Jadernička



host - 180.133 (?)
22.5.2008 2:20

Podnož=podložka=kořeny (někdy i kmen)

ty jsou různě vzrůstné. Podle růstu kořenů roste i koruna. Koruna začne plodit, až doroste do určitého geneticky daného objemu (na kterém se shodnou kořeny a koruna)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 224.1 (?), 20.5.2008 22:08, zobrazeno: 12956x

Může mi někdo prosím poradit, jak stříhat jabloň Jaderničku. Máme jí v zemi druhý rok a je velká cca 1,3m. Díky sysa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 1.251 (?), 21.5.2008 17:09

Jadernička je stará, prakticky "přírodní" odrůda, která v mnoha starých venkovských zahradách a kolem podhorských políček vyrostla bez jakéhokoliv ořezu. Radím tedy spíše nechat tak, maximálně odstranit větévky dovnitř koruny nebo které příliš zahušťují korunu, spíše drobně vylepšovat, než cokoliv radikálně řezat a stříhat. Možná by se i dala vytvarovat do nějaké ovocné stěny či speciálníhi tvaru, ale myslím, že to nikdo nedělá. Jinak jako stará odrůda jsou zkušenosti s ní asi hlavně na silně vzrůstných podnožích typu jabloňového semenáče, tam platí, že bez řezu vyroste velký strom 10 a více metrů vysoký a podobně široký. Dále platí jako obecně u všech jabloní, že kde jabloň bez řezu má potenciál vyrůst na těch třeba 10 metrů, dá se potom pravidelným řezem udržovat na na velikosti tak 5 - 7 metrů a přitom ještě jabloň normálně plodí. Pokud by se třeba stejná jabloň musela udržovat třeba z důvodu prostoru na výšce třeba tří metrů a odpovídající malé koruně, vůbec by ani nezačala plodit, místo jablek by každý rok vyhnala třeba i dvoumetrové pruty. Aby jadernička plodila a přitom se udržovala na velikosti jen třeba tří metrů, nesměla by být na silně vzrůstné podnoži, ale na středně až málo vzrůstné podnoži.  Takže pokud máte pro budoucí jaderničku prostor aspoň 4 metry od kmene na každou stranu a aspoň 6 metrů na výšku a jadernička je na silně vzrůstné podnoži, půjde to. Pokud máte pro jaderničku prostor výrazně menší, měla by být na středně až slabě rostoucí podnoži.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 224.1 (?), 21.5.2008 21:39

Díky za odpověď odborníka, já se budu snažit tedy laicky porozumět, aspoň výrazu "slabě-středně rostoucí podnož". To se jako myslí kmen? Jinak s tím místem to máme omezené tak 2-3 m na strany. Jinak jsem nepodotkla, že je roubená, ale to je asi jedno. Znám jaderničku už jako starý plodící strom a po dlouhém poptávání a shánění jsem se dostala aspoň k tomuto roubu, že snad už tento druh jabloně neexistuje, přitom dával sladké jabka, dobré i na uchování, ikdyž přece jen o něco menší. Budu se řídit vaší radou a raději moc do přírody nesazahovat. Díky sysa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 22.5.2008 2:20

Podnož=podložka=kořeny (někdy i kmen)

ty jsou různě vzrůstné. Podle růstu kořenů roste i koruna. Koruna začne plodit, až doroste do určitého geneticky daného objemu (na kterém se shodnou kořeny a koruna)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 26.5.2008 19:36

Tak nějak.
 Na okraj: Podložka je starý termín obvyklý v pohraničí (germanizmus z německého Unterlage), jinde neznámý.
  U jabloní, řekl bych, začne stromek plodit podstatně dřív, než doroste do geneticky daného objemu. Třeba po loňském divném roce mi kvetou stromky i ve školce a na jednoletých výhonech letos kvetly i odrůdy, které to neměly ve zvyku (Boscoop, Kids orange, Vilémovo aj.)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.1 (?), 27.5.2008 8:59

A za jak dlouho se počítá u té Jaderničky první plody? Tak deset let? Díky sysa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 1.6.2008 6:15

Já bych na to předčasné plození nespoléhal. Kdysi dávno jsme koupili zákrsek jabloně a umístili na příslušně prostorově dimenzovaném místě zahrady. Zákrsek jsme udržovali řezem na výšku 2 - 3 metrů a neplodil a neplodil. Každý rok nasadil metrové až dvoumetrové šlahouny.  Po více letech mně nakonec napadlo pustit ten strom do výšky 4 - 6 metrů, dva, tři roky jsem ho přestal prakticky řezat.  Pak začal plodit a od té doby plodí každý rok.  Nejspíš to byla jabloň naroubovaná na semenáči, ovšem prodaná jako jabloňový zákrsek. S tou jaderničkou to bude podobné, dokud nedoroste do velikosti dané geneticky nějakou shodou podnože a jaderničky, plodit nebude, veškerou sílu bude dávat do dřeva.  Asi to budou jednotky metrů, 2 - 4 metry do výšky a 2 - 3 metry do šířky by měly stačit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 1.6.2008 8:02

Nechci kritizovat Váš způsob řezu, ale myslím si, žo to byl právě ten důvod, proč Vám jabloň dlouho neplodila. Máte pravdu, že Vám zřejmě prodali jako zákrsek prodali něco bujn ějšího na bujné podnoži. Pokud stromek vyxtvoří metrové až dvoumetrové přírůsty, stala se v hloubce zimního řezu chyba a je třeba připojit letní řez, ohýbání apod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 1.6.2008 9:01

Já si to myslím taky, že to byla ta příčina, proč jabloň neplodila. Už nejméně 20 let. Ta jabloň mě tehdy vyučila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika