Jak vyhlíží úroda 2013



Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?)
23.9.2013 20:04

No to sme mi dali chrobáka do hlavy, pán Paľo. Kúpila som ju ako Melódiu na M9, výrobcu si nepamätám. Pravda je, že inú Melódiu som v živote nevidela a opis odrody mi ako tak sedel. Teraz som si pozrela foto a opis na šumperáčiku a určité odlišnosti tam sú. Rodí skôr na dlhšom dreve, tvarovanie v palmete nie je také jednoduché ako u Šampionu alebo Seleny. Nerozkonáruje sa ľahko.Chuť je ale vynikajúca, s výraznými kyselinami a tie ale Melódia má (sladké jablká u nás nejdú), dužina je chrumkavá a šťavnatá, nemúčnatie. Zjeme ju vždy ako prvú. Ak to nie je Melódia, tak potom čo by to mohlo byť? Tento rok na jar som s ňou prevrúbľovala Šampion, ktorý nám až tak nechutí. Mohli by ste prosím, pán Paľo, pripojiť foto Vašej Melódie? Zdravím. Daniela

AsiMelódia zblízka
AsiMelódia zblízka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.223 (?), 22.9.2013 15:03

Úrodná Idared sa používala ako referenčná odroda pri porovnávaní úrodnosti vyšľachtených noviniek. Od jesene do leta nájdeme tieto jablká snád v každom druhom markete, najme v reťazci Coop Jednota. Vďaka hrubej mastnej šupke sa dobre skladuje. V čase svôjho vrcholu popularity bola hojne pestovaná. Parfémová chuť Jonathanu však každému nevyhovuje. Náchylnosť k múčnatke som riešil odstrihnutím napadených listových ružíc. Dala sa pestovať aj bez chemickej ochrany. Dnes túto vďačnú, úrodnú a chuťovo už trocha "omšelú" odrodu postupne vytláčajú rezistentné novošľachtence.

Ako vyzerá úroda 2013? Čo doposiaľ neopadlo, to už drží. Jedným z "držiakov" je u mňa Pinova. Pribudli novonaštepené Lipno a Red Topaz. Vnímavý ale zdravý Braeburn tentoraz zarodil.

Voňavá
Voňavá "koxovková" Pinova nesklame žiadny rok. Vôňa šupky plodov visiacich na strome je podmanivá.
Lipno navrúbľované na sorte Gala Schnitzer Schniga.
Lipno navrúbľované na sorte Gala Schnitzer Schniga.
Red Topaz naštepený do Pink Lady.
Red Topaz naštepený do Pink Lady.
Red Topaz z opačnej strany.
Red Topaz z opačnej strany.
Braeburn na M9 (stred palmety) prevrúbľovaný zvrchu Siriom a po bokoch Red Topazom.
Braeburn na M9 (stred palmety) prevrúbľovaný zvrchu Siriom a po bokoch Red Topazom.
Red Topaz na spomenutých podložkách je už teraz naozaj
Red Topaz na spomenutých podložkách je už teraz naozaj "RED".
Zdravo rastnúci chutný Sirius je naozaj vydarené kríženie. S takouto sortou dáva ekologické pestovanie naozaj zmysel.
Zdravo rastnúci chutný Sirius je naozaj vydarené kríženie. S takouto sortou dáva ekologické pestovanie naozaj zmysel.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 22.9.2013 15:27

Každému však nevyhovuje navoňaná chuť Jonathanu

Chuť Jonathanu je hodně, ale hodně vzdálená od Idaredu, když je odrůda Jonathan "matkou" Idaredu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.223 (?), 22.9.2013 15:31

Snád ste chcel povedať, že chuť rodičovskej odrody Jonathan sa čiastočne preniesla do odrody Idared?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.3 (?), 22.9.2013 15:47

No u nas se docela malokdy shodneme, ale vsichni jsme pro, ze jakakoliv jina uchovatelna odruda nam snad chutna vice nez prave Idared, nebyt jeho dobre skladovatelnosti, jiste by tato odruda byla stranou zájmu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 22.9.2013 16:36

Taj jsem ještě něco vyfotil.. Florina, Golden a Idaredy.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?), 22.9.2013 20:33

Ja pripájam foto mojej tohtoročnej pýchy- Melodie, jablká sú veľké, nádherne vyfarbené. Zato Selena a Šampion ani zďaleka nedosahujú jej veľkosť a po minulé roky boli koncom septembra už pekne vyfarbené a pomaly zjedené. Teraz sú úplne zelené a bez chuti. Topaz mám prvú úrodu 3 kusy, tie sú tiež ešte zelené. Asi to robia tie extrémy počasia. 

Melodie
Melodie
Melodie
Melodie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 163.223 (?), 22.9.2013 22:41

Je to naozaj Melodia, p.Daniela? Tá moja má iný- pretiahlejší tvar plodov a svetlejšiu farbu so sýto ružovým líčkom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daniela Bentschova - (22) - 36.59 (?), 23.9.2013 20:04

No to sme mi dali chrobáka do hlavy, pán Paľo. Kúpila som ju ako Melódiu na M9, výrobcu si nepamätám. Pravda je, že inú Melódiu som v živote nevidela a opis odrody mi ako tak sedel. Teraz som si pozrela foto a opis na šumperáčiku a určité odlišnosti tam sú. Rodí skôr na dlhšom dreve, tvarovanie v palmete nie je také jednoduché ako u Šampionu alebo Seleny. Nerozkonáruje sa ľahko.Chuť je ale vynikajúca, s výraznými kyselinami a tie ale Melódia má (sladké jablká u nás nejdú), dužina je chrumkavá a šťavnatá, nemúčnatie. Zjeme ju vždy ako prvú. Ak to nie je Melódia, tak potom čo by to mohlo byť? Tento rok na jar som s ňou prevrúbľovala Šampion, ktorý nám až tak nechutí. Mohli by ste prosím, pán Paľo, pripojiť foto Vašej Melódie? Zdravím. Daniela

AsiMelódia zblízka
AsiMelódia zblízka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.198 (?), 23.9.2013 20:51

Zdravím Vás p.Daniela! Dnes bolo u nás hnusné počasie, preto súčasné foto nemám. Posielam aspoň foto Melodie z mobilu spred 2 rokov. Moja Melodia rodí aj na krátkom dreve. Vďaka bujnému podpníku MM104 sú plody nadpriemerne obrovské a snadno padajú, aj keď sú zdravé. Popisovaná sviežo kyseľkavá chuť súhlasí. Okolo Vianoc už je ale fádna. Naše gusto sú viac navinulo- sladké a aromatické plody. V Melodii arómu nevnímam. Mojou slabosťou je koxovka a jej podobné chuťe. Podľa Vášho popisu chute by mohlo ísť o Melódiu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 226.251 (?), 24.9.2013 21:05

Dnes u nás slnko nesvietilo, ale aspoň prestalo fúkať. Tak som Vám, p.Daniela, nafotil Melodiu, o ktorej pravosti netreba pochybovať. Pre kultivar Melodia je typický zužujúci sa, zboku asymetrický tvar mierne žebernatých plodov a ich žíhanie v rôznych odtieňoch ružovej farby. Vaše jablká sú naopak mierne sploštelé a netypicky celoplošne červene sfarbené. Možno máte kríženca Melodie?

Dozrievajúca Melodia pred zberom.
Dozrievajúca Melodia pred zberom.
Plod poškodený hmyzom (vpravo) dozrieva oveľa skôr.
Plod poškodený hmyzom (vpravo) dozrieva oveľa skôr.
Kam sa nedostane slniečko, nečakajme líčko.
Kam sa nedostane slniečko, nečakajme líčko.
Žíhané líčko Melodie má až intenzívne ružovú farbu.
Žíhané líčko Melodie má až intenzívne ružovú farbu.
Plody Melodie sa smerom k
Plody Melodie sa smerom k "bubáčku" mierne zužujú.
Bočný prierez mierne žebernatých plodov je pri spodnom okraji vždy asymetrický.
Bočný prierez mierne žebernatých plodov je pri spodnom okraji vždy asymetrický.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika