Odhad odrůd ze starého sadu



Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?)
30.10.2018 13:34

Vzorek č.3 určitě není Jonathan.Jeho plody jsou protáhlejší a barva slupky je temně červená kupodivu dosti zářivá a rozmytá.

Typoval bych Cherry Cox. ale chybí mě v kališní jamce typická ušlechtilá rzivost.Tedy sázím na jeho křížence Ingrid Marie.Výrazné lencitely, pěkný vzhled a podobné plodové znaky jako rodič Cherry.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 57.182 (?), 28.10.2018 11:51, zobrazeno: 5286x

Chtěl bych si na jaro naroubovat nějaké staré zimní odrůdy. Vypravil jsem se proto do starém sadu, kde jsou jabloně staré 70-80 let.
Pokud by měl někdo nějaký tip o jaké odrůdy se jedná, tak budu rád. Děkuji.

1. jablka jsou zbarvena do oranžova a chutnají moc dobře, tak akorád sladká, dužina je do žluta, bohužel jsem jich našel jen pár přímo pod stromem.
2. hodné šťavnaté jablko, uvnitř bílé, jablka jsou trhané, zatím je nikdo moc netrhal.
3. chuťově opět velmi dobré jablko, sladké, dužina žlutá, strom byl vysoký, tak jsem vzorky sbíral jen po zemi.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.154 (?), 28.10.2018 11:58

Ještě by to chtělo fotky z druhé strany - od okvětí.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 57.20 (?), 28.10.2018 15:50

První vzorek zespodu už bohužel nevyfotím...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 57.20 (?), 28.10.2018 16:01

Obrázek znovu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.154 (?), 29.10.2018 12:15

Ta dvojka mi nejdřív připadala jako Bláhovo oranžové, ale to má žlutší dužinu. Tak aspoň oživuji vlákno - snad zdejší ovocnáři zareagují.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 121.81 (?), 29.10.2018 18:25

Možná Košíkové (Panské). Máme podobné na sadě, ale letos více zbarvené až do sytě hnědočervené jako na vaší fotce č.2.

    Petr Vondráček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 29.10.2018 22:43

Existuje pár odrůd poznatelných podle fotky - Ontario, Goscoigneho, jadernička, Spartan, Gloster, Karneval. aj. Jablka na obrázku k nim ale nepatří. Každý odhad je zatížen vysokým rizikem chyby. Mnoho lidí chce mít jablka nějak pojmenovaná, tak si nechají poradit od zkušenějšího pěstitele, který ovšem často jen hádá (a proč ne, majitel to beztak nepozná). Prostřednictvím roubů se pak nesprávně určená odrůda šíří dál.
   Pravidelně mě oslovují pěstitelé, abych jim určil odrůdu při první úrodě, protože z vybledlé cedulky není nápis čitelný. Pokud si nejsem stoprocentně jistý, a to u jablek vypadajících jako Golden, Jonagold, Gala, Red Delicious je již prakticky nemožné, radím nazvat stromek raději číslem.
   Totéž bych radil i zadavateli vlákna, věřte, že údaje: chuťově opět velmi dobré jablko, sladké, dužina žlutá, strom byl vysoký k upřesnění odrůdy nepomohou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.201 (?), 30.10.2018 12:45

Ano, máte pravdu, děkuji všem za reakce. První vzorek jsem nakonec ještě sehnal a vyfotil i zespodu a podle fotek na webu by to mohlo být Bláhovo oranžové, druhý vzorek nakonec roubovat nebudu a třetí vzorek by mohl být Jonathan, ale jsou to jen moje spekulace.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 73.140 (?), 30.10.2018 13:34

Vzorek č.3 určitě není Jonathan.Jeho plody jsou protáhlejší a barva slupky je temně červená kupodivu dosti zářivá a rozmytá.

Typoval bych Cherry Cox. ale chybí mě v kališní jamce typická ušlechtilá rzivost.Tedy sázím na jeho křížence Ingrid Marie.Výrazné lencitely, pěkný vzhled a podobné plodové znaky jako rodič Cherry.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 30.10.2018 15:44

Ingrid Marie jsou u nás již přezrálé. Souhlasím, že Jonathany mezi jablky na fotce nejsou. Navíc je velmi nepravděpodobné, že by jonathany rostly ve starém 70-80 let starém sadě.  Další důvod, proč se o určování odrůd nepokoušet

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika