Hořká pihovatost a červivost u Goldstar jabloně



host - 204.1 (?)
19.10.2007 10:27
Vloni jsem takle stříkal jabloně asi 8x za sezonu s připravkem Vuxal a přidával jsem postřik na obaleče jablka byli zdravé jen někdy měli zahojené jizvy po nakousání a byla velká úroda protože byl malí propad musel jsem protrhávat a ještě jich bylo moc. Letos mě to hodně zmrzlo a tak jich moc nebylo ten postřik se musí dělat v rozmezí 10-14dní hned od června tak že u zimních odrůd to vychází tak na 6-10 postřiků za léto poslední 14 dní před sklizní lépe stříkat na večer než padne rosa stromy lépe přímají vápník když naně nesvítí slunce aby postřik moc rychle naosychal. Postřik proti obaleči jsem použival Cyper jen malé množstvý jako prevency zabíral zřejmě dobře červů moc nebylo.

hal  ud
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 166.54 (?), 5.10.2007 13:35, zobrazeno: 35767x
Mám 5-ti letou jabloň Goldstar, která letos měla snad 30 velkých jablek, ale skoro všechny jsou napadeny hořkou pihovatostí a navíc předčasně opadaly, zřejmě kvůli červitosti a hnilobě. Na pihovitost jsem použila Arbofert jablko (jako postřik na list), ale evidentně to nepomohlo.
Můžete mi prosím poradit, co a kdy použít na pihovatost? A dá se nějak předejít i červivosti jablek?
Katka z Kyjova
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 5.10.2007 14:21
Jak už psal pan Zavřel, moderní trezistenty jsou na fyziologickou hořkou skvrnitost  vesměs náchylné. Jistěže jde obojímu do jisté míry předejít, je ale otázka, zda je to smysluplné. Postřiky rozpustným vápníkem musejí být preventivní a opakované. Až vidíte na plodech tmavé vklesliny, je pozdě. Zda má smysl kvůli prvním několika plodům opakovaně stříkat, je diskutabilní.
   Totéž platí o červivosti. Máte-li v okolí možnost signalizace, asi je účelné proti obaleči stříkat. Ale naslepo se málokdy podaří trefit správný termín.  
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 55.156 (?), 8.10.2007 13:16
Proti pihovitosti je nejlepší půdu dostatečně povápnit, my vápníme obvykle vápnem v zimě na sníh, v lednu nebo v únoru, aby se vápno včas dostalo do země. Ale povápnit dost (nebát se toho) přímo pod strom. Vápno k hnojení se dá u nás koupit třeba ve stavebninách. Taky pihovitost vyvolává velké sucho v době, kdy se ovoce nalejvá a zraje - takže malou jabloň zalévat - dělá  se i to, že se ke kořenům zavede husí krk a voda se lije do něho. Ale pozor na poškození kořenů. Hodně štěstí příští rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.44 (?), 18.10.2007 23:09
Podle mých zkušeností se hořká pihovitost nedá léčit vápněním do půdy, ale pouze rozpustnou vápenatou sloučeninou přímo na plod. To vyžadovala už výtečná odrůda Dukát ing. Dvořáka. Ale je to únavné, několikrát za sezónu, raději změnit odrůdu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 204.1 (?), 19.10.2007 10:27
Vloni jsem takle stříkal jabloně asi 8x za sezonu s připravkem Vuxal a přidával jsem postřik na obaleče jablka byli zdravé jen někdy měli zahojené jizvy po nakousání a byla velká úroda protože byl malí propad musel jsem protrhávat a ještě jich bylo moc. Letos mě to hodně zmrzlo a tak jich moc nebylo ten postřik se musí dělat v rozmezí 10-14dní hned od června tak že u zimních odrůd to vychází tak na 6-10 postřiků za léto poslední 14 dní před sklizní lépe stříkat na večer než padne rosa stromy lépe přímají vápník když naně nesvítí slunce aby postřik moc rychle naosychal. Postřik proti obaleči jsem použival Cyper jen malé množstvý jako prevency zabíral zřejmě dobře červů moc nebylo.

hal  ud
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 19.10.2007 11:53
Předpokládám, že to byl Vuxal - Calcium.
 Můžete poradit, jak se trefíte do správného termínu postřiku proti obaleči? Mně se to bez signalizace nikdy nepodařilo, tak se už roky s obalečem o jablka podělím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 44.124 (?), 19.10.2007 19:03

Odrůda Goldstar je na hořkou pihovitost v mládí velmi citlivá. Stoprocentně se odstraní např. Wuxalem Calcium jak již zde bylo uvedeno, ovšem za předpokladu, že provedeme postřik alespoň osmkrát. Převápňování půdy pod stromem je neúčinné, neboť se jedná právě o poruchu příjmu vápníku z půdy, která může být způsobena nevyváženým hnojením a odrůdy na toto citlivé právě takto reagují.

Milan Boštička

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.35 (?), 19.10.2007 19:47
Já jsem kdysi používal feromonové lapače a počítal denně chycené samečky atd. Pak jsem zjistil, že modely vypracovává Státní rostlinolékařská správa. Lapače pak nějaký čas nebyly běžně k sehnání. Dělám si poznámky mnoho let a je zajímavé, že první vlna vychází na 15. června a druhá na 28. čevence. S odchylkou +- 3 dny /HK/. Takže, když je teplo, tak poněkud dříve. Určitě záleží i na přípravku, na délce účinku. Používal jsem většinou Zolone, má dlouhou dobu účinku. Zolone se ale poslední roky kritizuje právě pro jeho dlouhou účinnost. Tak ho používám jen proti první vlně a proti druhé Mospilan nebo Calypso. Je zajímavé, že se termíny roky příliš nemění. Jablka nemám /na rozdíl od ekologických sousedů/ červivá, nepadají... Provádím čtyři postřiky /insekticid + fungicid/ za rok. Nemám rád řeči, že někdo má nechemické ovoce atd. S moderními a žádanými odrůdami to nejde. Ovoce, které koupíte, je chemicky ošetřované mnhokrát více. Když jdete do důsledků, tak jedovatý je každý rohlík. Sousedi pak v létě bědují, že jim jablky čevivějí a padají. Ono se do července jakoby nic neděje, ale pak to přijde. Takže. Příští rok to Táto taky postříkáme. A příští rok zase nic. A tak dokola. A co takové jabko udělá sousedské závisti!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 20.10.2007 8:48
Nejsem fanatický ekoterorista, kdybych znal přesný termín aplikace postřiku, použil bych jej. Naslepo mi to ale přijde prakticky neúčinné. Na zahradu se dostanu v 1 - 2 týdenních intervalech, takže i tak bych to stěží stihnul. První generace obvykle nevadí - je to jakási probírka. Horší je ta druhá.
Podobný problém  vidím v aplikaci fungicidů - tady vidím budoucnost v rezistentech.
   S postřikem proti pihovitosti je to jiné, tam pár dní sem nebo tam nehraje roli
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 6.11.2007 21:56
Jsou nové odrůdy, které nejsou náchylné na pihovitost? Jako na potvoru jsem  přerouboval jeden stromek na odrůdu Goldstar a zrovna na naší zahradě se pihovitost projevuje. Stříkat se mi vůbec nechce, radši bych to řešil jinou odrůdou. Zdravím
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika