Florina



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.52 (?)
19.5.2019 20:23
FLORINA - odroda jablone, ktorá už nejaký ten rok nie je súčasťou "boomu" a predmetom túžby začínajúcich záhradkárov. Je to pochopiteľné - chuťovo nepatrí k špičkovým odrodám a pri skladovaní má sklon k postupne nižšej šťavnatosti. Niektorými vlastnosťami ale nové "moderné" odrody, ktoré teraz "letia", výrazne prekonáva. Má vynikajúci zdravotný stav tak v dreve, listoch, ako aj (čo je podstatné) - v plodoch. Rezistent v pravom a nesprofanovanom zmysle tohto slova. Prednosťou je aj to, že nechutí osám a sršňom - prakticky vôbec plody nepoškodzujú. A je tu ešte fakt, ktorým prekonáva takmer všetky odrody - neskutočne vysoká rodivosť a akákoľvek absencia alternácie rodivosti. V záhrade mám jeden už starší strom Floriny na M9. Na foto 1 je prebierka v r.2018 (robená mimochodom neskoro, plody už mali veľkosť asi ping-pongovej loptičky, odstránených ich bolo vyše tisíc). Na foto 2 je úroda v danom roku (2018). Dalo by sa čakať, že strom si po takom výkone bude chcieť trochu oddýchnuť. Opak je pravdou - Florina je znovu obsypaná plodmi (foto 3-5). Ak niekto túži po odrode so spoľahlivou a vysokou rodivosťou bez alternácie a bez ohľadu na priebeh počasia, Florina môže byť jednou z alternatív. Plnič pivnice par exellence. IH





Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.239 (?), 20.9.2018 19:46
Florina. U mňa, dnes (foto). IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.52 (?), 19.5.2019 20:23
FLORINA - odroda jablone, ktorá už nejaký ten rok nie je súčasťou "boomu" a predmetom túžby začínajúcich záhradkárov. Je to pochopiteľné - chuťovo nepatrí k špičkovým odrodám a pri skladovaní má sklon k postupne nižšej šťavnatosti. Niektorými vlastnosťami ale nové "moderné" odrody, ktoré teraz "letia", výrazne prekonáva. Má vynikajúci zdravotný stav tak v dreve, listoch, ako aj (čo je podstatné) - v plodoch. Rezistent v pravom a nesprofanovanom zmysle tohto slova. Prednosťou je aj to, že nechutí osám a sršňom - prakticky vôbec plody nepoškodzujú. A je tu ešte fakt, ktorým prekonáva takmer všetky odrody - neskutočne vysoká rodivosť a akákoľvek absencia alternácie rodivosti. V záhrade mám jeden už starší strom Floriny na M9. Na foto 1 je prebierka v r.2018 (robená mimochodom neskoro, plody už mali veľkosť asi ping-pongovej loptičky, odstránených ich bolo vyše tisíc). Na foto 2 je úroda v danom roku (2018). Dalo by sa čakať, že strom si po takom výkone bude chcieť trochu oddýchnuť. Opak je pravdou - Florina je znovu obsypaná plodmi (foto 3-5). Ak niekto túži po odrode so spoľahlivou a vysokou rodivosťou bez alternácie a bez ohľadu na priebeh počasia, Florina môže byť jednou z alternatív. Plnič pivnice par exellence. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.23 (?), 20.5.2019 20:44

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 3.23 (?), 20.5.2019 21:01

IH: Zaujímavé a poučné informácie, pre mňa určite, vďaka. Aký veľký je tento Váš niekoľkoročný strom Floriny na M9? Z pripojených foto to nie je dobre vidieť. Okrem kompletného výpočtu predností tejto odrody by potešila aj informácia, či je náročná na rez a tvarovanie. Vzhľadom na vlastnosti, ktoré popisujete, je to veľmi dobrý tip na zimnú rezistentnú odrodu, pre ktorú sa miesto nájde. Tereza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.114 (?), 20.5.2019 21:46
Tereza: Strom má výšku asi 3,5m, šírku asi 2,5m (na foto 1,2 je spred 3 rokov, teraz už vyzerá trochu inak). Je na podpníku M9 a má vyše 10 rokov. Nikdy som sa nestretol s tak vitálnym a bohato rodiacim stromom - obrať 10 debničiek prvotriednych plodov zo stromu na M9 je naozaj niečo ťažko uveriteľné. S rezom nie je problém, na tomto podpníku sa dobre tvaruje, nevyhoľuje, stále má nové prírastky. Vzhľadom na bujnejší rast je asi vhodné mať Florinu na slabšie rastúcom podpníku (M9, M26), na MM106 a bujnejšom by s tým rezom a tvarovaním už mohol byť problém. Na ďalších fotkách sú ukážky plodov. Je korektné upozorniť, že v horších podmienkach takýto výzor plodov nemusíte dosiahnuť. V mojich príspevkoch o Florine som spomenul jej prednosti, ale aj nedostatky, takže si radšej prečítajte celé vlákno kým sa rozhodnete. Väčšina záhradkárov (aj tu na fóre) považuje Florinu za už "prekonanú" odrodu (tento výraz nemám veľmi v obľube). Každopádne jej vysoká plodnosť bez alternácie, výborný zdravotný stav a nepoškodzovanie plodov osami a sršňami stoja za pozornosť. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 51.138 (?), 20.5.2019 22:59

Výška 3,5m u M9? Uvádí se 1,8m - 2,5m.
Myslím si, že nepoškozovaní plodů vosami a sršni závisí na tom, jestli vosy dají přednost jiné odrůdě a pokud nemají na výběr, tak nepohrdnou ničím. Dokud jsme měli na zahradě Dukát, tak létaly jen na něj, poté co skončil v kamnech, začaly létat k mému velkému překvapení na kyselé Ontario, kterého si předtím ani nevšimly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.114 (?), 21.5.2019 5:51
U mňa osy a sršne preferujú Bohemiu, Rubinolu, Merkur, Jonagored, Šampion, Jonathan... Nevšímajú si žltoplodé odrody. Florina by ich teoreticky mala priťahovať - farbou aj výraznou vôňou v čase dozrievania (tú má pravdepodobne po jednom z predkov - Red Deliciouse). Niečo im ale zrejme na Florine prekáža - možno je to ten typický poprašok ("ojínenie"), možno hrubšia šupka, neviem. Isté je že som nikdy nevidel hmyzom poškodený plod Floriny, a to ich za tie roky boli tisíce. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.86 (?), 21.5.2019 10:05

Opatrně se závěry! Florinu mám na jednom přeroubovaném nízkokmenu na zahradě po dědovi cca 20 let. Je to nejčervivější (zejména molovka a též obaleč) z odrůd (Coxova, Gascoyneho, Gdánský h., Oldenburg, Wealthy, Lord L...). Každý rok, skončí 3/4 plodů v moštu. Postřiky neprovádím většinou žádné. Bez probírky sice nealternuje, ale výrazně zdrobňuje.  Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 113.117 (?), 21.5.2019 12:46

Mittwoch: 1. Prebierka je potrebná, ba nevyhnutná. Ťažko vyčítať stromu, že rodí ako blázon.

                 2. Ak nepotrekujete, ťažko vyčítať stromu že má červivé plody (obaľovač).

P.S.: Netvrdím, že Florina je nejaký zázrak, vypichol som jasne jej prednosti a myslím že dosť jasne aj jej nedostatky (viď moje predchádzajúce príspevky na tomto vlákne).     IH (neprihlásil som sa).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 43.63 (?), 21.5.2019 10:26

Nedá se ale vyloučit, že pokud teoreticky má někdo zahradě jen Florinu a široko daleko není žádný ovocný strom, že na Florinu nepůjdou. Slyšel jsem od jednoho sadaře, že v má sadu jeden strom jen pro vosy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika