Naklánění jabloní



host - 128.84 (?)
12.6.2011 0:51

Kmenu. Stromek je zpočátku přivázán k rovnému pevnému kůlu. Když kůl zhnije a stromek dosáhne na kmeni přibližně této tloušťky se začne klonit 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 128.84 (?), 9.6.2011 18:11, zobrazeno: 7054x

Dobrý den, kloní se mi jabloně ze svahu.  Mají už asi 90 průměr. Co se s tím dá dělat? Díky za radu. Ladislav.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 221.199 (?), 11.6.2011 22:57

Dobrý den,

jen se zeptám, průměr 90 čeho?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.84 (?), 12.6.2011 0:51

Kmenu. Stromek je zpočátku přivázán k rovnému pevnému kůlu. Když kůl zhnije a stromek dosáhne na kmeni přibližně této tloušťky se začne klonit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.130 (?), 12.6.2011 1:00

Řekla bych, že asi mají mělce kořenící podnož a ta neudrží na tom svahu váhu stromku. Zatloukla bych nové kůly ve směru proti svahu a stromky k nim přivázala (jako když se sází třeba smrčky), nic jiného mne nenapadá...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 12.6.2011 7:40
No nezlobte se, ale ten údaj o průměru kmene 90 cm se mi nejak nezdá. Ještě tak kdyby to byl obvod - budiž. Pokud ale strom má skutečně průměr kmene 90 cm, tak jde o stoletý strom takových rozměrů že jej nějaký kůl už není schopen udržet. Leda snad kolem něj zatlouct nějaké larseny :-). Jinak bych si tipnul že v tomto případě už půjde o strom na "sklonku života" a naklánění už může být způsobeno odumíráním kořenů (u jabloně beztak dost mělkých), možná v kombinaci s nějakým sesuvem půdy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 40.132 (?), 12.6.2011 7:59

Myslím, že pan Ladislav je technický typ a měří v milimetrech, nikoli v cemtimetrech, jako my, prostí občané :-).

Místo kůlů, které uhnijí, bych použil alespoň coulové pozonkované trubky nebo trubky od lešení.

Anebo bych stromky kůlem podepřel zespodu tak, aby kůl byl zapřen o pevnou podložku (třeba kámen) a nahoře bych na kůl (mezi kůl a stromek - v místě podepření) dal měkkou podložku (vícenrstvě třeba jutu, starý koberec, karimatrku apod.)

A propos: co jsou to larseny? Čo je to také? Něpoznám!

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 242.174 (?), 12.6.2011 11:28
Uff - stydím se. Jsem taky technik (i když jenom "blbý chemik"). Vůbec mne nenapadlo že na zahradě a v přírodě vůbec se něco měří na milimetry. Larseny - to je "lidový" výraz pro mohutné ocelové profily které se strojně vrážejí třeba 10 metrů do země. Zpevňují se jimi břehy, svahy, zakládají výškové stavby :-). Ale to sem nepatří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 40.132 (?), 12.6.2011 11:48

Díky za objasnění pojmu larsen. Podle Vašeho popisu mi jsou známé, akorát ten název mi nic neříkal.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.6 (?), 12.6.2011 19:28

Viděl jsem hodně jabloní, ale s kmenem 90 cm v průměru dosud ne. Takže půjde spíš o milimetry.
   Je-li na vině sesuv povrchové půdy, slabá podnož nebo prosté převážení stromku na stranu větších větví směrem ze svahu, je vcelku jedno. Řešení je stejné. Dostatečně silný, hluboko zaražený železný profil místo kůlu po celou dobu života stromku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika