální ještě dnes na M9 mám také jednu je o polovinu slabší ale přírůstky má ještě dobré.Stávalo se že podnože zaměnily a někdy ani nebyly uvedeny na štítku tak potom to nemusí býti M9.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 178.235 (?), 17.10.2010 22:02

Nedávno jsem odstranil také Boskopa na M9 z 80.let. Srůstový zával jsem na památku podélně rozřízl, abych se podíval, jak dobře, či nedobře srostl.Srůst byl anglickou kopulací perfektní.Myslím si, že by mohl ještě dál vegetovat, ale musel ustoupit novějším tvarům a pokusům.U tazatelky bude rozhodná vzrůstnost.I po dvaceti letech M9 nijak zvlášt nevzroste. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika