Golden Delicius - strupovitost



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?)
28.1.2009 10:36

V každém případě se koukněte do archívu - o strupovitosti je tam toho dost.
Mně se vcelku osvědčují 3-4 postřiky v předjaří, začínám Sylitem nebo něčím kontaktním, pak Zato a nakonec nějaký systémový tziazol (Baycor). S pesticidy končím (u všech jabloní) začátkem června, takže mám 4 měsíce ochranné lhůty.
I když je Golden pozdně zimní jablko z hlediska doby sklizně, z hlediska uchovatelnosti ho řadím spíš mezi podzimní - tzn. dělám tak, abych ho do konce ledna spotřeboval...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 34.2 (?), 4.12.2008 12:05, zobrazeno: 6879x

Jak jsem se dočetl, tato odrůda dost trpí strupovitostí. Mám také na nově pořízené zahradě jednu tuto jabloň plody měla letos velké a chutné, ale bohužel trpěly strupovitostí. Jak ji pro příští rok co nejvíce potlačit a čím?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.15 (?), 28.1.2009 10:36

V každém případě se koukněte do archívu - o strupovitosti je tam toho dost.
Mně se vcelku osvědčují 3-4 postřiky v předjaří, začínám Sylitem nebo něčím kontaktním, pak Zato a nakonec nějaký systémový tziazol (Baycor). S pesticidy končím (u všech jabloní) začátkem června, takže mám 4 měsíce ochranné lhůty.
I když je Golden pozdně zimní jablko z hlediska doby sklizně, z hlediska uchovatelnosti ho řadím spíš mezi podzimní - tzn. dělám tak, abych ho do konce ledna spotřeboval...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 131.51 (?), 29.1.2009 15:00

Pokud se kvůli strupovitosti musí vyřadit tak do 10 - 20 % ovoce, je to normální a doporučil bych nedělat nic a nezavádět do zahrady chemikálie. Pokud to je více, máte stanoviště náchylné na strupovitost a pak musíte zvážit, jestli používat chemikálie, možná neúčinně nebo vybírat jenom jabloně odolné k strupovitosti, což zase výrazně sníží sortiment buď na hodně staré odrůdy přirozeně málo náchylné nebo ne nejnovější rezistetní odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 131.51 (?), 29.1.2009 15:03

Jinak strupovitost je věc zastínění a vlhkosti, takže její mírné omezení se dá docílit důsledným prořezáváním a prosvětlováním koruny, případně odstraněním okolního porostu, který stíní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 29.1.2009 16:48

To je nepochybně pravda. U tak citlivých odrůd, jako Golden či Mac Intosh bývá omezení strupovitosti prosvětlením skutečně jen mírné.
   Co takhle zkusit odrůdu podobnou Goldenu, strupovitostí tolik netrpící? Třeba Biogolden, Resista, Goldstar, Orion, Denár.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika