Jabloňová stěna



áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?)
20.4.2010 21:13

Nechal bych to také na podzim, ale v těch 500 m pokud nejde o chráněnou polohu, by mohli být trochu problémy s růstem na JTE-G, přece jenom je to poměrně vysoko, zkusil bych nejprve jeden stromek a pak se uvidí...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 55.50 (?), 13.4.2010 16:31

Děkuji za odpověd, chci se ještě zeptat jaké druhy třesní nebo višní pěstujete v zahradní stěně a které jsou dobré?Krásný den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 13.4.2010 17:57

Višně ve stěně nepěstuji a ani jsem na to při cestách po Česku zatím nenarazil, s třešněmi Vás odkážu na diskuzi Třešeň do výše tří metrů, kde jsou jednak obrázky a dále seznam mnou pěstovaných odrůd, který bych doplnil pouze o odrůdu Amid a Sylvanu  . Třešně dávám od sebe 2 m. Věc chuti je věc individuální, zpočátku jsem se snažil o pokrytí všech třešňových týdnů vždy nějakou dozrávající odrůdou, což se více méně daří, mě osobně chutná Kordie, Těchlovan, Vilma, Vanda, Regina ale i Sam atd.  spíše se však snažím o pěstování těch odrůd, které "přežijí" i horší počasí, nehnijí, nepraskají a nepotřebují mnoho chemie ... a tak si postupně dělám selekci, to co mi nechutná nebo hnije kácím atd. a zkouším další... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Lenka 22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 88.167 (?), 14.4.2010 12:59

Moc užitečná debata. Odpověděli jste mi i bez dotazu. Také mám nasaenou stěnu, kterou mi okousali zajíce. Některé stromky budu měnit a tak zmenším rozestupy mezi nimi a některé přeroubuji. Musím mít na roubování odpočaté rouby, nebo můžu odříznout teď větvičky ze stromu, který se mi líbí a rovnou je naroubovat? Vzhledem k tomu ž e s nimi musím cestovat, tak by byly tak 10- 12 h po odříznutí. Měla bych ve stěně podobně staré stromky. Odpoví mi někdo, nebo dat dotaz do rubriky roubování? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 14.4.2010 15:32

Pokud jde o jabloně, najdete-li na stromě letorost, který ještě není narašený (u nás zatím bez problémů) nebo jen malinko - červené pupeny, sem tam pučící, tak za kůru asi chytnou.
  U třešní bych to nezkoušel. I málo narašené výhony (zelené uzavřené pupeny) mají malou šanci. Je zajímavé, že lépe se ujímají třešňové rouby, které mírně narašily, přestože byly nařezány v prosinci, než čerstvě uřízlé stejně vypadající. U jabloní je tomu naopak. Nejrychleji raší naštěpované rouby nařezané těsně před rozpučením.
   Pokud rouby ještě nemají lístečky, je v podstatě jedno, za jak dlouho je naroubujete. Vydrží řadu dní. Mírně zavadlé je dobré na pár hodin před roubováním namočit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 14.4.2010 21:29

U nás sice již mírně narašené jsou, ale ještě včera jsem řezal rouby z nových odrůd ze Střížovic a za ty roky se mi nestalo, jak píše pan Vysloužil, že by se neujaly. Ještě dnes jsem objednával v Sempře podnože M9, a na roubování je dost času (chce to více tepla). Zkoušel jsem i ze stromu na podnož a také bez problémů, ale takto to funguje většinou jen u jabloní a snad i hrušní   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
dubský - (5) - 218.135 (?), 15.4.2010 8:34

ještě k diskuzi. Byl jsem letos na schůzi zahrádkářů ve Světlé nad Sázavou a viděl jsem a jedl jsem uchovaná jablka přes zimu od p. Adamce. Těžko byste tomu na Vysočině uvěřili, co dokáže poctivý a zapálení přístup k věci. Jablka byla chuťově výborná a vzhledově jakbysmet :-)

Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.93 (?), 18.4.2010 22:48

Pane Adame.

Podle zevrubnosti a odbornosti VAší odpovědi vidím, jakou jste si s ní dal práci a já Vám moc a moc děkuji. Také Vám, paní "D" děkuji za milá slova. Já, pane Adame, zevrubně čtu Vaše glosy a tak jsem našel mezi řádky řešení svého problému. Píšete, že ve stěně vysazujete stromky na vzdálenost cca 125 cm. No a já to mám na 250 cm. Již vysazené jabloně jsou na podnožích J-TE-E. Tyto povedu ve vyšších patrech na celou šířku 250 cm a dosázím "zákrsky" na M9 a tyto povedu v nižších patrech také na šířku 250 cm. Je to poněkud kostrbaté, ale snad řešení. Nebo ne???

Přeji Vám všem hezké, slunečné dny.

Peter Šichtanec 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 19.4.2010 23:36

 Nevím, nevím - podnože JTE-E a M9 jsou prakticky srovnatelné co do budoucí výšky a růstu naštěpovaných odrůd  , dle dostupných ůdajů JTE-E koření lépe než M9, vyniká brzkým nástupem do plodnosti, mnohdy plodí již ve školce. V pokusech prováděných v Horní Bělé(500m)  se dokonce jevila jako úrodnější než M9. Přesto mi to nedalo, a šel jsem se podívat k sousedům za plot, kde pán pěstuje již možná 20 let ploché tvary vyvazované do drátu - zhruba 3-5 pater nad sebou a poslední je zhruba 170 cm vysoko  . U starších sromů je vliv apikální dominace docela markantní, stromy má od sebe dle odhadu 2,5- 3 m a prostor je poměrně značně zaplněn, první patro je tak v 50-60cm, podnož M9 a zatravněné okolí... Koukal jsem na Lipno na M26, které jsem mu přivezl zhruba před 4-5 roky a to již také ve 4 patrech slušně vyplňuje výše uvedenou plochu...   . Můj názor znáte -  spíše podnože JTE-G, která by Vám výškově vyhovovala - tak 1m od sebe. Odborníků větších než jsem já zde je jistě celá řada... a z podstatně další zkušeností. Pokud je již vysázeno - podnož JTE-E dal bych do plochy stáhnul první ramena co nejvíce dolů a pak byste se mohl dostat na Vámi požadovanou výšku a nic bych již nedosazoval, nebo "udělat "štíhlé vřeteno" na JTE- E dostat se na zhruba 2 m výšky do mezer přisadit další stromky, do 160 cm to zvládnete a paní "D"  požádat pod odborným vedením Vás jako instruktora  o pomoc a nebo skutečné sehnat stromky na JTE-G, kde byste to zřejmě zvádnul zcela sám-  připojuji pár obrázků na podnoži JTE-G(odrůdy Dima, Zita, Miodar, Mivibe- tedy letní) letos a v roce 08 v květu...   Další varianta - přesadit do mezer na 125 stávající stromky a na volné místo zkusit, něco na JTE-  G a uvidíte sám... Pokud jsem správně pochopil Vaši myšlenku...    

obr1
obr1
obr2
obr2
obr3
obr3
obr4
obr4
obr5
obr5
obr7
obr7
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.93 (?), 20.4.2010 20:57

Děkuji za obrázky. Moc pěkné. Dám na vaši radu a dosázím stromky na JTE-G... a uvidíme. Jen nevím, zda to již nemám nechat na podzim. Sice jsme asi v pěti stech metrech, ale ve školkách už to asi raší. Ještě jednou, děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
áda1 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 21.122 (?), 20.4.2010 21:13

Nechal bych to také na podzim, ale v těch 500 m pokud nejde o chráněnou polohu, by mohli být trochu problémy s růstem na JTE-G, přece jenom je to poměrně vysoko, zkusil bych nejprve jeden stromek a pak se uvidí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika