Letní odrůdy jabloní - jakou si vybrat?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Dewey_dell - (2) 
30.7.2007 9:53, zobrazeno: 102848x
Ráda bych si na zahradu zasadila letní jabloň, ale vůbec se nevyznám v odrůdách. Potřebovala bych tip od zkušených pěstitelů jabloní... Jaké odrůdy vůbec existují a se kterými máte dobré zkušenosti, jak při péči, tak i chuťově.
Díky.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 230.20 (?), 30.7.2007 10:39
Připojuji se téhle prosbě. Prohlížel jsem http://www.sempra.cz/odrudy/ovoce/#jablone a mám z toho v hlavě guláš.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jekyll - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (498), 30.7.2007 12:17
Hovorí sa, že jedna letná jabloň stačí na jednu ulicu. Je asi lepšie naroubovať na inú jabloň pár vetiev letnej odrody.
Ja mám vyše 30ročný James Grieve, ktorý dáva roky obrovskú úrodu. V podstate nevieme čo s tým, sme abstinenti. Skladovať sa nedá. Ale nechcem ho zrušiť, pretože chuťovo je James Grieve vynikajúci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 30.7.2007 15:35
Staré kyselejší odrůdy Red Noca, Charalamowski a Astrachány se již nepěstují.
Před lety byly k dispozici pouze  a v mnohých zahradách dosud jsou, 2 dominantní odrůdy. Průsvitné letní a Stark Earliest. Ten druhý (novější) je překonaný, i když je nejrannější. Malé plody, brzy puká a moučnatí. Průsvitné (Žňovky, Skleněné, aj.) se hodí do horských lokalit, neboť je velmi nenáročné. Jinak je dnes k dispozici řada nových lepších odrůd. Z těch novějších co jsem vyzkoušel se mi neosvědčily Vista Bella (Quinte)a  Mantet - obě příliš náchylné na strupovitost. O něco méně trpí, ale taky dost Jerseymac a  (Red) Melba. Obě lahodné. Odolnější jsou Mio,  Discovery, Darja. Mají drobnější plody. K velmi odolným až rezistentním na strupovitost patří odrůdy Julie, Hana, Nela, které mají i pěkné plody. Mnou oblíbené jsou střížovické odrůdy Krasava, i když v teplejších polohách s ní tolik spokojeni nebývají a Český ráj.
   Jinak souhlasím, že 1 větev, nebo malý zákrsek letních jablek pro rodinu bohatě stačí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 230.20 (?), 31.7.2007 5:52
Díky za informaci, využiji na podzim!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dewey_dell - (2), 31.7.2007 7:37
Děkuji, pane Miloši, přesně to jsem potřebovala. Porozhlédnu se po zahradnictvích, co je vůbec k dispozici
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.245 (?), 9.8.2007 21:58

Mně Julie nechutná. Zvlášť letos je nějaká divná. Dužnina bez šťávy nijaké chuti a brzo hnije. Radši bych vysadila Průsvitné letní. Děkuji p. Vysloužilovi za tipy na ty staré letní odrůdy. Zkusím si je někde sehnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 9.8.2007 22:12
Některým letním odrůdám letošní jaro a léto skutečně nesvědčily. Pěkné, dozrály dříve, ale chuťově zklamaly. Zřejmě příliš krátkou vegetační dobou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.27 (?), 14.8.2007 15:59
Quintet je fakt náchylný a padá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Yantschi - (32), 15.8.2007 13:07
James Grieve Red je stara klasika. Pre tvar stihle vreteno by osm odporucil odrodu Julie, ale ako uz bolo poznamenane, plody su sice pene na pohlad, ale chutovo nic moc. Osvedcila sa odroda Discovery. Osobne preferujem odrody Summerred, Delbaestivale a Sommeregenet, ale zial tieto odrody v nasich skolkach este nedostat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika