jaká to mohla být odrůda jabloně?



host - 180.133 (?)
19.4.2008 16:14

Mc intosh red - Kanada, zavedeno do praxe 1870

Macoun - Mc intosh x Jersley black - USA 1909

Jinak u prvního dotazu mě zaujala ta odolnost k chorobám. To by vpodstatě vylučovalo všechny zatím diskutované odrůdy.

Vítek

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 114.199 (?), 18.4.2008 22:22, zobrazeno: 28655x

Dobrý den, měla jsem na jednom stromě naroubovanou jednu větev neznámé, velmi chutné odrůdy. Bohužel ta větev chřadla a zdá se, že přes zimu definitivně uchřadla - dřív, než jsem stačila identifikovat, co je to vlastně za jablko. Můžete mi s tím někdo pomoct alespoň podle popisu? Šlo o zimní odrůdu, jablko bylo střední velikosti, mírně zploštělé, temně červené až tmavofialové, slupku mělo hladkou, jednolitě barevnou (tím myslím bez pruhování nebo teček), dužina bílá, křehká, pod slupkou výrazně zbarvená dočervena, po rozkrojení nehnědla, chuť spíše sladká, ale taková osvěžující, ovocná, jablko intenzivně vonělo. Nikdy jsem na ovoci nepozorovala žádnou chorobu nebo kaz (s výjimkou červíka uvnitř). Jedná se o nějakou starší odrůdu, tu větev předchozí majitel zahrady narouboval asi tak před dvaceti lety.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 19.4.2008 8:31

Mohl by to mýt Mac Intosh nebo Spartan, ale ty dužinu zbarvenou do červena mívají jen nepatrně. Načervenalou dužinu mívaly staré odrůdy Kalvil červený a malináč, ty ale nejsou zimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
michael - (12) - 171.171 (?), 19.4.2008 9:25

Pravdepodobne sme tieto jabka mali v záhrade v minulosti aj my. Viem, že som ich nikdy predtým ani odvtedy nevidel a susedia ich chodili obdivovať. Otec ich narouboval na jeden strom, boli nádherne tmavočervené, presnejšie bordové. A najzvláštnejšie na nich bola bieločervená dužina. Tesne pod slupkou červená a postupne do stredu prechádzala do bieločervenej. Len u nás neboli moc sladké a otec hovorieval, že nie sú tak dobré ako tie, odkiaľ ich doniesol(z južného slovenska). To bolo asi pred 30 rokmi.Tiež by ma zaujímalo, aká to bola sorta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 180.114 (?), 19.4.2008 11:13

Zkuste se podívat na stránky školky, která množí staré odrůdy, je tam popis jabloní a foto plodů, třeba je poznáte. Ty stránky jsou stareodrudy.org

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Hráběnka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 242.231 (?), 19.4.2008 13:12

Jonathan? Slupka mastná, dala se krásně vyleštit, byla tenká a dala se při ukusování trochu strhnout... To bylo dobrý jabko!

H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.21 (?), 19.4.2008 13:22

Jonatan asi ne, měl jsem toto jablko otec mu říkal "macoun" byl to asi předchůdce Mac Intosche, pocházelo z konce 50tých let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 180.133 (?), 19.4.2008 16:14

Mc intosh red - Kanada, zavedeno do praxe 1870

Macoun - Mc intosh x Jersley black - USA 1909

Jinak u prvního dotazu mě zaujala ta odolnost k chorobám. To by vpodstatě vylučovalo všechny zatím diskutované odrůdy.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 19.4.2008 16:58

Co třeba ´Hvězdnatá reneta´

Chuť ale nedokážu posoudit

v

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
michael - (12) - 171.171 (?), 19.4.2008 13:24

Ďakujem za typ, je to veľmi dobrá www stránka. A musím vyjadriť obdiv p. Vysloužilovi, ako dokáže snáď na každú otázku odpovedať. V mojom prípade ide skutočne o Kalvil červený podzimní, neviem či to platí i na ten pôvodný dotaz.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Lenka U. - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (71) - 114.199 (?), 19.4.2008 19:45

Dobrý den, jsem zadavatel otázky  (zapomněla jsem se přihlásit). Děkuji všem za tipy, prověřila jsem, co se mi podařilo najít, ale bohužel to své jablíčko jsem stále neobjevila. Spartan ani Jonathan to určitě není, Malináč asi také ne. Kavil to též není, barva sice odpovídá - tvar je ale jiný, to moje bylo trochu diskovitě zploštělé a pravidelného tvaru, ne takhle žebrované. Také dužina nebyla zdaleka tak začervenalá - jak už jsem psala: bílá, zrůžovělá pouze pod slupkou (v dužině se zabarvení vyskytovalo jen výjimečně). Výrazně vonělo. K Mac Intoshi se nemůžu vyjádřit, nepodařilo se mi nikde najít fotku - nemáte někdo nějakou?

Pro pana Vítka: nevím, jestli to s tou odolností nebude částečně i místními podmínkami: moniliovou hnilobu na jablkách téměř neznám a strupovitost naše jabloně také neposkytuje nijak výrazně (a to jsem velmi liknavá, co se prořezávání týče). Napovědět by možná mohlo, že ta větev oproti zbytku stromu špatně rostla, ale to by asi mohlo být způsobeno špatnou kombinací s podnoží, že?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika