Jak začit s ovocnym sadem?



host - 157.239 (?)
12.2.2017 13:15

Tak za 1-až pominou silnější mrazy, stříhejte. Za 2-jesti Vám dobře rostla+plodila Vámi vzpomínaná zelenina, netřeba hnojit-snad ani za rok... No a za 3-je otázka, zda ty stromečky vůbec přežijí tuto siláckou zimu! SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
Patulka11 - (9) - 31.28 (?), 12.2.2017 12:44, zobrazeno: 21477x

Dobry den, na podzim jsem si zasadil na zahrade nove ovocne stromky, jsou to mlade ovocne stromy kupene rovnou ze školky. Muzete mi poradit mozno nejaky clanek alebo literaturu jak se o taky ovocny sad starat po vysadbe?

Hledal jsem nejake info na internetu ale neni to dost podrobne vysvetlene..

Co mam delat? hned na jare? Jarny rez to je jasne... prvni rok az dva budu tvorit koruny stromov ale co dal? jak a kedy strikat proti skudcum a chorobam? mam se drzet navodu ako by slo a velke stromy? muzu si vyset travu do svyho ovocnyho sadu? mam 8 stromov. Jablon, hrusku, slivoni, ringlotu, merunku, broskynu, tresen a visen..  treba ho v prvnim roce hnojit. Byl Vam velmi vdečny keby se tu nasel nekdo kdo by mi mohl poradit jak se o tyto stromky starat.   Jsem zahradnik amater... chlapec z panelaku :))

dakujem vsem za ochotu poradit, pomoct...

Ovocny sad....
Ovocny sad....
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 12.2.2017 12:57

napíšem vám to celkom presne, na zakladanie sadu som tu najväčší odborník. v prvom rade ste si mal položiť otázku v akej nadmerskej výške ste, ako je u vás teplo a pod. podľa toho voliť správne odrody pre vaše podmienky. potom v závislosti od nadmorskej výšky, teploty, pôdy, množstva zrážok a pod. zvoliť vhodný podpník pre vaše stromčeky. keď už máte za sebou výber odrody a podpníka, tak pozrieť sa na opelivosť, aby ste nemali v záhrade cudzoopeľivé stromčeky a chýbali by vhodné opeľovače. teda tu je dobrá vhodná kombinácia odrôd, ktoré kvitnú v rovnaký čas. s podpníkom súvisí aj to ako ďaleko od seba stromčeky nasadíte, aby to nevyzeralo ako u vás (žartujem). lenže toto všetko už máte za sebou. aj ja to mám za sebou. ja úplne zle, vy snáď dobre. čo sa týka rezu, tak tu platí že každý strom vyžaduje niečo iné, aj medzi odrodami sú veľké rozdiely :) hnojiť ste mali pri výsadbe, potom už tie prvé roky ani netreba. čo sa týka rezu, tak je veľa videí o tom, ja to stále pozerám, čítam a nie som veľmi múdrejší, ani vy z môjho príspevku nebudete :)

ešte sa mi zdá, že tie stromčeky sú veľké dosť, asi ste zasadili také aké ste kúpili, na jar to treba ostrihať, aby sa stromčeky dobre zakorenili. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Patulka11 - (9) - 31.28 (?), 12.2.2017 13:03

zdravim, dakujem za reakci.  bydlim na slovensku v obci Michalany... stromky jsem si vybral u mistnich predajců. Viem ze s priestorem no neni velmi dobre :) ze jsou dost nahusto ale chcel bych je rezat tak ze by boly jak nizkokmenne stromceky...

preco u Vas zle? klidne naspiste.. čo nedopadlo podle vasich predstav...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 157.239 (?), 12.2.2017 13:02

yes-saďme stromky pro potomky-přečtěte si celé fórum+další literaturu+při procházkách s mimi koukejte kolem. Ohledně hnojení přihlédněte k současnému stavu půdy, zda jste dával při výsadbě do jam něco hnojiva... SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Patulka11 - (9) - 31.28 (?), 12.2.2017 13:07

do pudy jsem zadne hnojivo nedaval... do podzimu jsem pudu vyuzil jako zahradu na zeleninu... pestoval jsem tam rajcata, okurky, papriky, cukety..salaty... myslel jsem ze taka to puda je na ziviny bohata, ze hnojit nemusim...  neviem jak mam pokracovat dalej... či hned pohnojit na jare alebo az na pozdim a jak s potrikama..nechcem zbytečne pouzivat chemii...:))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 12.2.2017 13:15

Tak za 1-až pominou silnější mrazy, stříhejte. Za 2-jesti Vám dobře rostla+plodila Vámi vzpomínaná zelenina, netřeba hnojit-snad ani za rok... No a za 3-je otázka, zda ty stromečky vůbec přežijí tuto siláckou zimu! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 12.2.2017 13:21

prosím vás, len nesaďte stromčeky pre potomkov. v zruzimiteľnej reči to znamená, že máte sadiť staré odrody stromov na vysokomeňoch, ktoré sú dávno prekonané a nastupujú do rodivosti neskôr a keď nemáte obrovskú záhradu, tak žiadne stromčeky pre potomkov. potomkom treba odovzdať rady a skúsenosti, nie 50 ročný strom, aby im prekážal na záhrade :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 12.2.2017 13:28

Zadavatel pod snímkem zmiňuje bábetkolaugh-jaký krajší impuls treba? SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Patulka11 - (9) - 31.28 (?), 12.2.2017 13:29

a co si myslite o postriku? treba uz postrik na tak slabe stromky ked zacne plodit cca o 2 roky?  jak vidno na fotke opatril jsem stromky proti zamrznuti... no uz za par tyznou uvidim či to pomohlo...

a co si myslite o vyseti travy.? cely sad bych si chtel srovnat a vyset tam travu...? čital jsem ze nekdo to nedoporuceje, protoze trava odebira potrebnou vlahu ale nekdo zase tvrdi ze je to nesmysl... jak se dalo cekat je to 50/50 :))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 12.2.2017 13:34

tráva úplne v pohode, ale okolo stromov urobiť kruh, ktorý udržiavať bez trávy a buriny, čisto len zemina. sú tu fotky na fóre. p. Hlavatý to má celkom dobre, ním sa inšpirujte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika