Klíčení jablka ze semene



host - 121.81 (?)
7.12.2019 8:50

Dobrý den,

Chci se zeptat, proč se odstraňují na vybraném opylovaném květu tyčinky, když se všude píše, že jabloň je cizosprašná? A budou po opylení v jednom plodu všechna semena a semenáčky z nich vyrostlé geneticky totožné, se stejnou genetickou informací? Děkuju,

Petr Vondráček

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 121.81 (?), 7.12.2019 8:50

Dobrý den,

Chci se zeptat, proč se odstraňují na vybraném opylovaném květu tyčinky, když se všude píše, že jabloň je cizosprašná? A budou po opylení v jednom plodu všechna semena a semenáčky z nich vyrostlé geneticky totožné, se stejnou genetickou informací? Děkuju,

Petr Vondráček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 159.26 (?), 7.12.2019 9:12
Nevím jak u jabloní, ale u mnohých druhů ovoce se za cizosprašnost považuje nízká samosprašnost (5-50%). Semena nebudou geneticky totožná. Rodičovské odrůdy nejsou generativně stabilizované. Není však možno vyloučit vznik jednovaječných dvojčat: dvě semínka z jednoho vajíčka.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.93 (?), 9.11.2021 9:45

Připojím se s dotazem, trošku jsem zde v komentech ztratil, potřebuju si srovnat poznatky:

1) máme staré jadernice, plodí dost, ale stárnou
2) odebral jsem semena z plodů, mám je zatím přes noc na balkoně v chladu
3) nějakou metodou zasadím (substrát, atd.). Pokud vyraší, budu mít stromek
4) na daný stromek (jadernička) naroubuji rouby ze stávajících jadernic. Pokud ale nebude z mateřského stromu jako semena, nemusí se ujmout? Jadernice jsou tři velké na jednom místě, semena jsou z namixovaných jablek, mám tedy 33%, že trefím mateřský roub?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 11.241 (?), 9.11.2021 12:35

Na jakoukoli jabloň (jabloňový semenáček) můžete naroubovat jakýkoli jabloňový roub. I kdyby Vám ho někdo poslal poštou z Austrálie. Ujmutí záleží od kvality roubování, roubů a podnože (roubovat v správný čas...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 91.196 (?), 9.11.2021 14:15

Pro větší jistotu pravosti můžete u paty každé z těch Vašich Grácií příští rok po sklizni uložit pod zem několik jejich zdravých jablíček- ve vypolstrované pixli a zjara její semínka vysít. Až budou mít vhodnou velikost, tak je naštěpíte. Do té doby se pečlivě starejte o zdraví a kondici starých jabloní-pak se dílo pravděpodobně vyydaří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 107.79 (?), 9.11.2021 21:13

Chystám se na rozumnou prořezávku, ale s citem. Letos stromy daly cca 1300 litrů drtě do kvasu, tak je mi líto to nějak razantně omlazovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika