Má cenu ji zachraňovat?



host - 227.41 (?)
22.3.2014 6:35

Mám tiež ťažkú ilovitú pôdu, ked sadím tak robím veľké jamy, drenáž,perlit odľahčenie pôdy a kyprím pôdu, ale aj tak, ten íl je ako hrnček, jednoducho v zime tam voda stojí a ja obchádzam stromčeky so stojatou vodou, pričom v lete sú vysušené, vody málo.Neviem ako by sa ešte dalo pomôcť ílovici.N-K-

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.175 (?), 10.3.2014 22:12

Zdravím

Děkuji za odpověď. Teď jste právě vyděl názorně výsledek ze špatné púdy a ušetřil jste trápení stromu. Vaše fotka přesně dokumentuje následky těžké a hutné púdy. Pokud máte poblíž další jabloně tak jim ještě prosím pomožte.

děkuji

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 17.3.2014 19:23

Je vhodné při čerstvém (nebo i starším) napadení rakovinou poškozená místa vyřezávat na zdravé pletivo? Někdo mi to kdysi doporučoval, ale chtěl bych mít jistotu, že se to vyplatí. Zvažuji i tu koupi fungicidu. Obrytí stromu bych taky mohl provést, ale - pod celou korunou? nebo stačí tak metr kolem kmene? A hnojení nějaké? Kompost, na vylehčení půdy? Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.3.2014 20:02

U čerstvého postižení rakovinou vyřezání do zdravé tkáně smysl má. Jsou to takové rány, kde je ještě kůra nad postižením celistvá, jen začernalá, případeně mírně vkleslá a popraskaná. Je-li rána ve stavu, jak vyfotil zadavatel vlákna, kdy je vidět dřevní válec a kůra nad ním už není, pak to smysl nemá. Destruktivní proces je již zastaven a vyříznutím okrajů bychom odstranili to nejcennější - hojivá pletiva.
    Zásahy na dřevě však neřeší příčinu napadení rakovinou. Proto je možná důležitější úprava podmínek a výživy - tedy prosvětlení koruny,  obrytí stromů,  vylehčení a přihnojení půdy.  Čím víc, tím lépe, alespoň pod celou korunou. Potřik fungicidem taky ničemu neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.41 (?), 22.3.2014 6:35

Mám tiež ťažkú ilovitú pôdu, ked sadím tak robím veľké jamy, drenáž,perlit odľahčenie pôdy a kyprím pôdu, ale aj tak, ten íl je ako hrnček, jednoducho v zime tam voda stojí a ja obchádzam stromčeky so stojatou vodou, pričom v lete sú vysušené, vody málo.Neviem ako by sa ešte dalo pomôcť ílovici.N-K-

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.61 (?), 18.3.2014 22:22

Zdravím

V prvé řadě je hlavní pokud je to trochu možné odstranit větve s rakovinou. U hlavních větví je bohužel nutné toto poškození tolerovat a použít zde zdravotní vyšetření. Očistit ránu od řas, špíny a provést likvidaci nekrotických větví a zároveň mírné zmlazení koruny ať se zesílí rústová a hojivá síla do kostry.Ono jenom odsranit nemocná místa toho moc neřeší. Koruny, které nejsou v růstové kondici, také pomalu zapojují hojivá kambia. Tím, že se koruna mírně omladí donutí strom k rostoucí reakci a tím se i více zaměří na poškození kostry. To je něco jako když Vás bude někdo chlácholit, že je vše v pořádku a soušasně Vám přes živý plot odnáší věci. Ale až Vás někdo v hospodě u piva nakopne, že Vas vykrádají kamarádi také se tomu začnete více věnovat. To je něco podobného. Nemístná poznámka, že fungicidy mají preventivní účinek je holá blbost asi něco jako placebo pro pěstitele. Na nekrotickou rakovinu a spálu rúžokvětých púsobí preventivně a léčivě jenom MĚĎNATE přípravky jinné NE. (Kuprikol, Champion)

Obryté místa pod ovocným stromem má samozřejmě také velký vliv a to nejenom likvidace plevele, ale také lepší vodní rezim a snadnější výměna vzduchu v púdě, neboť kořeny také potřebují dýchat kyslík a rychleji odpařovat přebytečnou vodu v púdě.  Zase, když prší a je dlouho sucho tak se voda dostane přímo ke kořenum bez zdanění přídělu podrostem. Co mám odpozorované tak rozumná velikost obrytí je 1m kolem kmene. Je samozřejmé, že u štíhlého vřetene bude 1m pomalu nadstardant a zakrslé tipovky se nesmí ani obrývat jenom okopávat nebo herbicidní pás. A určitě malo kdo bude obrývat vysokokmen 10m čtverečných.

Jakákoliv prevence zvyšuje odolnost a oddaluje následky napadení. Toto platí nejenom pro lidi, ale pro vše živé.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.3.2014 13:39

Nemístná poznámka, že fungicidy mají preventivní účinek je holá blbost...

Nevšiml jsem si, že by tu nemístnou poznámku někdo napsal

A určitě malo kdo bude obrývat vysokokmen 10m čtverečných.

Dřív to dělala většina sadařů.  Já dnes občas ano, ale většinou jen v případě, kdy na stromu vypozoruji nedostatky ve výživě nebo např známky zmíněné rakoviny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 19.3.2014 14:56

Děkuji Vám, pánové, za informace. Žádné nemístné poznámky jsem taky nezaznamenal, pouze "Potřik fungicidem taky ničemu neublíží.", což se vztahovalo k tomu ošetření ran, které jsem měl také na mysli. A pořád na sebe neštěkejte, vždyť jste jak malí. wink Obrývat jakékoliv stromy dá spoustu práce (nebýt těch mělkých kořenů, byla by to pohoda), loni jsem obryl několik kusů, maximálně ten 1m kolem kmene, takže tedy můžu vesele pokračovat do šíře. Ale zrovna ty s největším napadením rakovinou jsem neobryl. Nevím proč, asi jsem nevěděl že to tomu pomůže, a hlavně jsem si jí všiml až letos při řezu. Napadené větve žádné nejsou, jenom kmeny, na všech 3 rubínech (nebo co že to vlastně je, tomuhle se to podobá nejvíc), no a z toho jeden už jsem vykopal, zrovna ten jsem obryl a přihnojil kompostem. Vůbec se mu to nelíbilo. Tak mě napadá, jestli v tom kompostu nemám nějaký "bordel" - pořád v něm jsou ještě zbytky po předchozích majitelích nemovitosti. A to byli teda bordel-mistři. Ještě jednou díky. Peace

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 152.34 (?), 20.3.2014 17:42

Aby nějaká látka v kompostu po jednorázovém použití vedla ke stavu, jaký je na Vaší fotce, musel by to být třeba sodný louh. Ale ten je velmi reaktivní, takže i kdyby v kompostu někdy byl, už by zreagovat na neagresivní sloučeniny. Chorobu ale mohl urychlit (nikoliv vyvolat) dusík, kterého v kompostu bývá dost. Zuzana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.132 (?), 21.3.2014 19:55

Dobrý den, paní Zuzano, to jste si to trošku spletla. Já jsem fotky neposílal, to uživatel Zdenci, nikoliv já. Ale díky za informaci, je to možné že tomu kompost nesvědčí kvůli obsaženému dusíku. Takže když chci nějaké napadené stromy zachránit, nikoliv zlikvidovat, tak radši jenom zkypřit půdu okolo kmene a nehnojit dusíkem? Či nehnojit vůbec? Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie Klára - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (187) - 41.2 (?), 10.4.2014 13:05

Přidávám se se svým, pravděpodobně stejným, problémem. Mám poměrně novou zahradu. Stromy jsem sázela před šesti lety. Rostou a dělají mi radost. Až loni jsem na jedné ze tří jabloní našla na kmeni podobně postižené místo. Celý den jsem jsem strávila oddělováním poškožených pletiv - je to mnohem tvrdší než samotné dřevo. Zdálo se, že je jablůňka zachráněna.  Následně jsem však další postižení objevila na druhé jabloni. Letos zjara jsem chtěla zachraňovat ji. Jenže, jak se ukázalo, zbavit se toho asi nelze. Na té druhé jsem odřízla kosterní větev. Na třetí jabloni jsem nakonec našla ránu také (menší nenápadnou) a rovněž ji zbavila kosterní větve. Všechny jabloně jsou na podnoži MM106, uvažovala jsem tedy také o hnilobě kořenového krčku.

Je to rakovina nebo hniloba? Tmavě hnědé postižení prochází středem kmene a větví (na první jabloni jsem vyrýpala kmen až do jeho středu, na třetí po odříznutí větve bylo zřejmé pokračování postižení středem větve do kmene).

Je mi líto všechny vykopat, ale mám obavu, aby "nenakazily" i hrušeň, broskev, meruňku, višeň, třešeň a dvě slivoně.  

Půda je spíše těžší (samý mech), ale poloha sadu jižní (peckoviny prospívají). 

Děkuji

Marie Klára


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika