drtič ovoce



johan81 - (14) - 233.162 (?)
10.5.2010 21:10

Ja som si minulý rok vyrobil drvič jabĺk sám, keďže som mal viac ako tonu jabĺk a nechcelo sa mi otravovať známeho ktorý drvič má. On ma drvič podľa jeho slov viac ako 50 rokov, tak som ho okopíroval, trochu upravil, a po týždni práce na jeho výrobe sa mu teraz už len veľmi teším. Jedná sa o valec s priemerom aspoň 16cm (ja mám asi 19cm a šírka valca 35cm ), po obvode ktorého su navarené centimetrové zuby (trojuholníčky z pásoviny 20mm), v radoch, no zuby su posuvané vždy o dva centimetre do boku, tak aby sa navzájom nasledjúce rady zubov nekryli. Tento valec poháňa 1,1 kW trojfázový elektromotor cez remenice v pomere 2:1 (motor: valec). Oproti valcu je na železnej doske, umiestnený posuvný hranol (s výškou hrany aspoň 8 cm) ktorým sa jabĺka prítláčaju o valec. 30kg jabĺk rozdrví asi za 50s. copko.j@azet.sk.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 9.4.2010 9:58

Ten drtič se dvěma válci opatřenými nerezovými hřeby (poháněný vrtačkou) jsem koupil loni. Chtěl jsem jej pro moštování skorých jablek, která jsou měkší a rotačním mixérovým drtičem bývají podrcená příliš najemno. Ta kaše pak   a ucpává lis (plachetku), resp. vystřeluje mezi šprušlemi.  Výsledek mě ale neuspokojil. Drcení je velmi pomalé, jablka je potřeba "přišťuchovat",  kousky jablek příliš velké, prostě neosvědčil se. Věnuji ho nějakému nepříteli.
   Až dokoná ten 30tiletý z Letu Kunovice (jestli neskonám dřív já), půjdu zas do nějakého podobného. Asi ten Shark friut mi přijde nejpodobnější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
f.rozkosny - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (120) - 51.120 (?), 10.4.2010 2:06

Předpokládal jsem, že ruční variantabude úplně k ničemu a tomu na pohon vrtačkou jsem nevěřil výkonově (i ta cena se mě nezdála v poměru výkon/cena). S tím elektromotorem (nepamatuji se parametry) to může pracovat dobře, ale dva silonové válce s hřeby, motorek a plechová násypka - natřená obyč. barvou za 6,5 tisíce? Tu cenu si dnes opravdu nepamatuji. Prostě jsem se rozhodnul pro sice dražší, ale výkonnější a skoro bezúdržbovou variantu SHARK.

Takže ještě jednou, máte-li někdo s těmito drtiči nějaké zkušenosti, napište prosím.

FR

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.106 (?), 3.5.2010 15:30

Mám drtič ovoce, výrobce VARES Mnichovice a mohu jen doporučit. Přístroj je schopen během krátké chvíle zpracovat velké množství ovoce, je prakticky "průtočný". Moštují s jeho pomocí jablka a práci si bez něj nedovedu představit. Ano, je možná dražší, ale když vidím ty různé ruční drtiče, nebo drtiče s použitím např. vrtačky... rozhodně ne.  Kupte si ho, neprohloupíte.

L.F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 3.5.2010 15:52

Je to tak asi 15 let, co jsem si koupil ruční dvouválcový drtič a ruční lis. Pravda je, že jako ruční mi drtič nevyhovoval, protože práce dlouho trvala a byla namáhavá. Kliku jsem tedy zrušil a drtič jsem přes převodovku připojil na pračkový motor. Nemohu si ho vynachválit. Než stačím vylisovat, což s přestávkami chvíli trvá, stihnu propírat a vykrajovat ovoce a drtič pracuje sám. Takže je čas se i napít a zakouřit si. S ručním pohonem drtiče to bývala řehole. Ale zase jsem byl mladší a co bych kvůli dobré kořalce neudělal.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 3.5.2010 19:22

Ten drtič od VARES je skutečně zajímavý, instruktivní jsou i obrázky a video
1. Privedení vypadá solidně a poctivě, skutečně to asi vyrábějí v Mnichovicích a nevozí z Číny
2. Výjimku tvoří svár mezi šroubem a vrtulkou. Takový by si Číňani netroufli prodávat
3. Násypka - s přepážkami - je užší než u starého drtiče z LET Kunovice, na podobném principu. Tím pádem i práce s Sharkem je o cosi pomalejší. 
4. Zajímal by mě přesný princip drcení. Že nadrtí velká tvrdá jablka na pravidelné kousky, to věřím,  to umějí všechyn drtiče. Co ale, když je pár jablek a hrušek přezrálých, nevznikne z toho kaše? To je totiž největší slabina starého drtiče z Kunovic
      Přesto je to zatím asi nejlepší drtič ovoce, které jsem na našem trhu viděl, i když jsem s ním sám nepracoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 167.106 (?), 6.5.2010 13:50

Nevím, co máte na mysli tím "svárem mezi šroubem a vrtulkou". Opakovaně přístroj používám a žádný problém s ním nemám.  Násypka je možná trochu užší, takže opravdu velká jablka musíte asi rozkrojit. Myslím si, že nemám zrovna malé plody, ale ani to mi problém nedělalo, možná opravdu jen několik málo kusů. O pomalejší práci nemůže být řeč. Napsal jsem, že přístroj je "průtočný", měl jsem tím na mysli, že jablka sypu, sice pomalu, ale bez přerušení, jsou velmi rychle zpracována a dole vypadává drcená hmota. Přístroj vlastně nedrtí. Je tam nůž, který vlastně ovoce "řeže". Přezrálé ovoce jsem s tím nezpracovával, takže nevím, jestli "kaše" vznikne, nebo ne.

L.F.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
johan81 - (14) - 233.162 (?), 10.5.2010 21:10

Ja som si minulý rok vyrobil drvič jabĺk sám, keďže som mal viac ako tonu jabĺk a nechcelo sa mi otravovať známeho ktorý drvič má. On ma drvič podľa jeho slov viac ako 50 rokov, tak som ho okopíroval, trochu upravil, a po týždni práce na jeho výrobe sa mu teraz už len veľmi teším. Jedná sa o valec s priemerom aspoň 16cm (ja mám asi 19cm a šírka valca 35cm ), po obvode ktorého su navarené centimetrové zuby (trojuholníčky z pásoviny 20mm), v radoch, no zuby su posuvané vždy o dva centimetre do boku, tak aby sa navzájom nasledjúce rady zubov nekryli. Tento valec poháňa 1,1 kW trojfázový elektromotor cez remenice v pomere 2:1 (motor: valec). Oproti valcu je na železnej doske, umiestnený posuvný hranol (s výškou hrany aspoň 8 cm) ktorým sa jabĺka prítláčaju o valec. 30kg jabĺk rozdrví asi za 50s. copko.j@azet.sk.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.8.2011 16:37

Nedaly by se přiložit nějaké fotky? Ten princip může být zajímavý.
Jsou zde nějací další, co si zakoupili Shark od Varese? Dnešní požadavky na eurobezpečnost snad zakazují výrobu a dovoz drtičů, do nichž lze strčit ruku až k drtícímu ústrojí. Jsou proto vybaveny soustavou vodorovných přepážek, které brání poranění, ale taky zpomalují drcení. U některých typů navíc dávkují přísun ovoce. Mám za to, že i Shark je vybaven takovými přepážkami. Pak  ovšem bude zřejmě o dost pomaleji  "průtočný", jak píše jeho majitel. Skutečně průtočný je starý mixér z LETu, jak se do něj sype, tak rychle drtí, ale má své mouchy, jak je psáno výše. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 11.8.2011 21:49

Na webu výrobce Vares Mnichovice je k výrobku Shark asi 15 fotek a také krátké video drcení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.18 (?), 13.8.2011 14:16
Drtič Shark mám 3 roky a jsem s ním spokojen. Je vhodný pro občasné rodinné moštování. Za měsíc naše rodina vypije asi 20 l moštu, takže moštuji zhruba po 3 - 4 týdnech. Asi 5 l čerstvého moštu se nechá v ledničce k okamžité konzumaci a zbytek se zmrazí v PET lahvích (neplnit je až po okraj!) a postupně se lahve rozmrazují jak je třeba. Takto mohu mít čerstvý mošt prakticky po celý rok. Drtič se čistí tak, že se odšroubuje horní nerez násypka a hadicí se z obou stran tělo násypky i s přepážkami snadno propláchne. Řezací kruhová spodní část drtiče lze opatrně propláchnout mírně tekoucím proudem vody (ne pod tlakem). Drtič je snadno přenositelný, dobře šrotuje, ale pro větší množství jablek na jeden zátah se nehodí, neboť práce s ním je pomalá (do násypky nelze nasypat půl kyblíku jablek jako třeba někde v moštárně, ale jen jednotlivé plody rychle po sobě).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika