Padlí, strupovitost, mery, mšice, obaleči, svilušky... aj. v jádrovinách 2024



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?)
23.5.2024 11:54

Tak to jsem rád, pane Mičurine! Je to zajímavý přípravek, dávkuje se nula nula prdwink. Včera jsem si dal práci a snažil jsem se dohledat dávkování Coragenu pro nás malochemiky. Běžně se uvádí dávkování v millitrech na hektar v určitém množství vody. Vody spíš méně, než více. Jenže my zahrádkáři obvykle nemáme přesnou aplikační techniku. Třeba u brambor vychází množství postřiku na 1 m2 jen několik málo desítek mililitrů. Pro orientaci je to několik polévkových lžic (lžíce je asi 15 ml). To nejsme schopni splnit, musíme použít více vody, to ale znamená nižší koncentraci účinné látky. Chceme zachovat dávku účinné látky na hektar, ale pro snazší aplikaci použít co nejvíce vody. To ale nejde do nekonečna (zředění, stékání). No, tak jsem pátral. V Evropě, Americe, Číně atd. Bylo to docela zajímavé, dávkování a ochranné lhůty se často liší, i když málo. Tak jsem dospěl k dávkování: Pro obaleče jablečného 3 ml na 10 litrů vody. Pro obaleče švestkového 4 ml na 10 litů vody. Pro mandelinku bramborovou 1,2 ml na 10 litrů vody. Fakt takhle málo! Stříkat "do skanutí" (to znamená postřik ukončit, když začíná z listů stékat, lépe o chlup dříve). Ale říkám, je to průměr napříč kontinentylaugh. Coragen je účinný, bezpečný a relativně levný (při správném dávkování). Takže žádné cvrknutí do nádrže postřikovače od oka!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 10.5.2024 22:48

Na dnešek se chytilo asi dvacet samečků obaleče jablečného, i když noc byla studená. Takže v Hradci Králové začíná intenzivní letová vlna první generace. Podle AMETu je líhnutí z nakladených vajíček v okolí HK na cca 65 %. Postřik bych viděl tak za týden, larvicidy, třeba Mospilanem. Samozřejmě pro podmínky HK. Já nemám stříkat co. Díky mrazu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.235 (?), 12.5.2024 19:04

Zdravím Kuky,

Jaký byste doporučil ovicid na obaleče, který by šel běžně koupit v obchodě? Já léta používám jen larvicid Mospilan a nevím jak je to možné, ale přijde mi, že postřiky se poslední dobu míjí účinkem ačkoliv jsou správně načasovány. Je možné, že jsou ti škůdci proti němu odolní? 

Třeba letos docela hodně řádila pilatka, ačkoliv jsem postřik provedl po odkvětu, jako minulý rok. Moc jablek letos asi nikde nebude, já nejsem vyjímka, taky mi mráz určité odrůdy úplně zničil, ale jiné se zdají být OK. Chci se teď zaměřit na záchranu toho, co přežilo. Bez ochrany by těch "relativně pár" jablek co na stromech přežilo bylo zdecimováno obalečem.  Co tedy jiného než mospilan?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 12.5.2024 20:53
Zdravím, právě, že není nic. Kromě Karate a Sanium Ultra, ovilrarvicidy, pyrethroidy, tedy nebrat. Ale doporučuji Coragen, ale jen z eshopů z Rumunska nebo Slovenska. 50 ml s poštovným stojí kolem 1000,- Kč. Dává se jen 2 ml na 10 l vody. Působí na vajíčka i dospělce, dlouhodobě. Nepůsobí na mšice. Je i na mandelinku (1 ml na 10 l vody) a zatím funguje stoprocentně. Kvalitnytovar.sk nebo nexles.com/cz. Oba eshopy mám vyzkoušené, jsou spolehlivé. Zvažte.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 13.5.2024 11:00

Dal jsem si práci a spočítal všechna jablka na zahradě, která se tváří, že dozrají. Je jich 18 sad. A to ještě nebyl červnový propad. Šlo to rychle, jsou jen na jednom Idaredu a jednom Topazu. Ostatní stromy jsou stoprocentně bez plodů. Budu stříkat bodově jen tyhle dva stromy, kde mají jablka, ruční stříkačkou. Chtěl jsem postříkat vše, jako prevenci, ale neudělám to. Prevenci měly před a po květu. Zatím to stačí. Budu stříkat tento týden, než začne pršet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
katoo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (370) - 167.83 (?), 18.5.2024 18:40
Na obaleče si šetřím zbytek Calypsa, ten účinkuje perfektně. Pilatka letos buď neřádila díky mrazům (ke konci kvetení tady několik nocí lehce mrzlo) nebo stačil Mospilan. Násada švestek je letos veliká, pokud se povede eliminovat obaleče, budu nadmíru spokojen. Jablka kupodivu i přes mrazy nechaly velkou násadu, jedna jabloň neznámé odrůdy dokonce teprve kvete. Dal jsem nové lepové desky do lapačů (kousek vystřižené fólie namazány Vermifixem), to je práce nejméně zábavná :-/
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 18.5.2024 19:34
Tak to Vám přeji. Myslím úrodu. Já jsem také zkoušel šetřit a kupoval jsem jen odparníky, domeček vydrží mnoho let. Problém byl, na co nanést lep. Nesmí to být nasákavý materiál. Také pevný by měl být. Používal jsem poskládaný alobal do několika vrstev, kousek PVC... Upatlaný až za ušima... Nestojí to za námahu. Kupuju celý domeček. No, letos to je zrovna na prd. Ale lapat budu dále. Jen pro informaci, v HK je už po letu první generace. Teď je vhodný termín postřiku. (Termín postřiku platí pro HK a klimaticky podobné oblasti, domečkem myslím feromonový lapač pro sledování letu obaleče jablečného, Deltastop CP . CP jako Cydia pomonella, obaleč jablečný. Info pro nové nadšence 🙂).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1625) - 165.146 (?), 23.5.2024 10:06

Díky za tip pane KUKY.Hledal jsem náhradu za Integro s kterým jsem měl dobré zkušenosti.Dle Vašeho kontaktu jsem objednal Coragen od Rumunů a do čtyř dnů dorazil.Něco jsem o přípravku nastudoval a zaujala mě délka působení na obaleče.Přibližně stejná jak u Integro asi 3 týdny.Velmi šikovné pro rozvleklou 1.generaci obaleče.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 23.5.2024 11:54

Tak to jsem rád, pane Mičurine! Je to zajímavý přípravek, dávkuje se nula nula prdwink. Včera jsem si dal práci a snažil jsem se dohledat dávkování Coragenu pro nás malochemiky. Běžně se uvádí dávkování v millitrech na hektar v určitém množství vody. Vody spíš méně, než více. Jenže my zahrádkáři obvykle nemáme přesnou aplikační techniku. Třeba u brambor vychází množství postřiku na 1 m2 jen několik málo desítek mililitrů. Pro orientaci je to několik polévkových lžic (lžíce je asi 15 ml). To nejsme schopni splnit, musíme použít více vody, to ale znamená nižší koncentraci účinné látky. Chceme zachovat dávku účinné látky na hektar, ale pro snazší aplikaci použít co nejvíce vody. To ale nejde do nekonečna (zředění, stékání). No, tak jsem pátral. V Evropě, Americe, Číně atd. Bylo to docela zajímavé, dávkování a ochranné lhůty se často liší, i když málo. Tak jsem dospěl k dávkování: Pro obaleče jablečného 3 ml na 10 litrů vody. Pro obaleče švestkového 4 ml na 10 litů vody. Pro mandelinku bramborovou 1,2 ml na 10 litrů vody. Fakt takhle málo! Stříkat "do skanutí" (to znamená postřik ukončit, když začíná z listů stékat, lépe o chlup dříve). Ale říkám, je to průměr napříč kontinentylaugh. Coragen je účinný, bezpečný a relativně levný (při správném dávkování). Takže žádné cvrknutí do nádrže postřikovače od oka!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4503) - 2.164 (?), 24.5.2024 13:55

Včera se najednou do lapáku na obaleče jablečného chytilo mnoho těchto motýlků. Identifikoval jsem je jako obaleče jabloňové. Nikdy se mně to za ty desítky let lapání nestalo! Ani jeden motýlek. Feromon z odparníku je druhově specifický, výjimečně se tam může jiný druh zatoulat, ale jen ojediněle. Odparník jsem neměnil, je tam od dubna. Obaleč jabloňový vyžírá na jaře pupeny a poupata, v létě poškozuje slupky jablek. Na prvním obrázku je obaleč jablečný uprostřed a dole uprostřed, kolem jsou obaleči jabloňoví (mají bílé konce křídel). Tak, kde se stala chyba?

Obaleč jabloňový
Obaleč jabloňový
Obaleč jabloňový
Obaleč jabloňový
Obaleč jablońový
Obaleč jablońový
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1625) - 165.146 (?), 29.5.2024 14:05

V posledních dnech si naplánovat ošetření jádrovin je horor.Stromky stále mokré a 25.května bylo v naší lokaliě 100 % kladení a 81% líhnutí obaleče 1.generace v této prádelně je také důležitá ochrana proti houbovým chorobám.Dnes to vyšlo a dopoledne ošetřeno mix roztokem Coragen + Bellis. Tak jsem pane Kuky zvědavý jak se to osvědčí.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika