Jaké podnože do těžkých půd?



host - 235.147 (?)
10.4.2021 0:42

Kupte si staré odrůdy na semenáčích a přeroubujte to -  to je jedinné možné řešení   uděláte to jednou a máte stromy na celý život

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 66.105 (?), 10.10.2009 7:23

Ve vašem případě bych asi vsadil na rozbor půdy. Začněte aspoň hodnotou pH pomocí sady pro akvaristy nebo mapováním plevelů, které rostou skvěle. Znám třeba lidi, kteří vápní zahradu a mají v zemi vápenatý jíl a vysoké pH. Pak se diví, že mají broskvoně žluté listy. U některých stromů byste taky mohl zkusit naočkovat semenáč vyrostlý na místě (třešeň, slivoně...).

Mimmo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.4 (?), 15.10.2009 14:56

ad Z. Prokop  - ještě jedna poznámka k té vysoké spodní vodě - pouze v teoretické rovině, praktické zkušenosti s tím nemám (bohudík):

hledaje po delším čase v Šrotově "1000 dobrých radách" ze 70. let, narazil jsem náhodou na stať o toleranci jednotlivých ovocných dřevin ku spodní vodě (máte-li tuto knihu, je to rada 188):

- podle p. Šrota mají semenáče jabloní menší toleranci k spodní vodě nežli jabloně na typových podnožích (konkrétně asi 100 vs. 70 cm hladiny spodní vody v půdě), což je ale v přímém rozporu s tím, co jste tady uvedl...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.147 (?), 21.9.2014 23:41
stromky na M7 přežijí i zamokřenou půdu, ale získáte jen malé stromky.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.147 (?), 10.4.2021 0:42

Kupte si staré odrůdy na semenáčích a přeroubujte to -  to je jedinné možné řešení   uděláte to jednou a máte stromy na celý život

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 96.3 (?), 7.11.2009 19:40

Jabloně na A2 a hrušně na semenáči nabízí školka Zlín-Malenovice /Arbia/. Sama mám obdobné půdní podmínky /Valašsko/ a osvědčila se mně kromě A2 i podnož MM106 - středně bujně rostoucí stromek, záleží, co na něm je naroubováno.

Dobře mi rostou jabloně semenáč+ mezivložka M9+odrůda   -  semenáč zajišťuje dobrý kořenový systém, mezivložka časnou plodnost a omezení vzrůstnosti. Pokud Vám ale vysoké stromy nevadí, A2 je pak asi nejvhodnější. ZdeňkaT.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.147 (?), 21.9.2014 23:38
typické pro MM106, pokud máte špatný pozemek, pak na M podnože zapomeňte. A2- semenáč
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 235.147 (?), 22.9.2014 0:20
Ještě bych rád dodal následující, pokud máte takový pozemek. tj. vlhko s vysokou hladinou spodní vody, pak většina lidí sází stromy poctivě tj. vykope hlubokou jámu a dá do ní dostatek kompostu - ať se má strom dobře. Pánové, není většího omylu, strom vytáhne kořeny za živinami a až bude mokro "utopí se" Je třeba vsadit mělko spíše mu udělat hrobeček. Rozhodně podnož semenáč. Vzrůstu se nebojte, když nebudete chtít strom zůstane malý. Růst v takové špatné půdě jednoduše zregulujete hnojením. Jinak podle mé osobní zkušenosti, s podnoží je proti spodní vodě odolná M7. Nejhorší je MM106 - všechny stromky co jsem měl mi na MM106 odešli na M7 jen jeden. Já jsem vyšší poloha takže M7 mi tady roste špatně. Na druhou stranu na M7 mně přežil stromek, který několik let byl fakticky 2-3 měsíce několik let po sobě fakticky pod vodou. (delor). A2 roste dobře, ale Já s ní dobré zkušenosti nemám. Nejlépe mi rostou semenáče nic jiného už sázet asi nebudu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 192.76 (?), 23.9.2014 6:33

No já mám pozemek 300 mnm. reltivně na kopci takže spodní voda snad nehrozí. Půda je rendzina (cca 0,5m černošedé půdy s relativně dobrou strukturou - hrudkovitou a je relativně suchá. Od 0,5m hlouběji jsou menší kameny opuky spojené takovou tou rezatou mazlavou zeminou a hluuběji již rostlý kámen - opuka. pH té vrchní ornice je cca 7 (neutrální)

Jaké je dobré kopat jámy pro stromky? Dříve můj děda kopal třeba jen 60 cm a když jsem takto vysazený strom kácel, tak kořeny logicky upuku neprorazily a plazily se spíše do stran do dálky.

Nyní jsem pro 5 stomků jabloní na M26 + mandloně kopal jámy průměr 1,5m do hloubky asi cca 1,5m - od 0,8m jsem už jen loupal tu opuku po letech. a vyplnil jsem to dobrou zeminou Kdosi mi řekl, že v takové jámě se zase budou ty kořeny točit jako v květináči. Praktické zkušenosti nemám. Co je tedy lepší v této půdě? Pokud by nemělo smysl kopat takto hluboké jámy kopat, rád si ušetřím práci.. Co si o tom myslíte???

J. Kratochvíl


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 23.9.2014 7:43

Kořeny se chovají chemotakticky - rostou tam, kde cítí vodu a živiny. Čím větší a hlubší je jáma s dobrou půdou pod stromkem, tím lépe poroste. Je pravda, že jáma 1,5 metru hluboká dá opravdu fušku, menší člověk by se v ní schoval, a pro jabloň na typové podnoži jsou to velkorysé podmínky. Jistě i v 60 centimetrové jámě stromek poroste, ale jak říkám, čím hlubší ornice, tím lepší růst. Je třeba po výsadbě dbát, aby se stromek po slehnutí zeminy v jámě nepropadl (tedy vysadit na kopeček) a aby kolem něj nerostl plevel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika