Jakou podzimní jabloň?



host - 99.88 (?)
13.10.2012 20:18

Desert je v optimální zralosti vynikající, ale má menší úrodnost a doba zralosti je relativně krátká.. navíc ne zcela dozrálá jablka mi vyloženě nechutnala (některé odrůdy jsou jen kyselejší, tady byla i nějaká nepříjemná hořkost).  Měl jsem ho 10 let, loni jsem strom vykopal.

Aby nebyl příspěvek negativní:) tak vyzkoušen mám Šampion (jílovitá půda nevadila, ale má slabší růst, je lepší jako roub), Rubín - výhoda je, že moc nepadá a drží na stromě, Macoun - starší odrůda, která vydrží, ale zároven se dá konzumovat již dost brzy.

Akane neznám, ale také mne láká a rovněž jsem loni zasadil Lipno, které údajně je konzumovatelné již od poloviny září. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 234.11 (?), 10.10.2012 22:44, zobrazeno: 9639x

Zdravím a prosím o radu, jakou podzimní jabloň si pořídit coby začínající zahrádkářka do nadmořské výšky 495 m.n.m. Půdu máme spíše nepropustnou, jílovitou, je to navážka, nic moc. V domě nemáme sklep, takže jablka nebudu skladovat, potřebuji odrůdu vhodnou k okamžité spotřebě. Ráda bych jablko spíše sladší, křupavé, šťavnaté. Co jsem zatím pročetla časopisy a internet, uvažuji o Akane. Děkuji za rady. Květa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 11.10.2012 7:55

Jablko Akane by mohlo být pro vás dobrou volbou, neboť se dají jíst hned po sklizni a při skladování nesesychají ani nemoučnatí. U nás na jižní Moravě sklízím již koncem srpna nebo v prvních dnech září a nějaké plody Akane nechávám uskladněné v nevyužité vinotéce až do počátku prosince a jsou stále tvrdé, křuplavé a chuťově velmi dobré. Nevýhodou se mi jeví to, že plody jsou pouze střední velikosti a u na mé zahradě jsou některé plody náchylnější na plesnivění jádřince, což se ale možná dá potlačit nějakou chemií. To by vám mohli poradit zde na fóru odborníci přes postřiky a výživu. Z dalších odrůd jabloní by mohla být pro vás zajímavá pozdně letní jabloň Minerva, je to letošní novinka, kterou ještě nemám, ale pokusím se ji někde sehnat. Ta se podle údajů šlechtitelů také se sklízí na přelomu 08/09, má dlouhou dobu skladovatelnosti a chuťově dobré rodiče (pochází z křížení Julie x Ametyst) – více podrobných informací o ní získáte v sekci Novinky jabloní 2012.

Akane 28.8.
Akane 28.8.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.10.2012 12:07

Pro vaše podmínky mohu doporučit Desert na nějaké středně rostoucí podnoži MM106 nebo M7. Mohla by to být ale i vzrůstnější A 2.

U mne zraje Desert od 5. září, záleží na podmínkách roku. U Vás by to mohlo být asi o pět dnů později. Plod je spíš větší, krásně vybarvuje, je šťavnatý a výborný. Konzumuje se ihned po sklizni. U mne ve sklepě dužnina po 3-4 týdnech ale měkne. Z vaší polohy by skladování plodů bylo delší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 99.88 (?), 13.10.2012 20:18

Desert je v optimální zralosti vynikající, ale má menší úrodnost a doba zralosti je relativně krátká.. navíc ne zcela dozrálá jablka mi vyloženě nechutnala (některé odrůdy jsou jen kyselejší, tady byla i nějaká nepříjemná hořkost).  Měl jsem ho 10 let, loni jsem strom vykopal.

Aby nebyl příspěvek negativní:) tak vyzkoušen mám Šampion (jílovitá půda nevadila, ale má slabší růst, je lepší jako roub), Rubín - výhoda je, že moc nepadá a drží na stromě, Macoun - starší odrůda, která vydrží, ale zároven se dá konzumovat již dost brzy.

Akane neznám, ale také mne láká a rovněž jsem loni zasadil Lipno, které údajně je konzumovatelné již od poloviny září. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 13.10.2012 20:30

Šampion je dobré podzimní jablko, měl jsem jej na více podnožích ale bujnější dávala výsledky ve 450m nad m. lepší. Oblíbený byl i můj favorit Dukát, kdyby neměl tu hořkou skvrnitost (obvykle když roste bujně). Dukát se dá poměrně brzy jíst a taky dlouho se dá skladovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika