Který z nových rezistentů se Vám osvědčil?



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?)
2.3.2009 7:12

Odrůda Meteor na tomto fóru by zmiňována již několikrát - věsměs v superlartivech (tedy až na to, že není rezistentní).

Snad se nepletu, ale majitelem práv k této odrůdě jsou Holovousy nebo Sempra (což je jedno a totéž). Vím o jedné školce na Moravě (Droždín), která nabízí stromky, rouby snad lze získat přes Sempru Litoměřice.

Jinak je asi bez diskuze, že marketing kolem nových odrůd má v Česku nejlépe zmáknutý plzeňský Fytos.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 28.2.2009 9:10

Domnívám se, tak jak jsem již několikrát napsal, že odrůda Topaz při hodnocení v pomologiích si nezaslouží v pasáži chuť přívlastek "výborná." Například Goldstar je daleko chutnější a tolik se nevyzdvihuje. Připomíná mi to trošku období, kdy jsem na své zahradě před lety rušil Melodii a Denára. Každý se tomu divil a nesouhlasil s názorem, že to jsou odrůdy, kterým je připisována větší sláva než si zaslouží a podívejte se dnes. Takto dle mého názoru dopadne Topaz. Srovnejme Topaz např. s Angoldem. Domnívám se, že chuťově a svými vlastnostmi Angold je daleko před Topazem. Je pravda, že má kratší uchovatelnost ve sklepě. V mých podmínkách asi o jeden měsíc. Jinak rovněž si myslím, že chuťově Otava Goldstar také nepředstihne.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 28.2.2009 16:13
Souhlasím s p. Boštičkou, že Goldstar i Angold svými vlastnostmi dost převyšuje Topaz. S Otavou zatím nemám zkušenosti, letos s ní hodlám přeroubovat Doris.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 31.135 (?), 1.3.2009 9:25

Porovnávať odrody Goldstar, Angold a Topas po chuťovej stránke je dosť subjektívne pretože každá je úplne iná.Myslím si na rozdiel od p.Boštičku že Topas neupadne do zabudnutia lebo zatiaľ nemá, pokiaľ viem kvalitnejšieho nástupcu čo sa týka-chuť+odolnosť+skladovanie.V tejto dobe a v bežnej pivnici Goldstar začína strácať na chuti, zostáva síce šťavnatý no na povrchu zosychá.Topas je v nezmenenej kvalite a vydrží v nej vďaka mastnej šupke ešte približne 2 mesiace.K zmienenej brakovitosti-kto chce mať veľmi veľkú úrodu, tak nech nečaká veľkú kvalitu.To platí pri väčšinu odrôd.   Pohodu praje Stano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 28.2.2009 18:02

zdravím Radouše, Sirius, Opál, Luna, Orion, Heliodor jsou vzhledově velice podobné odrůdy.

Orion má v sobě Otavu místo Topazu. Díky ní má vyskou šťavnatost, navinule sladký. Má také nejbarevnější slupku.

Heliodor je mírně žebernatější. Sladce navinulý, spíš osvěžující chuti. Ostatní jsou spíše kulovité.

Luna je navinule sladká, předností je její slabá slupka voskově žlutobílé barvy s rozmytým oranžovým líčkem, která mě tolik nevadí při konzumaci jako u "Goldenu". Ale zase rychleji vadne ve skladu.

Opál - klubová odrůda je co se týče skladování totéž co Topaz v žluté barvě. Barva slupky je sytě žlutá s rozmitým opalově oranžovým líčkem. Chutově je díky "Goldenu" vyloženě sladký.

Sirius je tvarově asi nejpodobnější "Goldenu", je triploidní. Celožlutý. Sladký, vydrží to co Topaz.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 28.2.2009 20:33

pro pana Vysloužila: Máte pravdu, Gala není rezistent. Což je velká škoda, protože pak by to bylo jablko století.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 88.61 (?), 28.2.2009 21:11

no pro mě jsou jablka století Starkrimson a Rubín- bohužel také nejsou rezistenty

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan Boštička - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (165) - 119.49 (?), 1.3.2009 10:02

Pane Kafko, poznatky které uvádíte k těmto odrůdám jsou Vaše osobní? Nemyslím to zle, ale pokud ano, bylo by rozhodně dobré popsat jednotlivé odrůdy vašima očima. To co zde pořád o těchto odrůdách čtu jsou citovány stánky Fytosu zepředu či zezadu. Konkrétní příklad. Letos jsem zrušil odrůdu Heliodor z důvodu rozpadu dužniny v okolí jádřince při skladování obdobně jako tomu bylo u odrůdy Spencer či Gloster. Při osobním dotazu na skupinu zahrádkářů o kterých jsem věděl, že si tuto odrůdu a další zmiňované spolu se mnou tenkrát poměrně složitě pořídili mi tuto vadu potvrdil pouze jeden.Nepřikládám toto však chybě ve výživě. Možná, že prakticky po druhé sklizni několika kilogramů plodů této odrůdy to byl z mé strany ukvapený závěr, ikdyž nutno říci, že chuťově jsem rovněž nebyl nadšen. Na druhé straně u odrůdy Sirius jsem doposud nenašel žádnou vadu. Proto se domnívám, že je třeba zde popisovat vlastní poznatky, byť může dojít k tomu, že je časem přehodnotíme z důvodu podrobnějšího poznání dané odrůdy. Rozhodně tyto odrůdy nechci hanit, ale ještě jim zde nikdo nic nevytknul, což je zajímavé. Přesto se ale domnívám, že ne všechny dostanou ze strany zahrádkářů jedničku. Povšimněte si, jaký obrovský vliv má reklama i v odrůdách jablek. Ještě nikdo se zde například nedotazoval na odrůdy Meteor, Primadela aj. Byť to nejsou absolutní rezistenty, ale Meteor je např. vítězem několika degustačních zkoušek a domnívám se, že do budoucna zajímavou odrůdou pro zahrádkáře. Je však velkou chybou, že majitel tohoto šlechtění spolu s několika dalšími novými odrůdami toto nepublikuje v dostupnější a známé literatuře.

           Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 1.3.2009 15:23

To co popisuji, popisuji z vlastní degustace.  Plodů jsem viděl několik od každé odrůdy. To že vadne Luna jsem si mohl ověřit skladováním společně s jinými jablky v garáži. Sirius jsem hodnotil u pěstitele v Spáleném Poříčí (400mnm). Podle mě je to rezistetní GD. V uvozovkách samozřejmě. Drobnější plody jsem zaznamenal např. u Rajky u téhož pěstitele.Lidé mě nosí ochutnat některé tyto odrůdy. Heliodor mě trochu zklamal, neboť jsem raději na sladší.

Chuťově mě asi nejvíc vyhovuje ten Opál. myšleno z těch žlutých.

Jinak u mě vede Dezert, a to už jsem tu psal kolikrát...

Mimoto letos jsem měl štěstí na krásné plody Kids Orange, po dojítí v garáži sice vadnoucí ale sladké.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 1.3.2009 18:27

Odrůdy Meteor, Primadela i zkušenější zahrádkář může těžko znát. I když se snažím získavat poznatky o nových odrůdách, tak v literatuře to člověk těžko najde. V časopisu Zahrádkář např. byly dříve publikovány články o nových odrůdách běžně, nyní to je jen však sporadicky. V ovocných školkách novinky množí také velmi málo, protože by je údajně neprodali. Jak mi řekl nejeden zahradník - lidé je neznají, a také nekupují.

   Vinšálek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 2.3.2009 7:12

Odrůda Meteor na tomto fóru by zmiňována již několikrát - věsměs v superlartivech (tedy až na to, že není rezistentní).

Snad se nepletu, ale majitelem práv k této odrůdě jsou Holovousy nebo Sempra (což je jedno a totéž). Vím o jedné školce na Moravě (Droždín), která nabízí stromky, rouby snad lze získat přes Sempru Litoměřice.

Jinak je asi bez diskuze, že marketing kolem nových odrůd má v Česku nejlépe zmáknutý plzeňský Fytos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika