Jabloně do 465 m.n.m



Antonín Foretník - (45) - 101.95 (?)
6.2.2022 19:27

Moc děkuji všem za názory, opravdu si toho vážím. Rady dokáží ušetřit hodně námahy a času.

Mám nyní předvybráno:

Letní: Discovery, Mantet a Mio (vyberu asi 2 odrůdy)

Podzimní: Akane, Desert, Lord Lambourne (vyberu asi 2 odrůdy)

Zimní: Sirius, Admiral, Matčino, Coxova (na zkoušku, jednu starou už tam máme), Goldstar + dvě z následujících Orion, Rajka, Rubinola, Kidds Orange, Jonathan, Jonagold/Angold, Beni Shogun, Kalvil bílý zimní

(dám s postupem času 6 odrůd)

Problém s místem tam není, ale u vysokokmenů je podle mě o dost náročnější ošetřováné a péče. 

Mám dotaz zejména na Mičurina II, zda např. Mantet a Jonagold nejsou náchylné na choroby. Na webech se informace různí a jak jsem psal, nechtěl bych stříkat chemií. Prořez stromků pro mě není problém a občasná zálivka (1x za 14 dní) také ne.

Z podnoží jsem trochu jelen. Když to vezmu podle informací co mám, tak je u těch "středně velkých" pořadí asi takto: MM106, M7, M2, MM104, M104, M4, M111

(necelé 4 m - cca 5m)

Jde mi o to, držet stromek do výšky asi 3 - 4 m. Je to podle vás reálné s ohledem na vybrané podnože a bude se jim v takových podmínkách (465 m.n.m.  a níže jíl) dařit?

Je mi jasné, že se to musí vyzkoušet.

Klidně pište, jestli píšu bláboly nebo čemu se určite dařit nebude, jsem rád za jakýkoli názor. Děkuji.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
   
host - 173.26 (?), 26.1.2022 12:15

Z vlastní zkušenosti v podobné nadmořské výšce bych nedoporučoval James Grive a Topaz, protože oba mají plody dost nakyslé. Chtějí více tepla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 27.1.2022 19:27
A jaká jablka byste doporučil na výrobu jablečného vína, octu a cideru?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Antonín Foretník - (45) - 101.95 (?), 6.2.2022 19:27

Moc děkuji všem za názory, opravdu si toho vážím. Rady dokáží ušetřit hodně námahy a času.

Mám nyní předvybráno:

Letní: Discovery, Mantet a Mio (vyberu asi 2 odrůdy)

Podzimní: Akane, Desert, Lord Lambourne (vyberu asi 2 odrůdy)

Zimní: Sirius, Admiral, Matčino, Coxova (na zkoušku, jednu starou už tam máme), Goldstar + dvě z následujících Orion, Rajka, Rubinola, Kidds Orange, Jonathan, Jonagold/Angold, Beni Shogun, Kalvil bílý zimní

(dám s postupem času 6 odrůd)

Problém s místem tam není, ale u vysokokmenů je podle mě o dost náročnější ošetřováné a péče. 

Mám dotaz zejména na Mičurina II, zda např. Mantet a Jonagold nejsou náchylné na choroby. Na webech se informace různí a jak jsem psal, nechtěl bych stříkat chemií. Prořez stromků pro mě není problém a občasná zálivka (1x za 14 dní) také ne.

Z podnoží jsem trochu jelen. Když to vezmu podle informací co mám, tak je u těch "středně velkých" pořadí asi takto: MM106, M7, M2, MM104, M104, M4, M111

(necelé 4 m - cca 5m)

Jde mi o to, držet stromek do výšky asi 3 - 4 m. Je to podle vás reálné s ohledem na vybrané podnože a bude se jim v takových podmínkách (465 m.n.m.  a níže jíl) dařit?

Je mi jasné, že se to musí vyzkoušet.

Klidně pište, jestli píšu bláboly nebo čemu se určite dařit nebude, jsem rád za jakýkoli názor. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 8.2.2022 11:13

K dotazu na náchylnosti odrůd Mantet a Jonagold.Uvádí se v literatuře náchylnost na strupovitost.U Mantetu je to tak trochu jedno.Není to odrůda na dlouhodobé skladování a nějaký stroupek nevadí.Jonagold nemohu posoudit.Provádím ošetření proti strupovitosti, tedy bez příznaků této choroby.Do výběru odrůd Vám nechci mluvit ale mějte na paměti.Rezistence která je všude uváděna jako jistota kvalitních plodů a snadného pěstování toto sama nezaručí.Příroda má jiný názor.Uvažujte o základních ošetřeních proti houbovým chorobám a obaleči.

Podnože bych doporučil MM106 a M7 a tvar maximálně čtvrtkmen.Trochu nepohodlí při sečení, ovšem mnoho ušetřených hodin na žebříku při vyšších tvarech.

Hodně štěstí při výběru odrůd.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.144 (?), 9.2.2022 21:23
Sice to nevím jistě, ale pravděpodobně to Mantet byl. Pamatuju si ho z dětství. Plodil jako o život a na listech se projevovalo padlí. Dnes máme po mnoha letech mladý stromek Mantet třetím rokem vysazený a listy v předešlých letech byly v pořádku. Ale ještě neplodil. Ano s tou sklizní může být problém u vyšších tvarů ale vždycky jde za traktor připojit plošinu. Osobně jsem zvědavý, zda jabloně na MM106 opravdu budou tak brzo plodit. A jaký přístroj k postřikům používáte ruční nebo motorový? Já osobně používám ruční postřikovač a motorový rosič plus můžeme vyjet s postřikovačem za traktor. Ale s tím jsme byli jen párkrát ve švestkách a tak ani nevím, zda se investice do nej vyplatila. Dovozovému ovoci je těžké konkurovat tak proč se bít o kažkou švestičku na stromě. Obaleč byl a je pro mě hlavolamem. Feromonovou signalizaci nepoužívám a trefit to odhadem podle termínů když se v posledních letech tak oteplovalo není jednoduché. A co se týká dalších generací tak sušíme seno a nechci aby ho pak zvířátka měla napácované chemií.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vlada74 - (17) - 239.254 (?), 15.3.2022 23:55

Dobrý den.

Rozhodně 

Letní průsvitné, Julia, James Grieve - i Red, Discovery, Mio, Wealthy, Rubín, Rubinola, Bohemie, Matčino, Idared, Vanda, Rajka, Boscooopské, Ontário 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika