Jaké zvolit odrůdy jabloní ve výše položenych oblastech



host - 70.18 (?)
8.4.2008 7:54

Velký problém je sehnat polokmeny nebo vysokokmeny.Poradí někdo? okolí Vsetína.Nejlépe Jablůnka okr.Vsetín

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 70.18 (?), 30.3.2008 11:16, zobrazeno: 10532x

Tázal jsem se na pěstování vinné révy ve vyšší položené oblasti okolí Vsetína a potřeboval byt také poradit jaké odrůdy zvolit při výsadbě jabloní. Půda je od loňska připravena. Poslední problém nemohu sehnat půl kmeny můžete prosím poradit? Výsadba se blíží.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 30.3.2008 21:20

Myslím, že kromě teplomilných odrůd - Golden D., Jonagold, Grany Smith, aj.,můžete na Vsetínsku pěstovat prakticky všechnydostupné odrůdy.
   S polokmeny je u nás problém.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 105.194 (?), 31.3.2008 23:48

Na Vsetínsku jsou lokality, kde se doba kvetení liší téměř o měsíc a stejně i doba zrání, proto je těžko radit. Vyhněte se odrůdám pozdně zimním a choulostivým na zimní mrazy (tedy berte spíš odrůdy otužilé ve dřevě). Kvůli počasí (vlhko) doporučuji rezistenty.

Mimochodem, proč polokmen? Pokud máto oploceno, je to zbytečně vysoké, pokud nemáte oploceno, je to nízké. Ale to je pouze můj názor, nechci ho vnucovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 70.18 (?), 1.4.2008 13:34

Nemám oploceno, hodně veliký pozemek tak tedy velice rád si nechám poradit.Chodí tam srny a další zvěř.Budu stromky oplocovat ale mám obavy aby to vyšší zvěř v zimě neokousala.Je to má první výsadba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 67.116 (?), 3.4.2008 1:45

V podobné situaci jsem taky začínal s polokmeny, ale po několika zásazích zvěře jsem musel korunky založit znovu a výš. Zkušenost mi říká, že pletivo musí být aspoň 150 cm a korunka až nad ním, to už se blíží vysokokmenu. Ani se neptejte, jak špatně se to sklízí, hlavně ve svahu.

Nejhorší je, že většinou ke škodám nedochází v zimě, kdy má zvěř nouzi, ale na jaře, kdy mladé listy a letorosty jsou lákavější než tráva. A taky si srnci rádi o stromky odírají parůžky. Co není oploceno, nepřežije.

Co se týče doporučení odrůd, upřesněte lokalitu nebo dejte na sebe kontakt (bydlím 10 km od Vsetína).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Věra Hýlová - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 81.95 (?), 3.4.2008 20:41

Se srnčí i zaječí zvěří máme taky bohaté zkušenosti. 150 cm pro založení koruny je spíš minimum, u některých stromů máme korunky i 180 cm vysoko. Je potřeba zvážit i výšku sněhu v kritických zimách a představit si v tom ty stromky, příkladně o "ladovské" zimě bylo u nás od prosince do března stále 1,5 m té příšerné nadílky. Plot kolem celé zahrady? Směšné, srnčí bez rozběhu přeskočí ve svahu běžný plot 1,80. Takže králičí pletivo od země až ke korunce. Zdravý stromek okousané větvičky a letorosty ustojí, kmínek okousaný dookola nikoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 99.224 (?), 3.4.2008 21:51

Jen jednu zimu nám srnčí okousala dva stromky v zimě, a to jen ty, které měly pletivo jen jeden metr vysoko. Navíc to byla zima tak krutá, že jsem to i chápal. Ale jindy nám okoušou větvičky v době rašení listí a letorostů. Takže s výškou sněhu při oplocování stromků ani moc nepočítám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.18 (?), 8.4.2008 7:48

Pro pána od Vsetína.Kontatk pavelneuwert@seznam.cz  mob.774 111 798 Chalupa je v Jablůnce.Když přijíždíte do Jablůnky od Vsetína tak přejíždíte koleje tak po pravé straně toje úplně na samém vršku.Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 70.18 (?), 8.4.2008 7:54

Velký problém je sehnat polokmeny nebo vysokokmeny.Poradí někdo? okolí Vsetína.Nejlépe Jablůnka okr.Vsetín

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.122 (?), 8.4.2008 21:49

Doporučuji Vám pana Radima Peška z Bojkovic, tel. 777579776.Do 50 km od Vsetína, ale budete spokojený, prodává vysokokmeny.Prosím zřizovatele této diskuse, aby tuto radu uveřejnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika