Opál



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?)
18.12.2016 11:53

Ze stejného zdroje jako OPÁL (Golden Delicious x Topaz) je i odrůda LUNA (Topaz x Golden Delicious). Plody obou odrůd byly pravděpodobně vypěstovány v 346 m.n.m.. Jak Opály tak Luny jsou velmi sladké, rozdíl je v konzistenci dužniny, zatímco u Opálu je velice příjemně pevná a chruplavá u Luny je konzistence "standartní". Opál má oproti Luně jemnou kořenitost v chuti. Celkově působí obě odrůdy velmi dobrým chuťovým dojmem. Hlavně u obou odrůd neruší zvýšená sladkost. Nepůsobí totiž fádně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 18.12.2016 11:53

Ze stejného zdroje jako OPÁL (Golden Delicious x Topaz) je i odrůda LUNA (Topaz x Golden Delicious). Plody obou odrůd byly pravděpodobně vypěstovány v 346 m.n.m.. Jak Opály tak Luny jsou velmi sladké, rozdíl je v konzistenci dužniny, zatímco u Opálu je velice příjemně pevná a chruplavá u Luny je konzistence "standartní". Opál má oproti Luně jemnou kořenitost v chuti. Celkově působí obě odrůdy velmi dobrým chuťovým dojmem. Hlavně u obou odrůd neruší zvýšená sladkost. Nepůsobí totiž fádně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 56.93 (?), 18.12.2016 20:50

"Hlavně u obou odrůd neruší zvýšená sladkost. Nepůsobí totiž fádně".

A u Opálu navíc návyková chruplavost pevné dužniny, čímž dostává tato odrůda přednost před jinými, chuťově a vzhledově podobnými, odrůdami - to potvrzují konzumenti Opálu v zámoří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 196.17 (?), 25.12.2016 23:18

O OPÁLU je třeba se bavit v tomto vlákně, ne ve vlákně Honeycrisp.indecision V současné době citronově žluté plody, o kterých jsem psal výše, jsem si natolik oblíbil, že se pro mě jedná snad opravdu o první skutečnou náhradu za Golden. Pochoutkově sladké plody s nepatrnou kořenitostí a pevnou a šťavnatou dužninou. Bravo bravisimo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 12.1.2017 20:32

Současný Opál je pro mě mnohem větším požitkem než Rozela. Má samozřejmě pevnější a šťavnatější dužninu, více svěžích kyselin a jemnou kořenitost. Je i dostatečně sladký.

Opál
Opál
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.130 (?), 22.1.2017 11:56

Z hodnocení plodů hvězdných žlutoplodých odrůd pana Miloše Vysloužila vyšel nejhůře Orion a Sirius a poněvadž by to tak být nemělo, tak se buď jedná o záměnu plodů, nebo záměnu roubů. Luna vyšla průměrně až dobře a příjemně překvapil Heliodor a právě Opál. Dužnina velmi pevná až tuhá, chuť sladší, ovšem s příjemnou jemnou kořenitostí, stejně jako u Heliodoru.

Ktorá z týchto vymenovaných žltých odrôd sa najviac podobá chuti Goldenu?     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.1.2017 14:52

Nemůžu si pomoct, ale preferuji menší plody. Na "koštovku" jsou ideální. Proto, když jsem viděl menší žluté Goldeny, hned jsem si nějaké koupil. Velikostně vše kolem 150g. Chuť Goldenu není nahraditelná. I tyto menší jsou skvělé, sladce navinulé s goldenovskou příchutí. Myslím, že odrůdy, které jste jmenoval, pane Jano, mohou Goldenu dobře konkurovat a to více než některé starší typu Resisty. Golden ovšem zůstane Goldenem a když se nepodaří takové vypěstovat, tak určitě nebudu "trucovat" a koupím si je, protože je to stále "top" chuť a třeba momentálně na ně chodím do sklepa nejvíce.

Golden Delicious
Golden Delicious
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 22.1.2017 17:34

Pane Jano, Václav Vinšálek v jiném vlákně napsal: Pokud chcete opravdu sladkou zimní odrůdu rezistentní k strupovitosti, zvolte pozdně zimní Opal (UEB 32642). Ten je z tzv. "hvězdných" střížovických odrůd asi nejsladší. Vydrží do dubna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 29.1.2017 10:50

Tak jak jste dopadl, pane PP, s tou ochutnávkou? Určitě špatně. V mém předchozím příspěvku v tomto vlákně jsem vyfotil Goldeny. Právě takhle žluté jsem je už koupil, nikoliv v supermarketu, ale u zelináře a v "Jednotě". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.190 (?), 3.2.2017 19:08

Asi nejvíce bych se shodoval s hodnocením Petra z Pardubic. V roce 2016 byl i u mne opál špičkový. A to jak v chuti, tak vyjímečně i ve velikosti. Jinak většinou u mne bývá drobný a vždycky jsem si říkal, co na této odrůdě kdo vidí. Navíc je to první česká klubová odrůda. A kolik českých licencí kopupili v USA. Je zřejmé, ža se jwedná o odrůdu do zeplejších poloh. Protože však r. 2015 a podzim 2016 byly abnormálně teplé, Opál dokonale vyzrál i ve středních polohách / 330 m.n.m./ Pěstuji jej na M9, pomůžu mu několika postřiky krystalony na list. / jinak nedocílíte střední velikost./  Odrůda je výrazně sladká, aromatická. Plody jsou nádherně žluté, někdy se slabým líčkem. Tuhost dužniny není chyba, právě naopak. samozřejmně. Starší ročníky, kteří mají erární chrup, mohou mít trochu problém. Ještě jednu zajímavou vlastnost má opál. Po rozkrojení na vzduchu nehnědne dužnina. Zajímavé by asi byly křížaly. Naproti tomu Heliodor mne zatím ještě nikdy nějak výrazně nezaujal, navíc střídá. To Sirius a zejména Orion ve středních polohách, to jsou věci. Orion je navíc velký, velmi aromatický. Ale už v únoru v suchém sklepě vadne.

Miroslav Přasličák

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.15 (?), 3.2.2017 20:19

Ten opál sa mi páči čím ďalej tým viac. Prečo ho len na Slovensku tak ťažko zohnať? Sirius, Orion,.. je už vcelku bežnný tovar (myslím stromčeky, nie plody). Ten problém s veľkosťou plodov nastáva aj po starostlivo vykonanej prebierke (za predpokladu ze dodatocne krystalonom nehnojim)? Ja praveze strednu velkost preferujem - lepsie sa jablka skladuju, su menej nachylne na fyziologicke poruchy, schuti sa zje a nemusite sa nutit tie posledne kusky dojedat ako pri prerastenych exemplaroch. Praveze ja mam napr. Golden na M9 skor vyrazne prerasteny aj bez dodatocneho hnojenia, tak by som (trochu) mensie plody uvital.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika