Klíčení jablka ze semene



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 121.81 (?) 
7.12.2019 8:50

Dobrý den,

Chci se zeptat, proč se odstraňují na vybraném opylovaném květu tyčinky, když se všude píše, že jabloň je cizosprašná? A budou po opylení v jednom plodu všechna semena a semenáčky z nich vyrostlé geneticky totožné, se stejnou genetickou informací? Děkuju,

Petr Vondráček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 159.26 (?), 7.12.2019 9:12
Nevím jak u jabloní, ale u mnohých druhů ovoce se za cizosprašnost považuje nízká samosprašnost (5-50%). Semena nebudou geneticky totožná. Rodičovské odrůdy nejsou generativně stabilizované. Není však možno vyloučit vznik jednovaječných dvojčat: dvě semínka z jednoho vajíčka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.93 (?), 9.11.2021 9:45

Připojím se s dotazem, trošku jsem zde v komentech ztratil, potřebuju si srovnat poznatky:

1) máme staré jadernice, plodí dost, ale stárnou
2) odebral jsem semena z plodů, mám je zatím přes noc na balkoně v chladu
3) nějakou metodou zasadím (substrát, atd.). Pokud vyraší, budu mít stromek
4) na daný stromek (jadernička) naroubuji rouby ze stávajících jadernic. Pokud ale nebude z mateřského stromu jako semena, nemusí se ujmout? Jadernice jsou tři velké na jednom místě, semena jsou z namixovaných jablek, mám tedy 33%, že trefím mateřský roub?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.241 (?), 9.11.2021 12:35

Na jakoukoli jabloň (jabloňový semenáček) můžete naroubovat jakýkoli jabloňový roub. I kdyby Vám ho někdo poslal poštou z Austrálie. Ujmutí záleží od kvality roubování, roubů a podnože (roubovat v správný čas...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 9.11.2021 14:15

Pro větší jistotu pravosti můžete u paty každé z těch Vašich Grácií příští rok po sklizni uložit pod zem několik jejich zdravých jablíček- ve vypolstrované pixli a zjara její semínka vysít. Až budou mít vhodnou velikost, tak je naštěpíte. Do té doby se pečlivě starejte o zdraví a kondici starých jabloní-pak se dílo pravděpodobně vyydaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 107.79 (?), 9.11.2021 21:13

Chystám se na rozumnou prořezávku, ale s citem. Letos stromy daly cca 1300 litrů drtě do kvasu, tak je mi líto to nějak razantně omlazovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika