můžu ještě zachránit staré jabloně?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?)
9.8.2008 11:48

No je dost možné, že jste si udělala chybné závěry - nezapomínejte, že letošní rok je extrémně vlhký, poslední dva roky nebyla pořádná zima...

Tím chci říci, že mám na zahradě 4 staré jabloně (odhadem 60 let a více),  nejsou ořezané a ta letošní jablka budou mít velmi mizerná taky - odhadem tak 2/3 skončí na hnoji. 4 zákrsky ve věku kolem 8-15 let, které na jaře stříkám fungicidy (3 postřiky) jsou na tom jenom o trochu lépe. Padlí mám poslední 2 roky na různých okrasných keřích, kde se předtím 30 let nevyskytovaly.
Pokud jde o stromy, nejsem příznivcem příliš radikálních řešení, takže bych na Vašem místě s totální likvidací počkal - třeba do doby, než Vám začnou rodit nově zasazené stromky.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Jaška Šidlová - (3) - 13.94 (?), 9.8.2008 11:30, zobrazeno: 19085x

Dobrý den, na loni zakoupené zahradě máme staré jabloně, nízkokmeny, které někdo kdysi hodně prořezával a pak několik let ne. Letos jsme je tedy hodně prořezali. Výsledkem bylo, že stromy okamžitě napadli škůdci i nemoce (mšice, vlnatka, padlí, atd. ale je toho víc). Jablka jsou malá a nemocná. Dokonce z poloviny hnijí už na stromech. Na zbytku zahrady by jsme chtěli mít původní české vysokokmenné odrůdy bez řezání a chemie. Dočetla jsem se, že to za dodržení určitých podmínek jde. Ráda bych ale zachránila (ještě než si urazíme ruce za tu napáchanou škodu) ty původní jablůňky. Mám ale obavu,  aby se ten všechen neřád nešířil na nové mladé stomy. Na zahrada.cz jsem si už našla kde se dají původní odrůdy sehnat (-: Děkuji za každou radu a pochopím i kritická slova.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 9.8.2008 11:48

No je dost možné, že jste si udělala chybné závěry - nezapomínejte, že letošní rok je extrémně vlhký, poslední dva roky nebyla pořádná zima...

Tím chci říci, že mám na zahradě 4 staré jabloně (odhadem 60 let a více),  nejsou ořezané a ta letošní jablka budou mít velmi mizerná taky - odhadem tak 2/3 skončí na hnoji. 4 zákrsky ve věku kolem 8-15 let, které na jaře stříkám fungicidy (3 postřiky) jsou na tom jenom o trochu lépe. Padlí mám poslední 2 roky na různých okrasných keřích, kde se předtím 30 let nevyskytovaly.
Pokud jde o stromy, nejsem příznivcem příliš radikálních řešení, takže bych na Vašem místě s totální likvidací počkal - třeba do doby, než Vám začnou rodit nově zasazené stromky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.188 (?), 9.8.2008 22:58

Já bych také ještě počkal. Doporučuju důsledně ošetřovat fungicidy i insekticidy. Řeším od loňska podobnou situaci, na jaře jsme také velmi prořezávali, pak jsem provedl 4x postřik fungicidy a 2x proti mšicím, a rozdíl mezi částmi stromů, kam dosáhnu (do cca 2 m) a kam už ne je poznat na první pohled.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 11.8.2008 19:42

Nejsem přesvědčen o tom, že napadení škůdci a nemocemi je následek prořezání, byť možná nesprávného.
  Každopádně se řezem ukázalo, které stromy je možné zmladit. Napravit šetrným průklestem stromy, které po neadkvátním řezu narostly jak vrby není nemožné, ani enormně obtížné.
   Důležitější než aplikaci fungi- a insekticidů považuji prosvětlené koruny a dostatečnou výživu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 98.82 (?), 11.8.2008 20:14

Letos na Valašsku hnijí na stromech jabka i jinak skoro rezistentních odrůd. Praskají a hnijí až dvě třetiny nasazených plodů. Drží se jenom Loudovy rezistenty. Vlivem vysoké násady jsou navíc plody zdrobnělé - no prostě stojí to za houby. S prořezáním to nebude mít nic společného, spíš naopak, příští rok pořádně proberte letos vzniklé vlky a vytvořte si nové základy korun podle svých představ. Stromy budou ještě dlouho rodit, nejspíš tak dlouho, dokud sami nezjistíte, že rezistenty vám ušetří spoustu starostí a zklamání a nepřeroubujete nevyhovující odrůdy spolehlivějšími. Chce to sledovat odrůdy a jejich chování ve vašem prostředí, ani rezistenty nemusí vydržet všechno, choroby jsou vynalézavé a přizpůsobivé,  a časem se jistě objeví nové a nové odrůdy .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 103.37 (?), 11.8.2008 20:41

Dobry den,

ja jsem zmlazoval asi 60ti lete jablone a myslim, ze uspesne. Rez jsem rozdelil cca do 3 let, to aby stromy "nezvlcely". Provadel jsem ho prevazne v pozdnim jare. Ted, kdyz vidim, ze se koruna na nekterem miste moc zahustuje, tak ji prosvetlim, kazdy rok vyriznu tak 2 - 3 vetve. Jinak se o stromy nestaram, zadny postrik, zalivka nebo hnojeni.

Stromy se opravdu spravily, bohate kazdorocne plodi (az 1 tuna /strom).Take jim mene namrzaji kvety. Navic jsou to krasne dominanty zahrady, na jare kdyz kvetou tak je to nadhera. Mam aji mladsi rezistentni odrudy, ale ty vyzaduji mnohem vice pece (hnojeni, rez).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.250 (?), 11.8.2008 20:58

Taky píši z Valašska a potvzuji Váš postřeh, že letošní strupovitá a popraskaná jablka nemají snad v historii obdoby. Zkusím to nafotit a uveřejnit zde. To se hned tak nevidí a to přitom jaro bylo na srážky poměrně skoupé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 88.153 (?), 20.8.2008 23:39

Dotřetice z Valašska, taky se nám drží jen rezistenty (hlavně Loudovy), a to nám poprvé zarodily některé odrůdy, na které jsme se těšili, ale ani jsme je neochutnali a ještě nedozrálé otrhali a vyhodili. Jenom si značím větve, které příští rok přeroubuju na rezistenty. Zaj

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.20 (?), 9.9.2008 8:18

Vážená paní,

můj názor se Vám asi nebude příliš líbit, ale zvažte jej, je podložený vlastními chybami.

Pokud ve starém sadu nemáte odrůdu, bez které nemůžete být, pak bych naplánoval postupnou celkovou obnovu tak, abych nezůstal zcela bez ovoce. Nejlépe je měnit celé řady, i když vím, že vykopání a likvidace starých stromů dá hodně práce. Nově doporučuji čtvrtkmenyů, to je výška kmene kolem 120 cm a to na vzrůstnějších podnožích. Výběr je dostatečný. Záleží na stanovišti. Určitě bych dal švestku Jojo, Althanovu renklodu, broskev, snad i meruňku. Z jabloní Rozela, Rubinola, Topaz, Angold, Bohemia a snad i nějaké letní. Starých odrůd znám mnoho, ale ty nové jsou lepší.

Ze starých jen namátkou - jak je ještě vidím v duchu na zahradě: Wagenerovo, Boskopské, Wealthy, Ontario, Matčino, Boikovo, Sudetská, Oldenburg, Holovouský malináč, Albrechtovo, Bláhovo, Vilémovo, Spartan, Dukát, Idared, Zvonkové, Coxova , Gascoigneho šarlatové...(už trochu míchám i novější) - to všechno je už překonané a myslím, že není Vaším koníčkem kvůli podřadným plodům riskovat zdraví na vysokokmenech. Podívejte se kolem silnic nebo do opravdu starých sadů, je skutečně málo starých vysokokmenů, které stojí za to udržovat.Naopak, každý rok vysadit pár stromků, to je symbolika života i opravdová radost.

A ještě na zimu příručky a studovat, na léto foťák a všechno si dokumentovat a zaznamenávat, dělat si radost i kvalitním vercajchem a nakonec úrodu rozdávat dětem a známým neboť, jak jsem vymyslel sám, coby ateista

Pánbůh zase nadělí tomu, kdo se rozdělí.

At´ se Vám daří a škůdci se Vám vyhýbají.  Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 136.34 (?), 9.9.2008 9:01

Nevím, jak velkou máte zahradu.Jestli nepočítáte s pěstováním jablek ve velkém, na prodej nebo na pálení, tak pro rodinu stačí po jednom stromu od podzimního, zimního a pozdně zimního.Hodně lidí je nadšeno z úrody, snáší do sklepa přepravky plné jablek a na jaře vynáší scvrklá jablka na blízké pole nebo jimi plní popelnice.Pokud si zkusíte na strom naroubovat 2-3 odrůdy, máte pestré zásoby na celý rok.Na ušetřeném místě můžete sadit broskve, slívy,višně,(třešně dorůstají většinou rozměrů nepoužitelných pro menší zahradu).Broskve Vám začne plodit už 3.rokem.Některé peckoviny jsou velmi rané,(možná na úkor kvality),ale nejvíc se člověk těší na to první čerstvé ovoce po zimě.Hezký den přeje Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika