Kedy odstrániť pásku?



host - 236.1 (?)
28.5.2022 18:17

Kromě hermetického uzavření srůstu slouží úvazek i jako zábrana vylomení roubu. U přeroubování za kůru, kde nehrozí zaříznutí pásky, odstraňuji úvazek až po roce nebo později.
  Zavoskování místa srůstu po odstranění pásky asi ničemu nevadí, ale je to zbytečné. Důležitější je pravidelné odstraňování obrostu na podnoži a prevence vylomení bujného výhonu z roubu - např. vyvázáním k hůlce.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 204.106 (?), 28.5.2022 15:33, zobrazeno: 2406x
Dobrý deň, kedy treba odstrániť resp. povoliť pásku po vrublovani? Stepene 20.3. klasickou kopulaciou (spojkovanim).
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 28.5.2022 16:11

Na to je spousta názorů.Provádím sundání až když roub začne dělat vitálnější přírustky.Snažím se však během července a začátkem srpna.Přece jen roubovací páska je cizí těleso pod kterou se vlivem slunečního svitu tvoří rosení (zapaření) a nemá to zrovna příznivý vliv na kůru pod páskou.Po sundání, spojovací srůst znovu ošetřím roubovacím tmelem.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 28.5.2022 17:32

ano, je na to spousta názorů. Nejde paušálně určit dobu, třeba u myrobalánu do pozdního léta může roub enormně zvětšit objem a páska ho pak v místě srůstu škrtí. Na druhé straně u roubů na dvouletých podnožích M9 není objemový přírůstek téměř žádný. Taky přírůstky nového dřeva u některých roubů jádrovin mám v tuto dobu i přes 20 cm a u několik roubů teprve váhavě raší. Ve většině případů roubování sundavám pásku taky koncem léta, ale někdy až na podzim nebo v zimě. Prostě někdy mi ty ujaté rouby zmizí před očima v zeleni korunky a najdu je až po opadu listů. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.1 (?), 28.5.2022 18:17

Kromě hermetického uzavření srůstu slouží úvazek i jako zábrana vylomení roubu. U přeroubování za kůru, kde nehrozí zaříznutí pásky, odstraňuji úvazek až po roce nebo později.
  Zavoskování místa srůstu po odstranění pásky asi ničemu nevadí, ale je to zbytečné. Důležitější je pravidelné odstraňování obrostu na podnoži a prevence vylomení bujného výhonu z roubu - např. vyvázáním k hůlce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 16.27 (?), 28.5.2022 22:41

Mně loni na polovině roubů páska sama odpadla, roztrhla se jak roub zesílil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 28.5.2022 23:03

to záleží, jakou roubovací pásku užíváte. Obyčejná roubovací pvc páska nepraskne ani za rok a třeba parafilmová roubovací páska se začne rozpadat už za 2 měsíce a to je příliš brzo. Zkusil jsem to s ní a nebyl spokojený. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 16.27 (?), 28.5.2022 23:21

Koupil jsem ji v unihobby a je z pvc, roubal jsem za kůru a utahoval jsem ji pevně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 28.5.2022 23:06
Záleží jakou páskou od kterého výrobce vážete a jak pevně vážete, ale že by ta moje praskla, to se mně nikdy nestalo ani když jsme štěpovali víc než 100 stromů. Záleží na co štěpujete. Pokud na typové podnože nemusí být růst do výšky moc rychlý a rouby stačí přiměřeně zesílit a dobře přirůst. Když přeštěpováváte starší stromek, šlahouny vyletí a rychle zesilují a je potřeba je dříve uvolnit a taky zakrátit, aby se nevylomily. Já pásku nikdy neodstranuju všechu, povolím úvazek a pár otáčet a za čás znovu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 29.5.2022 9:33

Jak jsem předpokládal, každý má své postupy.Nic proti tomu.Znovu se přiznávám, se sejmutí roubovací pásky spěchám.Několikrát došlo k poškození kůry pod roubovací páskou zvláště při roubování za kůru.Měla takový našedlý a nezdravý vzhled.Někdy jsem musel kůru částečně odstranit a ošetřit.Zvláště při roubování za kůru zamazávám po odstranění pásky místo poranění vzniklé při roubování.Nedochází pozdějí k vniknutí vody do spoje.Používám štěpařský tmel z umělých pryskyřic.Po stuhnutí je stabilní ale i dostatečně pružný umožňující bezproblémový růst roubu a zároveň jej perfektně pevnostně zafixuje.Zatím se mě nikdy žádný roub za desítky let nevylomil.Proto dělám jak tu bylo psáno tyto zbytečnosti.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 81.144 (?), 29.5.2022 12:01
Mně se rouby párkrát vylomily i když jsem nad nimi měl bidýlka pro ptáky...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika