Má cenu pěstovat Idared v 500 m.n.m?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?)
20.3.2024 17:08

Strupovitost ani sazovitost není řadu let skoro k vidění a to ani tady, ani na Vysočině. Aby díky ní popraskaly a shnily plody vůbec ne. Do Idaredu jsem narouboval ten Admirál, ale právě u něho se objevilo praskání a otvory, nevím od čeho. Tady byly plody v pořádku. Osobně jsem Idared nikdy moc neuznával, ale tyhle "vysočinské" Idaredy jsou opravdu dobré.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Ogar2002 - (33) - 68.117 (?), 16.3.2024 17:40, zobrazeno: 922x
Tak jsem začal přemýšlet nad výsadbou nové jabloně která by časem nahradila odrůdu "Smiřické" a napadlo mě zkusit Idared protože dlouho vydrží. Původně jsem chtěl Strýmku nebo Jeptišku (zajímalo mě, jak opravdu chutnají) ale ty se mi nepodařilo sehnat a čekat 16 let na plody se mi taky nechce. Myslíte že by dosáhl slušné kvality v jílovité půdě? Teploty tady jsou v posledních letech velmi slušné a stanoviště na které ho chci dát je až do odpoledne osluněné. P.S vím že je citlivý na strupovitost, ale v mém okolí strupovitostí trpí všechny jabloně.
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
paja - (13) - 106.6 (?), 18.3.2024 10:52

Vyzkoušet můžete, ale v této nadmořské výšce to je už pro Idared tak na hraně. V horších, málo slunných rocích, to asi hitparáda nebude. Musí být u Vás opravdu co nejvíce na slunci. Já jej pěstuji v 240 m.n.m. a když je málo slunce, už to není úplně ono. Ale mám severní svah. Koruna stromu musí být co nevice vzdušná 1) lépe dozrávají plody 2) omezení strupovitosti.

Strupovitosti Idared trpí, takže bez postřiku, alespoň u mne, to nejde.

Je velmi plodný, tak dělat probírku. Spíše nutná. První tři roky nechat jen pár plodů, první rok raději žádný. Jinak tzv zababčí a přestane téměř růst a plody jsou malé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
paja - (13) - 106.6 (?), 18.3.2024 10:57

Co se týče pěstování Idaredu v jílu - mám jíl, roste, plodí a to dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.155 (?), 18.3.2024 13:39

Idared nedoporučuji. Měl jsem jej v n.v. 430 m, velmi trpěl strupovitostí.  Strom jsem vykácel. Bez postřiků se nadá pěstovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.148 (?), 18.3.2024 13:44
Smiřické je rozhodně lepší, než Idared. Lída
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.3.2024 9:06

Idaredy původního stromu na Hornosvratecké vrchovině v 600 metrech nad mořem bych klidně nechal soutěžit v degustaci Idaredů z různých poloh a možná, že by vyhrál. Růst omezuji na úkor vedle naroubovaného Admirálu, ale už nebudu. Plodnost vysoká, pravidelná a kvalita pro mě překvapující. Jižní svah, ale oslunění sotva pár hodin kvůli stínění z jihovýchodu a západu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ogar2002 - (33) - 68.117 (?), 20.3.2024 16:26
Smiřické není špatné, ale u nás vydrží křupavé a šťavnaté jenom 14 dní. Potom zmoučnatí a stává nevhodným k přímému konzumu. V takovém stavu už je použitelné jenom do štrůdlu nebo na sušení. A to je právě důvod proč ho plánuju časem nahradit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ogar2002 - (33) - 68.117 (?), 20.3.2024 16:36
Moc děkuju🙂. Řez a probírku zvládnu. A co se týká strupovitosti u Idaredu, způsobuje třeba praskání a následné hnití plodů? Tento problém má totiž odrůda "Banánové zimní" u mé známé (v červenci se začnou objevovat velké strupy, které následně prasknou a plod začne hnít), takže z bohaté násady ji toho moc nezůstane.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 20.3.2024 17:08

Strupovitost ani sazovitost není řadu let skoro k vidění a to ani tady, ani na Vysočině. Aby díky ní popraskaly a shnily plody vůbec ne. Do Idaredu jsem narouboval ten Admirál, ale právě u něho se objevilo praskání a otvory, nevím od čeho. Tady byly plody v pořádku. Osobně jsem Idared nikdy moc neuznával, ale tyhle "vysočinské" Idaredy jsou opravdu dobré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
paja - (13) - 106.6 (?), 20.3.2024 18:22

Ano, Idared je trochu taková popelka, která není moc v zájmu a to hlavně kvůli strupovitosti a "horši" chuti. Na strupovitost je náchylný, ale jak hodně taky záleží na zahradkáři. Přehoustlá koruna to jen podporuje. Proto jsem psal, že koruni potřebuje vzdušnou. I já jsem dělal tu chybu. Když jsem korunu pořádně prosvětlil, strupovitost klesla tak o sedmdesát procent.

Chuť - není to obchodový slaďák, prostě trochu té kyselinky má. U mne méně jak Topaz.

Nehnije, nemoučnatí, v chladným sklepě vydrží do dubna a plodnost je hojná. To jsou zase jeho plusy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika