Je to spartan?



host - 236.1 (?)
1.9.2023 9:32

Přesazením nic nevyřešíte. Stromek přeroubujte opravdovým Spartanem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
čmelda - (23) - 145.130 (?), 1.9.2023 7:47, zobrazeno: 2045x

Zdravím Vás,

Potřeboval bych poradit od zkušenějších pěstitelu. Mam doma od podzimu 2021 stromek. Dle štítku by to měl být spartan. Letos mi už zakvetl, a ja se rozhodl, že necham pár plodu na ochutnání. S vrcholicím létem jsem ale začal pochybovat, jestli je to vůbec ta správna odruda. V polovině srpna začali padat ze stromu, po ochutnání se zdalo že uz pomalu dozrávaji. Dužina byla docela sladka a nebyly vůbec tvrde. Jaderka už z poloviny hněda. Ted už jsou dávno opadane - všech 10. Barva nebyla vůbec takova fialova, nebo tmave červena a ojíněna, jak je znám z minulosti, ale spíše jen tmavě červeně žíhane. Bohužel jsem si to nevyfotil, a ted už není co. Je to už druhý případ z te stejné prodejny. Může to být dáno třeba počasím, suchem, mladosti stromku? Ne že bych nesnesl jednu letní jablon, ale přes leto je spousta jineho ovoce, a ted váham, počkat ještě, nebo prostě přesadit.

Děkuji za názory

S pozdravem

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.1 (?), 1.9.2023 9:32

Přesazením nic nevyřešíte. Stromek přeroubujte opravdovým Spartanem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 1.9.2023 9:35

 Spartan je sice pozdní odrůda, ale letos není normální rok. Delší období sucha v červenci a srpnu spolu s vysokými teplotami zapřičinily, že na některých místech dozrávala, resp. byla ve sklizňové zralosti, zimní jablka už v srpnu. Například u mě se to týkalo zimní odrůdy Rubín. Poté, co mi část úrody shodil vítr, jsem zjistil, že plody už jdou lehce oddělit od plodonošů, přitom ale zdaleka nejsou vybarvené tak, jak mají být podle názvu. Vzhledem k tomu, že píšete o stromku vysazeném před 2 roky a už plodícím, předpokládám, že jde o zákrsek. Na zákrscích běžně uzrávají plody o pár týdnů dříve, než na vyšších kmenných tvarech. Na vašem místě bych určitě ještě nějaký rok počkal. Přesazovat stromek už po 2 letech nemá logiku. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 2.9.2023 9:37

Pane tazateli, nemůže se jednat o Spartan.Není prostě možné aby zimní odrůda zrála v půli srpna tedy o 5÷6 týdnů dříve.Vzpomeňte, jaro se letos opozdilo a bylo velmi chladné.Odhadoval jsem zpoždění asi 10 dnů.V červnu a červenci přišli první tropy a sucho.V té době jsem stromy pětkrát prolil vodou což je můj rekord.Horší vybarvení jablek se sice projevuje což stromky doženou ale hlavně padání jablek nebude způsobeno jejich zralostí ale spíše výkyvy počasí.Letos jsou některé plody domnívám se poškozeny ještě před květem dubnovými mrazy a poté v létě dlouhá sucha.Také chodím kolem jabloní po špičkách.Jakmile brnknete o strom nějaké jablko spadne což komplikuje práci při částečném odlistění v zóně jablek.Jinak padají minimálně.V příloze je odrůda Mollies Delicious kterou v průměru klidím kolem 5.září. Zatím je na stromě a klidit budu do týdne.Nepozoruji, že by něco předčasně dozrávalo.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Mollies Delicious
Mollies Delicious
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.105 (?), 2.9.2023 22:12

Spartan nie je zimní odroda. Je to podzimní odroda. Dozrieva v tomto mesiaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.142 (?), 3.9.2023 8:54

Tak s tím bych trochu polemizoval. Jistě záleží na poloze, ale i v pomologii je uvedeno, že se po polovině září sklízí a vydrží do ledna. U nás při sklizňové zralosti ještě není zralý pro konzum. A tu výdrž ve skladu potvrdím. MII má pravdu. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 3.9.2023 9:03

234.105: určitě se nechci přít, za to to jablko nestojí, ale já bral Spartan vždy jako zimní orůdu. Koneckonců většina prodejců ho také uvádí jako zimní, případně ranně zimní odrůdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.117 (?), 3.9.2023 9:24

Mám dva stromy Spartanu. Boli sadené pred 39 rokmi, teda skúsenosti s ním mám viac ako dlhé. 234.105 má pravdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.106 (?), 3.9.2023 9:40

Souhlasím. Spartan je podzimní jablko. Konzumované na podzim má nejlepší chuť. Že může ve skladu vydržet i po 23. prosinci nic neznamená. Bohužel letos nemám žádné ovoce, takové bylo u mne jaro.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 32.121 (?), 3.9.2023 9:46

Otec měl Spartan ve střední poloze, děda měl Spartan na Vysočině, v srpnu nikdy nedozrával. Na Vysočině se sklízel až v řijnu, vydržel do března.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika