Jabloň "melodie" - čím přeroubovat?



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?)
7.10.2012 18:32

...jestli je jedno když roubuji odrůdu, která plodí na dlouhém dřevě na odrůdu, která plodí na krátkém dřevě...

Není to jedno. Tedy, pokud přeroubujete celý strom, tak to jedno je. Ale jestli nchcete ponechat na stromě obě odrůdy, měly by mít zhruba stejnou intzenzitu růstu i způsob plodnosti. V opačném případě bude strom vypadat nehezky, jedna odrůda bude přerůstat druhou a zvýrazní se rozdíly v plodnosti. Méně plodná odrůda bude nasazovat málo a ta plodnější se bude přeplozovat drobnějšími plody. Samozřejmě, důslednouu agrotechnikou lze nepoměry částečně upravit, lepší je ale volit odrůdy s podobnou růstovou potencí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 12.155 (?), 7.10.2012 16:56

Asi bych to tak provedl, pokud nemáte zásadní výhrady k dosavadní odrůdě. Budete sklízet ze spodního patra a nová odrůda v horní partii zarodí tak za 2-3 roky. To se urychlit nedá. Místní odborník by vám měl poradit s detaily a možná i s odrůdou nejlépe. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 7.10.2012 18:32

...jestli je jedno když roubuji odrůdu, která plodí na dlouhém dřevě na odrůdu, která plodí na krátkém dřevě...

Není to jedno. Tedy, pokud přeroubujete celý strom, tak to jedno je. Ale jestli nchcete ponechat na stromě obě odrůdy, měly by mít zhruba stejnou intzenzitu růstu i způsob plodnosti. V opačném případě bude strom vypadat nehezky, jedna odrůda bude přerůstat druhou a zvýrazní se rozdíly v plodnosti. Méně plodná odrůda bude nasazovat málo a ta plodnější se bude přeplozovat drobnějšími plody. Samozřejmě, důslednouu agrotechnikou lze nepoměry částečně upravit, lepší je ale volit odrůdy s podobnou růstovou potencí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 8.10.2012 11:31

Pane Vysloužile, přesně tohle je můj problém. Jsou přeci čtyři základní růstové formy jabloní. Já mám jenom jeden strom, který není někde vzadu v sadu ale je zakomponován v okrasné části zahrady.Je to domovní strom, u kterého je nutností krásná koruna.Původní Melodie spadá do růstového typu II, kde větve i kmen tvoří pevnou kostru, kosterní větve rostou šikmo nahoru. Když na to naroubuji Rubín, který spadá do IV skupiny a má opačný charakter růstu, hlavní větve jsou převislé a vyholují, nechci vidět pak tu hrůzu. Proto je pro mě tak těžké najít vhodnou odrůdu, ve hře je mnoho faktorů. V první řadě chci krásnou korunu a výbornou chuť plodů.V druhé řadě pak vzhledem k tomu, že mám kmen vysoký 160cm bych nechtěla moc dělat probíku plodů, taky by nemusely propadávat a dobře se skladovat... jak vidím, tak to asi přeroubuji celé.

Pane Vysloužile, prošla jsem zde všechny příspěvky co se týkaly jabloní a přišlo mi, že Vy se nejvíc vyznáte v téhle problematice, prosím poraďte mi.  Přeji dobrý den a předem děkuji. Lída 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.10.2012 11:49

Vidím, paní Lído, že v problematice máte vcelku jasno a rozumíte jí. . V zahradě snad nemám jabloň, která by nesla jen jedinou odrůdu - s několika výjimkami - Rubín,  Bohemia, Gold Bohemia.  Jejich růst je natolik odlišný, že přiroubovat k nim jinou odrůdu fakt nestojí za to. Kvůli vzhledu i ošetřování. Existují odrůdy s podobným růstem, i když ne tak vyhraněným, většinou příbuzní, např Jarka, Goldstar nebo Kumštovo novošlechtění Bohemia x Karmína.
   Odrůd, které se svým růstem příliš neliší od Melodie je mnoho, tak bych se té myšlenky mít více odrůd předem nevzdával. Chcete-li jablko vypadající a chutnající podobně Rubínům, zvolte třeba Delor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 8.10.2012 12:37

V naší školce Delor bohužel nemají, mají mimo Rubínu a Rubinoly Vandu, Topaz,Rosanu, Karmínu,Goldstar, Anetu,Otavu, Šampion a Primu, z toho půjde asi těžko vybrat něco k melodii.

Když ona ta melodie mě zklamala korunku má sice krásnou, ale co se týká jablek, nevím jestli jí mám dát ještě šanci.

Kdybych to přeroubovala všechno, tak bych si vybrala mezi rubínem, goldstarem a topazem, myslela jsem si původně, že bych k tomu dala pár větví podzimní Vandy.

Rubín, goldstar a topaz - jsou to hezké stromy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.10.2012 12:49

Pokud chcete něco přiroubovávat k Vaší Melodii, tak jsou Vám stromky nabízené školkou málo platné, potřebujete rouby.
   Kromě Rubínu lze použít téměř všechny, u Šampionu bych váhal kvůli ochraně, zda má smysl kombinovat odrůdy citlivé a rezistentní na jednom stromě.  
   Všechny stromy jsou hezké, když pěkně a souměrně rostou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 123.5 (?), 8.10.2012 15:08

Ve školce mají i výše uvedené rouby a snad by mi je i někdo od nich přirouboval, já jsem jenom potřebovala znát Váš názor. Velmi za něj děkuji, snad se mi i zadaří. Lída.    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika