Jak řezat jabloň Jonagold



host - 72.91 (?)
4.4.2008 21:04

Takle se může řezat réva, ale jabloň ne.

Při tomto řezu není šance aby se vytvořilo plodné dřevo.

Výhony se zakracují při řezu jen vyjímečně. Jen pokud potřebuju zapěstovat nové (vyprovokovat větvení) Při řezu se obvykle naopak snažím zjednodušovat větvení, aby se koruna nezahušťovala.

Nic nezakracujte. jen ty výhony proberte. Nechte ty co rostou vodorovně. Případně ty co trčí nahoru naohýbejte. Efekt tohoto řezu se ale projeví až další sezónu. Jabloně totiž většinou plodí na dvouletém dřevě, které tam teď žádné nemáte.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Liliana - (7) - 180.138 (?), 4.4.2008 20:33, zobrazeno: 17311x

Poradil by mi prosím někdo, jak ořezat jabloň Jonagold. Je asi 7 let stará a pravidelně každý rok brzy zjara ji seříznu všechny letorosty za 3. - 4. očkem. Je to asi moc, protože během sezóny ji naroste mnoho přírůstků a jablíček je jen poskrovnu. Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 72.91 (?), 4.4.2008 21:04

Takle se může řezat réva, ale jabloň ne.

Při tomto řezu není šance aby se vytvořilo plodné dřevo.

Výhony se zakracují při řezu jen vyjímečně. Jen pokud potřebuju zapěstovat nové (vyprovokovat větvení) Při řezu se obvykle naopak snažím zjednodušovat větvení, aby se koruna nezahušťovala.

Nic nezakracujte. jen ty výhony proberte. Nechte ty co rostou vodorovně. Případně ty co trčí nahoru naohýbejte. Efekt tohoto řezu se ale projeví až další sezónu. Jabloně totiž většinou plodí na dvouletém dřevě, které tam teď žádné nemáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Liliana - (7) - 180.138 (?), 4.4.2008 21:17

Bohužel, strom jsem již ořezala, během sezony naroste zase mnoho výhonů. Nemám je tedy vůbec zakracovat? Vystříhala bych jen to co zahuš'tují korunu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 4.4.2008 23:04

Řez, který jste provedla, je vhodný první 3 - 4 roky jako výchovný. Podporuje růst do dřeva. Později chceme-li, aby strom plodil,  platí to, co napsal host 72 91.
  Jonagold je navíc bujně rostoucí triploid, který obvykle není nutné k růstu příliš nutit. Specifické nároky na řehz (jako třeba Rubín) ale nemá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Liliana - (7) - 180.138 (?), 5.4.2008 14:26

Děkuji Vám za radu a časem se ozvu, jak to dopadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 7.142 (?), 12.9.2008 21:37

Abych řekl pravdu, Jonagold mám chuťově moc rád, jako strom už tolik ne. Roste příliš bujně a neuspořádaně a tak se snažím řezat co nejméně, což má za následek vyholování. Takže jen v srpnu trochu zakrátím to, co se mi zdá příliš dlouhé a postupně přece je úroda přichází, ale těch vos, kterým také chutná a strupovitost je další jeho nectnost.

Občas je dobře se podívat do produkčních sadů, kde na krásu stromů už vůbec nehledí a ani jim nevadí, že to co nemá plody, letí nahoru, zatímco větve s plody jdou až k zemi. Žádná krása, ale funguje to.

Škoda jen, že můj přítel sadař šéfuje už ty sady tam nahoře.Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika