Jablko podobné James Grieve



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?)
4.8.2016 7:01

Střídavá plodnost může být jak znakem odrůdy, tak i způsobena faktory, které jste jmenoval. V minulosti se mi na pár let podařilo eliminovat střídavou plodnost u Boskoopského, a to pravidelným letním řezem (tedy předpokládám, že to bylo tím). U Grávštýnského jsem to nezkoušel z důvodu velikosti stromu a tím nedostupnosti pro podobné zásahy.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
   
PavelRabek - (43) - 211.155 (?), 2.8.2016 18:50

Chtěl bych se dotázat - je nějaký rozdíl mezi "obyčejným" James Grieve a James Grieve Double Red vyšlechtěného v Holovousích - jiný než v barvě plodů?

Jedná se mi hlavně o tyto vlastnosti, které jsou u popisu mutace Double Red vychváleny: chuť, spolehlivá plodnost, velmi dobrou kvalitou plodů, malé požadavky na řez.

O krátké době konzumní zralosti vím. Ale v mládí mi "obyčejná" varianta velice chutnala a chtěl bych tímto pozdně letním jablkem nahradit žňovku.

Případně nevíte kde se dá zakoupit (nejlépe přes internet) Double Red? Nic jsem bohužel nenašel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 2.8.2016 19:46

Jedná se mi hlavně o tyto vlastnosti, které jsou u popisu mutace Double Red vychváleny: chuť, spolehlivá plodnost, velmi dobrou kvalitou plodů, malé požadavky na řez.

Tyto v lastnosti jsou společné všem mutacím James Grieve, včetně původní odrůdy. Nevím, kterou červenou mutaci mám, ale rozdíl vidím jen v barvě slupky a možná méně mastné slupce. Někteří tvrdí, že červená mutace je kyselejší, já to nepozoruju.
   Žňovku (Průsvitné letní) tímto jablkem ale nenahradíte, protože obě zrají v jinou dobu a v mnoha lokalitách (např. u nás) se zralost ani částečně nepřekrývá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
PavelRabek - (43) - 211.156 (?), 3.8.2016 6:49

Děkuji za odpověď.

Tou náhradou letní žňovky jsem nemyslel náhradu doby konzumní zralosti, ale spíše náhradou za pozdně letní jablko lepších vlastností, protože v létě je jiné kvalitnější ovoce (meruňky, broskve). Žňovka mi plodí nepravidelně, hodně přeplozuje, jablka se velmi rychle kazí, chuť nic moc a kvůli moučnatosti z ní nevylisuji ani tolik moštu...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.8.2016 8:47

James Grieve má řadu dobrých pěstitelských vlastností - pravidelná a vysoká plodnost, malé nároky na polohu, velikost plodů, výborné obrůstání, snadné tvarování. Do dobrých poloh (píšete meruňky, broskve) ho ale podle mě vytlačují chutnější, trvanlivější, příp. chorobám odolnější odrůdy. Nový stromek této odrůdy bych proto váhal vysazovat.
    Totéž lze napsat např. o odrůdě Oldenburgovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PavelRabek - (43) - 211.156 (?), 3.8.2016 11:26

A jakou byste doporučil pozdně letní odrůdu? Stromy pěstuji extenzivně, tj. mám požadavky na bujně rostoucí vysokokmen a minimální nároky na řez, dále velikost jablek alespoň střední, chutné a pravidelně plodící a nepřeplozující a snesoucí i sušší půdy.

Pozemek mám na Olomoucku - JZ svah s teplejším mikroklimatem, díky kterému se u mě daří i meruňkám a broskvím. Kvůli kamenitější půdě ale sázím stromy na podnožích semenáčů, které vytvoří pořádný kořenový systém. Co se týče jablek - mám prakticky jen staré odrůdy, které vyhovují mým požadavkům (resp. nespokojen jsem zatím jen s českým panenským, které potřebuje větší vlhkost a asi i probírku, takže jsou jablka jsou velikosti většího ořechu, ale do moštu se dají upotřebit...)

James Grieve mi v mládí chutnal díky sladko-kyselé chuti, pravděpodobně i dnes by mě neurazila. Ale pokud je nějaká chutnější odrůda pro extenzivní pěstování, rád se nechám přesvědčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 3.8.2016 11:37

Což o to, odrůd je mnoho. James Grieve, jakkoli je pěstitelsky nenáročný, není vhodnou odrůdou pro extenzivní vysokokmen. Právě pro svůj slabší růst a vysokou plodnost. Strom bez pravidelného každoročního detailního řezu se brzy vyčerpá, zastaví růst, zdrobní plody, zababčí.    Ideální pozdně letní odrůdou pro extenzivní tvar je např. Grávštýnské nebo Biesterfeldská reneta.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.8.2016 12:24

S Grávštýnským souhlas, ale pozor na střídavou plodnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PavelRabek - (43) - 211.223 (?), 3.8.2016 21:57

Dle dostupných popisů vlastností by Grávštýnské pro mě asi byla nejvhodnější pozdně letní/raně podzimní odrůda (někteří diskutující ji prý trhají od konce srpna). Ta střídavá plodnost je typickým znakem stromu, nebo se dá nějak ovlivnit? Např. probírkou (ta ale u vysokokmenu nepříchází v úvahu), nebo výživou? (abych trochu poopravil tu extenzivnost - kolem stromů mulčuji trávou a štěpkou, občas hodím kompost, nechávám spadené listí a naopak mi na zahradu padá listí z lesa, takže živiny víceméně vracím...)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 4.8.2016 7:01

Střídavá plodnost může být jak znakem odrůdy, tak i způsobena faktory, které jste jmenoval. V minulosti se mi na pár let podařilo eliminovat střídavou plodnost u Boskoopského, a to pravidelným letním řezem (tedy předpokládám, že to bylo tím). U Grávštýnského jsem to nezkoušel z důvodu velikosti stromu a tím nedostupnosti pro podobné zásahy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PavelRabek - (43) - 30.238 (?), 4.8.2016 8:54

A Vaše Grávštýnské také plodí obrok? A to znamená, že jeden rok vůbec nemá plody, nebo jen určité malé množství?

Dále jsem se někde dočetl, že Grávštýnské potřebuje hodně vlhkosti - je to dle Vašich zkušeností pravda?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika