Jak sestrihavat jablone na vedeni



host - 58.114 (?)
1.6.2014 13:31

Já si vždycky myslel, že letní řez omezuje růst a zimní řez podporuje růst stromku více do dřeva. Tak jak to tedy je  ?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 128.35 (?), 18.12.2013 11:51, zobrazeno: 14460x

Prosim o radu jak sestrihavat jablone vedene na dratenem vedeni dekuji

Viz foto
Viz foto
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 18.12.2013 12:29

Obrázek je hezký. Příručku pěstujeme na drátěnce snadno a rychle Vám tady nikdo nedá. Aby se to nezkazilo, chce to něco nastudovat. V první řadě možná více obrázků, aby nějaký zkušený pěstitel poznal, jaké je to vedení. Pak múžete hledat nějaký zdroj poučení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.35 (?), 19.12.2013 10:18

Dekuji i tak za rady. Jiste bude lepsi si poridit prirucku a neco nastudovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 18.12.2013 12:50

Bude třeba něco nastudovat, ale jednoduchou obecnou radu pro intenzívní pěstování jabloní na drátěnce Vám dám.Je třeba dbát, aby obměnou části starého plodonosného dřeva vznikal každým rokem určitý poddíl nového plodonosného dřeva-postupnou obměnou.Obměňovat podle potřeby každým rokem  směrem od nejstarších po mladší. Nejlepší kvalitu ovoce poskytují nové 2-4 leté kvalitní plodonoše.Poté, i když  plodonoše ještě plodí kvalitní ovoce, nastupují sestupnou trajektorii v kvalitě, kvantitě poskytovaného ovoce.Vyvazovat nové letorosty do skloněné,vodorovné,podvodorovné polohy,pro dosažení slabšího růstu,podporu časné plodnosti,u náchylných odrůd pro omezení vyholování,a podporu obrůstání větvemi nižšího řádu.V létě je možno s citem prosvětlit zahuštěné partie-vyřadit,nebo zakrátit příliž bujné, a dlouhé výhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.38 (?), 18.12.2013 14:12

A je jasno.
Jinými slovy řekl pan rostislavik, kupte si radši knihu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 24.204 (?), 18.12.2013 15:42

Kromě jiných detailů bych upozornil na specialitu některých cv - plodí na krátkém, jiné na dlouhém dřevě. Podle toho nutno řídit řez. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 25.2 (?), 24.12.2013 11:15

A proč pan Slavík to napsal celkem srozumitelně.  A k poznámce pana Jaroslava od Prahy. Ano máte pravdu. Ale zimní řez není likvidačním řezem na patku, ale odstraňováním zahuštění koruny případně odstranění nemocných, suchých nebo poškozených větví. Osobně by jsem zimní řez doporučoval dělat až v předjaří, u zkušených zahrádkářů není problém na větvičkách poznat listový a květový pupen svých pěstovaných odrůd. Mnohdy místo řezu také stačí pouze vycvrnknutí vrcholového pupenu a v červnu zastřižení na ploché vedení větve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 250.180 (?), 31.5.2014 13:06

Mám jabloně na drátěnce a krásně plodí. Loni jsem udělala důkladný výběr plodonošů po cca 10-15cm, cik-cak. Jabloně jsem nabílila a přihnojila kompostem. Krásně kvetly a u letní odrůdy již mají malé plůdky. Ale mají také velké přírůstky nových výhonů. Obávám se, že budou jabloně vysilovat a tak prosím o radu, mám-li tyto přírůstky vyštipovat, nebo zanechat pouze jeden na starých plodonoších tak, aby mohly vyzrát. Děkuji předem za vaši radu.

Kluzáková

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 141.14 (?), 1.6.2014 12:50

Pokud by docházelo k přehuštění, můžete přírůstky odstranit - odstřihnout. Pokud vám přírůstek vyhovuje a je pouze příliš dlouhý, můžete jej zaštípnout (odštípnout nehty-prsty nebo nůžkami horní část 3-6 listů i více). Letorost zastaví na čas růst, nasadí květné pupeny a zdřevnatí. Letorosty strom nevysilují, podílejí se na asimilaci a přísunu potřebných látek do plodů a pak i do kořenů. Nesmějí se však přemnožit a přehustit korunu.

Intenzivním řezem a odstraňováním přírůstků se podporuje další rozvoj a růst letorostů, takže strom žene "do dřeva" a plodnost se může zhoršit. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 58.114 (?), 1.6.2014 13:31

Já si vždycky myslel, že letní řez omezuje růst a zimní řez podporuje růst stromku více do dřeva. Tak jak to tedy je  ?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika