Neznámá odrůda jabloně



Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?)
27.10.2015 18:09

Děkuji za názory, i když jste se shodli na Smiřickém, dnes se mi podařilo najít na netu Vaňkovu pomologii a vidím tam více rozdílů nežli tu dlouhou stopku, které si všimla paní Lída.

První je Smiřické podle Vaňka,  druhé to moje:

tvar zploštělý - spíše, kulaté až lehce protáhlé

stopka velmi krátká, nepřesahuje okraj stopečné jamky - tak to ani omylem

slupka hladká, mdle lesklá - u mého mastná

jadřínec dosti velký, cibulovitý - nejsem odborník na velikost jadřinců, ale připadá mi malý

sklízí se v říjnu, zraje koncem ledna, vydrží do dubna - je zralé již teď, v listopadu zcela moučnaté

Když už mám toho Vaňka, tak jsem se díval po dalších odrůdách, ale těch žlutých jablek je spousta...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?), 25.10.2015 15:59, zobrazeno: 6997x

Mám na chalupě 70 let starou jabloň, vysokokmen, sázel ji děda, ale jméno neznal. Nebude to žádná vzácnost, sousedé mají stejnou a jméno rovněž neznají. Chalupa leží v údolí mezi Chřiby a Ždánickým lesem, 250 m, n.m.

Jablka s jemnou mastnou slupkou, šťavnatá, příjemně nakyslá, citlivá na otlaky, žlutá, některá s jemným načervenalým líčkem.

Má někdo představu, o jakou odrůdu může jít?













Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4480) - 38.136 (?), 25.10.2015 16:13

Připomíná mně Smiřické vzácné...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.10.2015 18:03

Skutečně to, Jirko, Smiřické připomíná. Ale kraj kolem Brankovic není typická lokalita, kde se tato odrůda pěstovala. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 131.27 (?), 25.10.2015 18:31

 Nejsem odborník ovocnář, ale také mi to připomíná "mou oblíbenou moštovou odrůdu" Smiřické vzácné.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.101 (?), 25.10.2015 20:48

Také bych byla pro Smiřické, švagrová má starý strom ve Skřeněři, jen mi u tohohle připadá trochu delší stopka.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1578) - 166.4 (?), 27.10.2015 18:09

Děkuji za názory, i když jste se shodli na Smiřickém, dnes se mi podařilo najít na netu Vaňkovu pomologii a vidím tam více rozdílů nežli tu dlouhou stopku, které si všimla paní Lída.

První je Smiřické podle Vaňka,  druhé to moje:

tvar zploštělý - spíše, kulaté až lehce protáhlé

stopka velmi krátká, nepřesahuje okraj stopečné jamky - tak to ani omylem

slupka hladká, mdle lesklá - u mého mastná

jadřínec dosti velký, cibulovitý - nejsem odborník na velikost jadřinců, ale připadá mi malý

sklízí se v říjnu, zraje koncem ledna, vydrží do dubna - je zralé již teď, v listopadu zcela moučnaté

Když už mám toho Vaňka, tak jsem se díval po dalších odrůdách, ale těch žlutých jablek je spousta...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.10.2015 19:02

Ještě bych dal do diskuze Croncelské a Landsberská reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.87 (?), 27.10.2015 19:21

 Moje Smiřické.

- spíše, kulaté až lehce protáhlé
-stopku nevím, nezkoumal jsem nikdy
-slupka mastná
-jadřince jsem taky nezkoumal
-delším skladováním moučnatí, ale jsou lidé kterým to nevadí a chodí si pro ně ke mně a prý jsou "jedlé" z dobrého sklepa i na jaře... Ale tomu moc nevěřím..
-ale vzhledem si myslím, že jsou to ony
Já je pro sebe pěstuji jen jako moštovou odrůdu...
Tak mně berte s "rezervou"

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.156 (?), 27.10.2015 19:42

Landsberská by to mohla být, dobrý Tip! Smiřické určitě ne, už kvůli té stopce, Croncelské taky, to by bylo na J. Moravě už asi pasé. Pro Landsberskou je právě tenká, dlouhá stopka typická, takže možná je záhada vyřešena...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 27.10.2015 19:54

Sám už Smiřické nemám, musel bych pro ně (k nafocení) ke kamarádovi do sousední vsi.
Jablka jsou vždy spíš širší než vyšší
Pokud se otrhají pozdě, pak zmoučnatí takovým divným způsobem. Jakoby se změnily v jakýsi vrzavý prášek podobný surovému dentakrylu. Když se podtrhnou, dají se skladovat dlouho do jara.
Typické jsou výrazné lenticely, někdy i červeně konturované.
Stopka je vždy krátká, takže plody v trsech se navzájem vytlačují

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika