Drnovice 2013



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?)
11.12.2013 15:37

1-9 bodů za vzhled, 1-9 bodů za vůni, 5-45 bodů za chuťové parametry (po 1-9 za chuťový vjem slupky. konzistenci dužiny, šťavnatost, kyselost, celkový chuťový dojem).  Teoretické maximum 63 bodů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.12.2013 7:05, zobrazeno: 48475x

Nevím, je-li to čitelné, připojuji výsledky degustace vybraných odrůd v Lysicích - Drnovicích. Za zmínku sgtojí slušné výsledky "hvězdných odrůd", tradiční zabodování Rubínnů, i umístění odepisovaného Angioldu.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.6 (?), 11.12.2013 9:14

Zdravím.Tak přeci jenom Angold nebude "znouzecnost" pro vysoké polohy, když se tak často objevuje v popředí na degustacích. Dobře, že jsem si ho pořídil. Celkem mě zaráží až 23. místo Siria. Ještě mi v tomhle hodnocení chybí odrůda Merkur na kterou jsem taky zvědavý.

Marek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.12.2013 9:24

Název odrůdy  není zárukou garancí stabilních, a neochvějných umístění do desátého místa.Z vlastní zkušenosti mohu říci,že to  svádí hodnotit odrůdy tímto způsobem.Žádná odrůda nemá předplacený stupínek na žebříku.Pokud dodáte na degustaci "bečkový"Rubín, může se umístit ke konci, a naopak.Podle způsobu pěstování, ošetřování,expozice, polohy,místa, a tak dál.Jednou může být na prvním, jindy na padesátém místě, je třeba jednorázové žebříčky brát s rezervou.Lepší způsob ohodnocení je dlouhodobý průměr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.12.2013 9:55

Zájmem pěstitelů z Lysic asi nebylo dodat na degustaci béčkové exempláře. Samozřejmě nelze z jedné degustace činit dalekosáhlé závěry, ostatně proto se pravidelně opakují s týmiž odrůdami, proto se provádějí na více místech, abychom si utvořili "dlouhodobý průměr".
    Osobně považuji za problematický spíš fakt, že odrůdy koštované v jeden den jsou v různé fázi konzumní zralosti. A tak některá jablka - co jsou tzv. za zenitem (v našem případě třeba Šampion) - se umístily hůř, než by si zasloužily. Totéž samozřejmě platí i naopak - pro odrůdy vysloveně pozdní a v době degustace nezralé.
    Nicméně dobré umístění Angoldu lze těžko svádět na to, že ostatní odrůdy byly béčkové či přezrálé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 179.38 (?), 11.12.2013 10:42

Ale to já přece vím, že nikdo nedává úmyslně "béčkové"ovoce na degustace, a nikdo mě nemůže obvinit z opaku.Někdy se ale stane, že není dodané ovoce zrovna v prvotřídní kondici, nebo jak už jste připomněl se nesejdou všechny jabka v optimální konzumní zralosti, kdy jsou takzvaně va vrcholu-top.Popřípadě se sejde více pěstitelů z jiných oblastí, a mají třeba jeden Rubín, a každý vzorek se může umístit úplně někde jinde.I na své zahradě mám dva zdroje Rubínu,a je to rozdíl co do velikosti i vybarvení.

Vždyť se podívejte na některý ročník Litoměřické degustace hrušek.Dávali do placu Eriku1,a Eriku2,ale každá byla sklizená v jiný termín, a jinak uložená, a vyskladněná.V podstatě se obě Eriky umístily velmi dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.12.2013 12:43

Je to ještě individuálnější. Na začátku se ochutnává nultý vzorek s danými parametry, aby měli všichni zhruba stejné měřítko. A pak v průběhu degustace projde vzorek z téhož stromu opět a ejhle - výsledek se liší. Ono totiž první jablko chutná jinak než čtyřicáté...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.12.2013 13:27

Jo, to jsou všechno věci, které mají na umístění vliv.
Při jen zběžném shlédnutí tabulky mě překvapilo nízké ohodnocení šťavnatosti u Šampionu. Dokonce i Fragrance byla ohodnocena o něco více. A přitom to je tak málo šťavnatá odrůda, ke které těžko najdu ze sortimentu posledních 20 let srovnání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 11.12.2013 15:01

Pro porovnání, výsledky z loňska jsou ZDE. Je zajímavé, že při loňské degustaci vůbec nebyl hodnocen vzhled. U všech hodnocení mi ale nesedí "výsledné součty", pravděpodobně je do konečného výsledku započítáno ještě nějaké neznámé kriterium, či "opravný koeficient"...?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 134.129 (?), 11.12.2013 15:21
Dobre, ze se to tu objevilo. Diky! Jestli se nepletu, celkova chut se do vysledneho souctu pocita 2x-ma nejvetsi vahu na kvalitu dane odrudy. Zdravi Mittwoch
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 11.12.2013 15:37

1-9 bodů za vzhled, 1-9 bodů za vůni, 5-45 bodů za chuťové parametry (po 1-9 za chuťový vjem slupky. konzistenci dužiny, šťavnatost, kyselost, celkový chuťový dojem).  Teoretické maximum 63 bodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika