Nevíte nědo, kde mohu sehnat stromky Red Delicious?



giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 226.120 (?)
24.6.2015 13:32
tak ja mám už starší strom, a až teraz som zistil názov mojej obľúbenej odrody. U mňa je to top jablko. Narastá do veľkých rozmerov, šťavnaté, dužina zelenkastá, úplne mi vyhovuje tá trpkosladká chuť, najlepšie chutí zo studenej pivnice. Akurát sa nedá dlho skladovať-potom zosladne, zmakne
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host, 8.11.2004 20:02, zobrazeno: 25920x
Nevíte nědo,kde mohu sehnat stromky Red Delicious?
Dají se u nás pěstovat ?
Děkuji. Jarek
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228), 21.5.2007 0:12
Taky by mě hodně zajímalo, zda se u nás dá tato odrůda koupit, případně která z dostupných je jí nejvíce podobná. Z dětství si pamatuji strom s plody, které si vybavuji jako totožné s red delicous, jenž je dnes ke koupi v obchodech., takže se u nás zřejmě taky něco na ten způsob pěstuje či pěstovalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 21.5.2007 11:11
Červené Deliciousy se už asi běžně nemnoží. Jejich nároky na podnebí jsou podobné jako u Goldenů, jinak si ovšem tyto odrůdy nejsou v ničem podbné - název je matoucí. Byla vyšelechtěna spousta mutací růstových i barevných - Starking D., Strakrimson, Red Spur D., Richared D. a jiné. Všechny se vyznačují kalvilovitým (hranatým) plodem, tuhou slupkou a sladkou nahořklou dužinou, z horších podmínek nazelenalou. Častěji se dnes pěstují jejich křížence - např Gloster. Plody trpí poměrně silně strupovitostí, padlím prakticky vůbec. Některým lidem typická hořkosladká chuť vadila, pro jiné to bylo nejchutnější jablko vůbec. V  příznivých lokalitách  to bylo velmi oblíbené jablko - vyniká vzhledem, skladovatelností i schopností k přepravě. Možná je škoda jeho ústupu ze slávy, jeho chuť byla hodně odlišná od dnešních "univerzálních jablek".
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
morrison - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (228), 21.5.2007 13:13
Velice děkuji za odpověď, pokusím se sehnat Starking, ten se mi podle obrázků z internetu líbí nejvíc, to by mohlo být ono báječné jablíčko z dětství. Plně se s Vámi shoduji, že je tento typ jablka nedoceněný a velmi málo pěstovaný, přitom já jsem právě z oné skupiny lidí, pro něž je tohle to nejchutnější jablko ze všech.
Jenom bych snad podotkl, že si nejsem úplně jist, jestli bych jeho chuť označil za nahořklou. Spíš mi přijde jemně nakyslé, nevím, každopádně ale velmi dobré a zbytek Vašeho popisu sedí na 100%, takže ještě jednou díky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 153.100 (?), 21.5.2007 13:20

Stromky Red Delicious by měly být sehnatelné v tomto zahradnictí

http://www.reneta.cz/list2.html

ale našel jsem si to jen na internetu, žádnou osobní zkušenost s nimi nemám.

Jinak tuto odrůdu pěstují moji rodiče a je to solidní jablko (ne zázračné). Přestože nejsou v úplně ideální oblasti, tak jsem nikdy nezaznamenal žádné zásadní choroby, jen občas střídavější plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 22.5.2007 8:31
Nahořklá chuť se projevuje jen v chladnějších, méně příznivých polohách. V nich jsou plody taky menší, více hranaté a dužina prozelenalá. V teplejších oblastech se větší plody plody zakulacují a dužina je výrazně sladká a žlutá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 47.195 (?), 17.3.2015 23:38

Množí je v Plzni a sice mutace normálního růstu Top Red a spurtypového růstu Red Cap, 

Obé s velmi tmavě purpurovou slupkou. Dužnina bílá až nazelenalá v kvalitnějších oblastech až žlutá.

Chuť typická aromatická. Nezaměnitelná s jinými odrůdami.  Při dobré sezoně udělá kvalitní plody i ve středních polohách, plně mrazuvzdorná, padlím netrpící.

 Strupovitost je třeba řešit.

Odrůda vhodná pro Pilar řez.

Myslím si také, že by to chtělo renesanci. Nebo alespoň využít v křížení. Gloster a Melrose přeci nejsou odrůdy k zahození, rád bych kdyby se kořenitá chuť "Redů" přenesla na rezistenty...

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
giovanim - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (76) - 226.120 (?), 24.6.2015 13:32
tak ja mám už starší strom, a až teraz som zistil názov mojej obľúbenej odrody. U mňa je to top jablko. Narastá do veľkých rozmerov, šťavnaté, dužina zelenkastá, úplne mi vyhovuje tá trpkosladká chuť, najlepšie chutí zo studenej pivnice. Akurát sa nedá dlho skladovať-potom zosladne, zmakne
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.6.2015 13:44

Koupil jsem stromek Red Chiev, ale chuťově bude pravděpodobně spíše ke Starkrimsonu, než k Red Delicious.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.46 (?), 17.3.2015 7:19

Kupoval jsem je vloni (2014) na podzim v Zahradnictví Kruh, normálně objednáte na internetu.
Red deliciousu jsou velmi podobné jejich různí kříženci, konrétně odrůdy Starkrimson, Redchief/Red Chief a už trochu vzdálenější ale pořád chuťově velmi podobný Red Cap.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika