Jonalord



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.56 (?)
17.9.2016 8:55
Rozporuplný Jonalord... Mal som 2 stromy na MM106 vyše 10 rokov, vykopal som ich pred 2 rokmi. Občas si myslím že aspoň 1 som mohol nechať. Aké sú Vaše skúsenosti s JL? Ako by Ste ho zhodnotili? Chuťovo bol pre mňa veľmi špecifický, asi preto mi chýba. Čo mi prekážalo? Rodil v zhlukoch a nemal sklon k prirodzenej prebierke opadom, plodíky držali extrémne pevne a ak zostali v ružici viaceré tak sa neskôr pre nedostatok miesta vytláčali. Na tom sa podieľala aj mimoriadne krátka stopka. Po prebierke zasa plody boli často extrémne veľké, a následne kratšie skladovateľné, so sklonom k pehovitosti. Krátka stopka pri zbere často zostala na strome a nie na jablku. Občas sa objavila múčnatka, ale nič extrémne, chrastavitosťou netrpel. Plody v spodnej časti a vnútri koruny sa väčšinou slabšie vyfarbili. Skladovateľnosť bola dosť nevyrovnaná, niekedy vydržal do mája, inokedy plody nahnívali už v decembri (obzvlášť tie nadrozmerné). Šupka je dosť hrubá, čo niekomu pri jedení môže prekážať (mne osobne nie). Vhodný bol aj na kuchynské spracovanie, na mušt a (kupodivu) osvedčil sa aj ako materiál na jablkovicu. Viem, každá odroda je kompromis, dokonalá neexistuje, záleží aj čo od nej pestovateľ očakáva. Verím že stále sa nájde dosť záhradkárov ktorí ho v záhrade majú, ak si nájdete čas tak prosím napíšte svoje poznatky a skúsenosti. Ďakujem. IH P.S. V posledých rokoch som JL v ponuke predajcov zaznamenával už skôr výnimočne.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.103 (?), 30.8.2017 21:53
Jonalord - odroda z českého šľachtenia (Jonathan x Lord Lambourne). Svojich 15 minút slávy má už asi nenávratne za sebou, tých "múch" by sa na tejto odrode dalo nájsť viac. Napriek tomu by som ho ešte neposielal do histórie, a to nielen pre jeho špecifickú kyslastú chuť (toto beriem ako plus). Najväčším kladom je pre mňa to, že Jonalord zostáva neskorou zimnou odrodou. V našej teplej oblasti potencovanej aj klimatickým otepľovaním je čoraz vzácnejšie nájsť odrodu ktorá sa nevyfarbí do zrelosti už v septembri a ktorú možno oberať až koncom októbra, s prvými mrazmi. Toto mi Jonalord spĺňa a preto ho (zatiaľ) v záhrade mám (foto). IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 31.8.2017 9:58

Jonalord patří k mým kultovním odrůdám. Kdybych ale ovocnařil v Podunajské nížině, asi bych ho nevysadil. Ze jeho hlavní přednost - mimo velikosti plodů, skladovatelnosti a odolnosti vůči strupovitosti, totiž považuji jeho malé nároky na teplo. Typická nakyslá příchuť odrůdy se dá nazvat i pachutí, nicméně díky ní si odrůdu s jinou nespletete.
   Pozn.: Nevím, mám-li věřit udávaným rodičům odrůdy. Pravda, genetika je složitá. Ale dvě lahodné a k houbovým chorobám náchylné odrůdy daly vzniknout chuťově průměrné, zato rezistzentní odrůdě - těžko uvěřit. Ostatně pan Louda i svůj Rubín prvně nazval křížencem Coxovy renety.  I géniové nemusejí být pořádní, ostatně sir Fleming by mohl vyprávět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.56 (?), 17.9.2016 8:55
Rozporuplný Jonalord... Mal som 2 stromy na MM106 vyše 10 rokov, vykopal som ich pred 2 rokmi. Občas si myslím že aspoň 1 som mohol nechať. Aké sú Vaše skúsenosti s JL? Ako by Ste ho zhodnotili? Chuťovo bol pre mňa veľmi špecifický, asi preto mi chýba. Čo mi prekážalo? Rodil v zhlukoch a nemal sklon k prirodzenej prebierke opadom, plodíky držali extrémne pevne a ak zostali v ružici viaceré tak sa neskôr pre nedostatok miesta vytláčali. Na tom sa podieľala aj mimoriadne krátka stopka. Po prebierke zasa plody boli často extrémne veľké, a následne kratšie skladovateľné, so sklonom k pehovitosti. Krátka stopka pri zbere často zostala na strome a nie na jablku. Občas sa objavila múčnatka, ale nič extrémne, chrastavitosťou netrpel. Plody v spodnej časti a vnútri koruny sa väčšinou slabšie vyfarbili. Skladovateľnosť bola dosť nevyrovnaná, niekedy vydržal do mája, inokedy plody nahnívali už v decembri (obzvlášť tie nadrozmerné). Šupka je dosť hrubá, čo niekomu pri jedení môže prekážať (mne osobne nie). Vhodný bol aj na kuchynské spracovanie, na mušt a (kupodivu) osvedčil sa aj ako materiál na jablkovicu. Viem, každá odroda je kompromis, dokonalá neexistuje, záleží aj čo od nej pestovateľ očakáva. Verím že stále sa nájde dosť záhradkárov ktorí ho v záhrade majú, ak si nájdete čas tak prosím napíšte svoje poznatky a skúsenosti. Ďakujem. IH P.S. V posledých rokoch som JL v ponuke predajcov zaznamenával už skôr výnimočne.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.9.2016 16:33

Jonalord jsem kdysi považoval za mé nejlepší zimní jablko. Svou kvalitou překonal do té doby vedoucí (mezi strupovitostí netrpícími) odrůdu Karmen.
Výhody: rezistence na strupovitost (dodnes drží), malé nároky na teplo, velké plody, dlouhá skladovatelnost a typická chuť, kterou nespletete s jinou odrůdou. 
Časem se ukázaly i nevýhody. Sklon ke střídavé plodnosti, díky čemuž v jednom roce je plno drobnějších plodů a v dalším veliké s horší skladovatelností. Chuť je sice typická, ale trochu jí schází víc cukrů (podobně jako Melodii). Zbarvení je nevýrazné.
    Zatím to není na vykácení, ale s nástupem novějších odrůd (Admirál, Lucy, aj.) ztrácí Jonalord konkurenceschopnost. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.231 (?), 18.9.2016 19:33

Súhlasím, je to veľmi výstižne opísané. Bol som na túto odrodu hrdý ale v poslednej dobe prináša stále veľké plody, ale chuť takmer nevýrazná mdlá

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.73 (?), 28.10.2021 20:57

Škoda že sa už Jonalord nevyskytuje v ponukách predajcov.   František

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika