Jsou to rozdílné odrůdy?



host - 57.210 (?)
4.2.2016 9:54

Dobrý den, 

děkuji všem za odezvy na můj problém. Ovocnou zahradu postupně zakládám cca 6 let, a než se rozhodnu pro nový stromek, dost času věnuji výběru a recenzím na internetu.  Vybírám tak, aby mi jednotlivé odrůdy druhu, pokryly co nejdelší možnou dobu, byly odolné a samozřejmě co nejchutnější. Bydlím na Hlučínsku v novém moderním funkcionalistickém domě 220 mn.m, pozemek rohový 1060 m2, orientece JV - JZ, velice slunný, sever chráněný domem. Původně jsme plánovali okrasnou zahradu s jezírkem. Projekt byl hotový, ale bylo mi líto, nemít na zahradě vlastní ovoce. V okolí, kde má pár ovocných stromků jen málo lidí jsme za exoty.  

Z okrasné zahrady nakonec naštěstí sešlo a momentálně máme kolem domu sad. Napočítal jsem 3 ks švestek, 2 ks renklód, 7 ks broskvoní, 8 ks meruněk, 5 ks jabloní, vinna réva, 3 ks lísek, 1 ks ořešák (zastávám názor, že u každého domu by měl být 1 dominantní strom) a spoustu drobného ovoce - maliny, borůvky, ostružiny.  

Broskvoně 2 ks (redhaven) měly loni cca 40 kg broskví, meruňky už taky začínají plodit a jabloně už taky nastupují.

To jsem, ale odskočil od problému. Stromek jsem koupil v internetovem obchodě JUKKA. Na jejich stránkách jsou 2 odrůdy pod názvem malinové. Jsou tam sice fotky jablek, ale kdo výběru stromků věnuje alespoň trochu času a porovná si pár obchodů, tak zjistí, že ne v každém obchodě mají k odrůdě přiřazenou stejnou fotku.  Samozřejmě, že jsou mezi námi pěstitelé, kteří vědí, jak které jablko vypadá. Já to bohužel nevím a místo na zahradě už mám jen pro poslední stromek, tak teď váhám, jestli ho mám zasadit, nebo darovat otci. Ta poslední jabloň by měla být na delší uskladnění, a to u odrůdy  " Malinové" asi není. Hodně mě ovlivnily chuťové vlastnosti v recenzích této odrůdy. Tak ještě uvažuji o Admirálu. 

Zdravím všechny zanícené zahradkáře Martin

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 57.210 (?), 3.2.2016 18:11, zobrazeno: 7135x

Dobrý den,

minulý rok na podzim jsem zakoupil jabloň "malinové na M 26 "(je to i na visačce).pod touto odrůdou jsou na internetu také další jabloně - malinové hornokrajské, malinové holovouské...  V recenzích jsem četl, že holovouské má nízkou měrnou hmotnost plodů a při skladování vatovatí. Nicméně chuť je údajně výborná. Můžete mi prosím někdo poradit jestli se vždy jedná o stejnou odrůdu? Děkuji Martin 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.22 (?), 3.2.2016 19:04

Hornokrajské a holovouské jsou dvě rozdílné odrůdy, vyhledávač ukáže rozdíly.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 3.2.2016 23:54

Obvykle se pod názvem Malináč nebo Malinové prodává Malinové hornokrajské. Plody M. holovouského jsou kvalitnější, ale chutí připomínají Jonathan. Necméně hornokrajské je populárnější - asi proto, že plody jsou vzhledem i chutí originální, těžko zaměnitelné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 0:15

Pokud to má ze zahradnictví Jukka, tak tam je to trochu zavádějící viz:

Holovouský m. × Hornokrajský m.

Vyfoťte habitus stromku a detail konce větvičky, někdy se to dá poznat i před zahájením plodnosti.

Holovouský m. × Hornokrajský m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 14.170 (?), 4.2.2016 6:42

Pod názvem "Malinové" byla dříve rozšířena i odrůda 'Kalvil červený podzimní'.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr Zehnálek - (35) - 11.147 (?), 4.2.2016 8:39

Navíc ještě existují málo známé odrůdy, jako Malinové podzimní či Vrchlického malinové, takže označení Malinové je dosti nedostatečné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 8:52

Pánové, tazatel nakupoval nový stromek na M26 a tedy nebude mít něco co v aktuálním sortimentu není nebo se nedá takto zkomolit.

Podle mne to bude Holovouský Malináč, protože rouby se nakupují v VŠUO a pokud neznalý "skorobrigádník" považuje to Holovouský za označení původu roubů a nikoliv za součást jména, tak na visačkách nenapíše vše co má... (viz i ta Jukka nebo její dodavatel).

K rozklíčování by určitě napomohlo, pokud by uvedl kde stromek nakupoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 57.210 (?), 4.2.2016 9:54

Dobrý den, 

děkuji všem za odezvy na můj problém. Ovocnou zahradu postupně zakládám cca 6 let, a než se rozhodnu pro nový stromek, dost času věnuji výběru a recenzím na internetu.  Vybírám tak, aby mi jednotlivé odrůdy druhu, pokryly co nejdelší možnou dobu, byly odolné a samozřejmě co nejchutnější. Bydlím na Hlučínsku v novém moderním funkcionalistickém domě 220 mn.m, pozemek rohový 1060 m2, orientece JV - JZ, velice slunný, sever chráněný domem. Původně jsme plánovali okrasnou zahradu s jezírkem. Projekt byl hotový, ale bylo mi líto, nemít na zahradě vlastní ovoce. V okolí, kde má pár ovocných stromků jen málo lidí jsme za exoty.  

Z okrasné zahrady nakonec naštěstí sešlo a momentálně máme kolem domu sad. Napočítal jsem 3 ks švestek, 2 ks renklód, 7 ks broskvoní, 8 ks meruněk, 5 ks jabloní, vinna réva, 3 ks lísek, 1 ks ořešák (zastávám názor, že u každého domu by měl být 1 dominantní strom) a spoustu drobného ovoce - maliny, borůvky, ostružiny.  

Broskvoně 2 ks (redhaven) měly loni cca 40 kg broskví, meruňky už taky začínají plodit a jabloně už taky nastupují.

To jsem, ale odskočil od problému. Stromek jsem koupil v internetovem obchodě JUKKA. Na jejich stránkách jsou 2 odrůdy pod názvem malinové. Jsou tam sice fotky jablek, ale kdo výběru stromků věnuje alespoň trochu času a porovná si pár obchodů, tak zjistí, že ne v každém obchodě mají k odrůdě přiřazenou stejnou fotku.  Samozřejmě, že jsou mezi námi pěstitelé, kteří vědí, jak které jablko vypadá. Já to bohužel nevím a místo na zahradě už mám jen pro poslední stromek, tak teď váhám, jestli ho mám zasadit, nebo darovat otci. Ta poslední jabloň by měla být na delší uskladnění, a to u odrůdy  " Malinové" asi není. Hodně mě ovlivnily chuťové vlastnosti v recenzích této odrůdy. Tak ještě uvažuji o Admirálu. 

Zdravím všechny zanícené zahradkáře Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 4.2.2016 12:08

Takže si napište k Malináči, že máte ten Holovouský. smiley Konce větviček by měly být více šedivé než malinově červené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 15.90 (?), 4.2.2016 14:59

A po první úrodě budete mít jasno úplně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika