Gala Mitchgla



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?) 
19.11.2016 11:36

Pane Miloši na této zahradě pěstuju 17 let a to takové odrůdy jako Elstar, R.Delicious, Gloster,Melrose, Fuji,Braeburn a další odrůdy které dostávají od novodobých pomologů nálepku náročné na polohu.Nestalo se mě, že by nějaká odrůda nedozrála do kvalit kterou od nich vyžaduji.Nadmořská výška je v závorce, orientace zahrady mírný severní svah otevřená severozápadním větrům které u mě převažují.Málokdy je u mě bezvětří.Proč bych měl věřit bezvýhradně těmto pomologům, když mám opačné zkušenosti. - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.11.2016 13:04

Já neříkám to, co píší pomologové, nýbrž o zkušenostech z vlastní zahrady. Všechny Vámi uvedené odrůdy s výjimkou Braeburnu jsem zkoušel. Ne, že by se nedaly jíst, ale jejich kvalita - velikost, vybarvení, chuť -  ve srovnání s vypěstovanými na jihu v nížině,  byla o dost horší. Podobně Golden, Idared, Coxova, Jonathan, Gala, Jonagold, Shalimar, pohříchu i Topaz., Goldstar. Naopak Rubín, Bohemia, Dione, Matčino, Lord L., Delor, Jantar aj. byly nejlepší právě od nás. Tak proč se vlamovat do zavřených dveří, když vděčných odrůd je tolik?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1609) - 165.146 (?), 19.11.2016 16:47

Víte pro mě je vděčná odrůda ta, které dá člověk jistou péči a ona mu dá kvalitní ovoce.Samotný název a původ odrůdy to nedokáže.Rád se vlamuji řečeno Vašimi slovy, zkouším na co mám a co zabalit.Zatím jsem těch vrátek otevřel dost a dostal se až k posledním s nápisem Pink Lady.Zda je zase zavřu ukáže čas.Ty co jsem otevřel plodí vzhledné a dle odrůdy velikostně typické ovoce o chuti nemluvě.Pěstitelské tvary jsou k tomu přizpůsobeny - malé zákrsky a štíhlá vřetena což je nejméně náročné na údržbu výsadby.Zkráceně, rád se pouštím do odrůd které nemají zrovna na růžích ustláno.Například Meteor.Pro tento účel jsem si nechal poslat rouby přímo z Holovous.Narouboval na podnož a zapěstuji jako zákrsek.Počkám si ale budu mít jasno.- Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 14.170 (?), 12.12.2016 16:50

Gala je dost rozklonovaná (nestabilní) sorta. Není problém v sadech vybírat nové typy. Přikládám obrázek mutantů ze sadu G. schniga.

V.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.12.2016 17:23

I ty obyčejné Galy jsou letos částečně prouhaté a jsou všude k mání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 12.12.2016 20:04

Co jsou to 'obyčejné'Galy?

Částečně prouhaté jsou i normální Schnigy, akorát je pruhování husté. Na neosvětlené části jablka jsou pruhy zřetelné. Kultivary s rozmytým líčkem (Gala Must, Natali ap.) jsou v zastíněných částech zelené, což u starších stromů s větším podílem zastíněných plodů vypadá hůř než u pruhovaných.

Krásné rovnoměrné řídké kontrastní pruhování i u osvětlených plodů není zas tak běžné. Může to být třeba jeden stromek na ha sadu. Čím je sad starší, tím víc jsou klonové rozdíly znát.

Přikládám foto plodu, který žádný ovocnář na svých stromech nechce. Galy co zmutují a začnou plodit takovéto plody jsou kničemu. Z takových stromů jde kvůli barvě minimálně 50 % do nestandardu.

V.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.12.2016 20:39

Gala jako Gala, žádná Gala Schnitzer Sniga nebo Gala Mitchgla. Překvapila mě prodávaná Gala v květnu minulého roku, vytažená s chladírny. Po určitou dobu opravdu výborná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 14.12.2016 22:24

Gala jako originální původní Gala je žluté jablko s rozmytým líčkem. Alespoň to tvrdí anglická Wikipedia.

To že obchodníci z pochopitelných důvodů až na vyjímky ignorují klony je jiná věc.  Chudák zákazník by se z toho zbláznil.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 15.12.2016 8:55

Většinou se píše - jablka červená

A proč by psali odrůdu? Aby je někdo jebal že to není Gala ale Gala Mitschla.

A jsou to obchodníci ne odborníci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.12.2016 11:57

Můj názor na krásně červeně žíhané Galy, kterých jsou plné obchody je ten, že v současné době a to právě teď, je jejich chuť jen a pouze nasládlá, komerční, "nemastná neslaná", málo výrazná, bez příchuti. Prostě taková líbivá pro všechny, ale spíše je to mnoho povyku pro nic. Něco jiného je Gala vytažená z chladírny v květnu a červnu. Až se nechce věřit, že je to opravdu tato současná GALA.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika