Mezišštěpování jabloní



host - 15.147 (?)
25.11.2009 18:39

Zdravím, třešně i višně se úspěšně dají očkovat na ptačku nad zemí i v korunce (dle síly)  tzv. čipováním koncem července. Což je v podstatě Forkert v druhé míze. Akorád je třeba u odstávajících oček pásku obtáčet, aby se očko nevylomilo.

Juraj Kafka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 24.11.2009 14:20

O školkaři, který prodává vysokokmeny na podnoži M9 vysoké mínění mít nebudu. 
   Jeden podobný strom mám v zahradě. Kmen je vysoký 2 metry má asi 10 cm v průměru. Koruna má v průměru asi 1,7 m. Stáří odhaduji na 50 let, to podle toho, že za posledních 30 roků se nezměnil velikostí ani tvarem vzdor pravidelnému řezu. Zdálky připomíná paraple či ořezanou přerostlou brokolici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 24.11.2009 16:35

Netvrdím, že to je dobré řešení, ale děje se to. Už jsem viděl okrasné jabloně, kterým z kmene prorašila ratolest, na které se vyvinuly jonagoldy.

Běžnější je ale případ, kdy se ve školce na ptačce neujme očko. Seříznutá pláňka rychle vyroste a vytvoří solidní rovný kmínek. Do korunky se pak může naroubovat sakura.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 24.11.2009 16:48

Je to možné.
  I když bych řekl, že třešně -  okrasné i jedlé - se u země na ptačku obvykle neočkují, nýbrž plánovaně roubují v korunce a kmínek je tvořen podnoží. Očkované bývají spíš mahalebky, Colty, Gisely, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 24.11.2009 18:18

Jak kde. Očkování je stále nejrychlejší způsob štěpování a ptačka je pro školkaře nejdostupnější podnož. Většině zahrádkářů vyhovuje.

Nechtěl jsem napadnout zmiňovaný internetový obchod. Mezištěpování může mít i jiný důvod. Nenapadá mě ale jaký.

Ve starých dobách se vložky používaly pro choulostivé odrůdy. Kmen tvořily odrůdy jako Boikovo. Když stom pomrzl zbylo aspoň to Boikovo. Po mrazových katastrofách, které byly v první polovině 20. století celkem časté se není čemu divit.

Dále se používaly pro odrůdy které tvořily slabý a křivý kmínek (Panenské).

O afinitě už bylo napsáno dost.

Při použití vložky je zpomalen vývin stromku o jednu sezónu. Pro dobré ujmutí pravokořených sazenic jsou vhodnější mladší jedinci..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 24.11.2009 20:42

Citace Ing. Š.Nitranského, CSc,  z:  floranazahrade.cz/200207/ockovat.htm

Zvláštnosti má i štěpování třešní a višní na podnože z bujně rostoucích ptáčnic. Očkování této podnožové kombinace bývá neúspěšné. Vhodnější je jarní roubování ve výšce korunky nebo roubování do boku odlistěnými vyzrálými rouby koncem srpna. Podnože z mirabelek očkujeme klasickým způsobem.

Osvědčilo se mi mezištěpování u Rubínu a Bohemie, Melodie, Breuhahnova, a jiných v místech,  kde dolní části stromků trpěly rakovinou. Odolnější při připadaly kmínky vytvořené odrůdami Croncelské, Wealthy, Ingrid Marie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 24.11.2009 21:07

Zahradnické školy žákům zpestřují prázdniny odbornou praxí. Celý srpen jsem lezl po čtyřech...  Užil jsem si měsíc ve školkařském podniku v době očkování.  O tom, že se třešně doporučuje roubovat vím. Dokonce to někde dělají kozí nožkou. Já jsem ale pracoval ve školce, kde se na ptačku očkovalo. Ona zas tak bujná nebyla školka neměla závlahu a půda taky nic moc.  Je možné že má svůj vliv i i doba očkování jako u broskvoní. Kdoví jestli to není jen informace co se opisuje z učebnice do učebnice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 24.11.2009 21:18

Je to možné. Přiznám se, že díky údajům v knížkách jsem očkovat na ptáčnici ani nezkoušel. Zkoušel jsem ale roubovat v srpnu za kůru, ale s nevalným výsledkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 56.251 (?), 24.11.2009 22:10

Očkoval jsem pokusně na ptačky loni, koncem srpna, v lese, ve špatných podmínkách (tma, sucho-->skoro žádná míza) višeň Érdi a neznámou třešeň. Z takřka bojových podmínek se z 10 stromků ujala polovina (druhá půlka byla buď ožrána zajíci, nebo se nechytla vůbec), takže nevidím v tom snad takový problém.

Letos na podzim jsem vydobyl nových 15 stromků (podnoží) do tloušťky palce a zasadil na záhon. V srpnu zkusím očkovat znovu, tak se uvidí! ;-)

Mita

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.147 (?), 25.11.2009 18:39

Zdravím, třešně i višně se úspěšně dají očkovat na ptačku nad zemí i v korunce (dle síly)  tzv. čipováním koncem července. Což je v podstatě Forkert v druhé míze. Akorád je třeba u odstávajících oček pásku obtáčet, aby se očko nevylomilo.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 249.76 (?), 13.1.2010 20:15

Bohužel jsem na této diskusi poprvé.Mezištěpování používám na své zahradě asi 5let. Donutily mě k tomu ztráty stromků po ohryzání hryzcem.Můj otec pečlivě dával kořeny zákrsků do drůbežího síta.Síta vydržela bez poškození od roku 1975,zákrsky na M-9 však ne.Kořeny byly po zesílení zaškrcené. Nejprve jsem vysel osivo pláňky, pak očkoval M-9, další rok pak přidal angl.kopulací Rubín, Bohemii, Bohemii Gold, Topaz atd.Délku "vložky"jsem dával různou, neboť dle odb. literatury má délka vložky vliv na růst.           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika