Jablone na skladovanie - doporucene odrody



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
28.3.2017 16:09

Jako čtvrtou doporučuji Rozelu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 27.3.2017 12:51, zobrazeno: 11578x

Ahojte pani,

forum sledujem dlhsie, pisem premierovy prispevok :)

vedeli by ste mi poradit 4 odrody jablone?

kriteria pre vyber -

1.nenarocne na podmienky skladovania (nemam najlepsiu pivnicu)

2.konzumna zrelost co najneskor, februar az maj - 2 az 5 mesiac v roku

3.odolnost voci chorobam a skodcom

4.chut (podstatny parameter, avsak v tomto case je lepsie priemerne jablcko ako ziadne :D)

lokalita Nitra, juzny az juhozapadny svah, 200metrov nad morom, teple, slnecne a veterne stanovisko, horsia poda - ilovita.

stromky planujem vysadit na miesto kde rastla 20 rokov vinna reva (zrusil som vinohrad) a posledne 3 roky maliny.

Tvar stromkov, tahat ich ako palmetu na drotenke (po vinnej reve), resp ako plosny tvar, vsetky prace nech sa daju robit zo zeme, cize max vyska 2-2.5metra, 3 ramena na kazdu stranu, doplnova zavlaha iba ojedinele, skor vobec 

podla prispevkov z fora som zatial vybral dve - Topaz, Admiral

Vopred dakujem skusenym zahradkarom za rady a pripomienky ohladom odporucanych odrod.

btw..pani, podpnik poradite aky? mm106?

TomNR

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.225 (?), 27.3.2017 14:27

MM106 by mohol vyhovovať v horšej pôde a bez možnosti závlahy. V dobrej pôde pod závlahou, by to rástlo viac ako 2 - 2,5 m.Tam radšej M26, M9. Doporučoval by som popýtať sa po okolí, aké majú skúsenosti susedia, obzrieť si pár stromov a urobiť si svoj záver. Výber podpníka je snáď najdôležitejší, odrodu môžeš neskôr zmeniť preštepením, podpník už len ak vykopeš a posadíš nové = strata rokov.

Z odrôd by som išiel do novších rezistentov napr. Heliodor, Meteor... žiaľ osobnú skúsenosť mám len s Topazom, to je trochu kyselkavé jabĺčko. Povedal by som jedlé až po odležaní. Ale chuťové hodnotenie je veľmi subjektívna vec. Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 27.3.2017 19:57
Dlho skladovateľných odrôd je viac, volil by som spomedzi nasledovných: Admiral (ten jednoznačne), Sirius, Opál, Lucy, Topaz, Luna, Melrose, Fuji, Granny Smith, Angold, Orion, Pinova, Braeburn. Nie všetky sú rezistenty. Vynikajúcu skladovateľnosť má Idared a Meteor, ale sú aj náchylnejšie na choroby. Shalimar vydrží dlho a je rezistent, ale zaostáva chuťovo. Ešte pár poznámok k Vášmu príspevku: Admiral tie 4 body spĺňa, ale pozor - je to triploid, rastie bujnejšie a netvaruje sa ľahko, s tou palmetou môžu byť problémy. Niektoré požiadavky sa Vám "bijú" navzájom - chcete stromy do 2,5metra, ale nezavlažovať. Pre nízky tvar by bol vhodný podpník M9 alebo M26, ale nehodia sa do nekvalitnej pôdy a bez závlahy pri dlhšom suchu Vám stromček na slaborastúcom podpníku môže vyschnúť. Tie odolnejšie suchu (MM106, MM111) zasa neudržíte výškovo do 2,5m. Na Vašom mieste (menej kvalitná pôda, bez závlahy) by som nechal palmetu palmetou a nasadil by som si tam štvrťkmene alebo polokmene na MM106,MM111 alebo M7). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 28.3.2017 9:53

ahojte,

dakujem za reakcie.

ako hlavne podmienky su skladovatelnost a konzumna zrelost 2-5mesiac.

pan 93.225, utvrdil ste ma s topazom 

pan Hlavaty, takze Shalimar bude c.3 (Admiral, Topaz, Shalimar) preco varujete pred triploidom?  co to vlastne znamena?

ku - stvrtkmen, polokmen, je rozdiel pokial nezalozim korunku v metrovej vyske so 4-5 kostrovymi konarmi ale ich budem tahat plosne s tym ze postupne zapestujem 3-4 poschodia = 6-8 kostrovych konarov? nie je cielom mat krasnu palmetu s dodrzanim ucebnicovo presneho tvaru, skor pre jednoduchsie osetrovanie a lepsiu priechodnost po zahrade

viete mi poradit aj stvrtu jablon k uvedenym?  tiez dlho skladovatelna (podmienka), ako bonus (nie podmienka) by mohla byt rozdielna chut oproti trom uvedenym.

zltoplody heliodor? ako sa skladuje? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 126.102 (?), 28.3.2017 10:20

Dobrý den, 

jako čtvrtou odrůdu doporučuji Melrose či Idared. Obě jabloně pěstuji a zatím spokojenost a u Idaredu zatím žádný problém s chrobami.. Melrose se někomu nezdá moc dobrý (chuťově), ale zatím chuď dostačující a pokud byste chtěl nějaké jiné jablko třeba s jinou chutí, tak doporučuji výborný Sirius (top kvalita), Heliodor či Golden Delicious (do dubna) 

Podnož nejlépe za mě MM106

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 28.3.2017 11:15

ako su na tom vami uvedene odrody v odolnosti voci chorobam? chrastavitostou trpia vyrazne?

v buducnosti by som pri ich osetrovani chcel vystacit s postrekmi proti chrastavitosti pred a po kvitnuti, pripadne este 3 postrek s 1.generaciou obalovacov

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 28.3.2017 16:09

Jako čtvrtou doporučuji Rozelu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.129 (?), 28.3.2017 21:11
Tom Tom: Shalimar je rezistent, dlho skladovateľný, ale chuťovo podpriemer, ja by som ho nebral. Rozela ja výborná, ale veľmi dlho skladovateľná nie je. Vhodné by bolo mať tam žlté jablko, preferoval by som Sirius (alebo Opál, Orion, Luna). Heliodor je chuťovo priemerný, v marci-apríli už stráca šťavnatosť. K Admiralu, Topazu a Siriusu by som volil asi Lucy, prípadne Melrose, Angold alebo Fuji. Idared tiež prichádza do úvahy, je dosť podceňovaný, ale dĺžkou skladovateľnosti (bez straty kvality) je preborník. Triploid znamená že odroda má 3 sady chromozómov (diploid má "normálny" počet, teda 2 sady). Triploidy zvyčajne rastú silnejšie, platí to aj pre Admiral, ktorý sa ťažšie tvaruje, preto s tým tvarovaním do palmety môže byť problém. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.0 (?), 28.3.2017 22:44

Tvarovanie na palmetu je celkovo trochu obtiažne. Spodné poschodia zvyknú poľavovať v raste, horné zase bujnieť. Preto sa prešlo na stíhle vreteno a solax. U triploidov bude určite potrebný aj letný rez aby ste udržali horné poschodie "pod kontrolou". Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 205.204 (?), 29.3.2017 7:30

Podla mna je zakladny problem, ze zadavatel silou mocou chce vyuzit stare vedenie z casov, ked tam mal vinic. Podla mna je to nedobry napad - jednak kvoli tomu, ze jablone potrebuju ine rozstupy ale hlavne kvoli tomu, ze zadavatel chce mat extenzivny sad (bez zavlahy,...). Ak nechcete polievat, tak tu na juhozapade SR a navyse na juznom svahu jednoznacne zabudnite na M9, M26 a treba zacat rozmyslat az od MM106. A mam obavy, ze tak admiral bez vyrovananeho vodneho rezimu v ilovitej pode zrejme bude trpiet horkou pehovitostou. Jednoznacne odporucam pestovat ako vreteno, nie nutne stihle, staci splostene. Tam nebude treba ziadnu oporu a bude sa dat okolo toho pekne chodit aj chemicky osetrit ak bude treba. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika