Feromonový lapák na obaleče jablečného



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
23.5.2010 21:56

Jsem od Dvora Králové, a tak budu sledovat vaše zjištění. Vegetace u nás je zpožděna od HK tak 3-5 dní. To jsou moje zkušenosti z polní výroby za několik desetiletí. S nálety škůdců to bývá zhruba podobné. Mám svoji léty vyzkoušenou strategii proti obaleči jablečnému, ale člověk se neustále přiučuje. Někdy mám i možnost získat informaci i od velkopěstitelů. Rád se tedy s vašimi zjištěními seznámím.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
V__K - (36) - 191.35 (?), 23.5.2010 21:26, zobrazeno: 18001x

Jako malý experimentátor jsem letos po mnoha letech zase vyvěsil lapák na obaleče jablečného. Samci se zachytávají na lepicí ploše, nad kterou je umístěn čudlík se samičím feromonem. Samci se počítají a po výrazné letové vlně se provede cíleně postřik. Teploty ale večer musí být aspoň 17°C, jinak obaleči nekladou vajíčka. Takže pro oblast Hradce Králové budu referovat. Bude zajímavé výsledky porovnat se sumami efektivních teplot na srs.cz .

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 23.5.2010 21:56

Jsem od Dvora Králové, a tak budu sledovat vaše zjištění. Vegetace u nás je zpožděna od HK tak 3-5 dní. To jsou moje zkušenosti z polní výroby za několik desetiletí. S nálety škůdců to bývá zhruba podobné. Mám svoji léty vyzkoušenou strategii proti obaleči jablečnému, ale člověk se neustále přiučuje. Někdy mám i možnost získat informaci i od velkopěstitelů. Rád se tedy s vašimi zjištěními seznámím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 10.6.2010 20:30

Hradec Králové. Tak jsem 8. 6. 2010 zaznamenal výrazný vrchol letové vlny obaleče jablečného. To znamená, že za 8 dní, tedy 16. 6. 2010 by se měl provést postřik klasickými insekticidy. Suma efektivních teplot dle srs.cz je k 9. 6. 2010 62 %. Bude zajímavé, jestli se sejdou moje měření a SET.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 10.6.2010 22:25

No tak vidím, že jsem to se zahájením insekticidní clony proti obalečům ani moc nepřehnal. Včera jsem aplikoval Reldan + ovilarvicid Steward. Za 1o dní plánuji larvicid Integro.

Vím, že někteří velkopěstitelé začnou s aplikací isekticidů na konci týdne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 13.6.2010 13:43

HK. Protože má příští týden pršet, provedl jsem postřik Calypsem už dnes. /Calypsem lze stříkat ihned po vrcholu letové vlny, nemusí se čekat na líhnutí/.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 13.6.2010 13:49

Chtěl bych se zeptat, Reldan tam dáváte kvůli obaleči nebo kvůli např. mšicím /Steward a Integro mšice nehubí/?

Feromonový lapák
Feromonový lapák
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 13.6.2010 20:53

Reldan tam dávám kvůli dospělcm obaleče, ale zejména proti mšicím a stříkal jsem tak i stromky, které ještě nerodí. Mšice byly téměř na všech. A je důležité proti mšicím ošetřovat na začátku napadení, než vytvoří velké kolonie - zejména u mladých stromků. Na větvičky mšicemi už zdeformované se zkroucenými listy platí spíš nůžky než insekticid.

Steward ani Integro mšice nehubí, jestli tam je však nějaký synergismus, to nevím. Tyto přípravky nehubí dospělce. Steward účinkuje na vajíčka a všechny larvální stadia škůdců. Integro pak, jako většina larvicidů, hubí larvy 2.instaru (při druhém svlékání).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 13.6.2010 21:06

Ještě doplnění. Takovýto lapák jsem kdysi používal v kukuřici k signalizaci náletu zavíječe. Jen feromon byl zřejmě jiný, to už nevím.

No a po provedených odpočtech následovala v stanoveném termínu letecká aplikace Integra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 13.6.2010 21:20

A já děkuju za odpověď. Ještě dám vědět, jak jsem se porovnal se SET a pak nás čeká ještě druhá generace obaleče - budu sledovat a referovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 191.35 (?), 23.6.2010 21:27

HK. Takže se SET jsem se moc neporovnal!!! Vrchol letové vlny dle lapáku byl 8. 6. 2010 a podle návodu měl postřik proti vylíhlým housenkám být za 8 dní, tj. 16. 6. 2010, a to klasickými insekticidy. Ale podle SET bude líhnutí až 25. 6. 2010, tj. s rozdílem devíti dnů.

Je otázka, čemu věřit. Chycené obaleče jsem počítal denně, v tom chyba není. Ale teploty večer dosahovaly 17° jen několik dnů, takže podle SET byl oprávněně posun k pozdějšímu datu.

Já jsem stříkal 13. 6. Calypsem /lze stříkat hned po vrcholu letové vlny/ a pak pro jistotu ještě Reldanem 21. 6. - tak nějak kompromisně mezi termíny.

Také bude důležité, jak dlouho insekticidy působí. U Calypsa jsem našel údaj 7 - 21 dní, u Reldanu jen že má delší reziduální působení. Tak nic moc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika