doplnění vápníku proti hořké pihovatosti



host - 128.175 (?)
29.8.2011 12:00
U mňa napr.odrody Braeburn či Pink Lady majú ešte v novembri zelené koruny, takže dusík v močovine by prostredníctvom listov istotne asimilovali, čo k vyzrievaniu dreva ako ste písal istotne neprospeje. Na prípravku Wuxal Kalcium je sympatické nielen to, že obsahuje navyše stopové prvky, takže nie ste nútený kupovať ďalší listové hnojivo, ale vápnik nie je viazaný na chloridové ionty. Ako viete, nie všetky plodiny sa majú s chloridmi v láske. Preto výrobca odporúča používať Wuxal Calcium na širokú paletu rastlín, vrátane zeleniny. Pokiaľ ide o dusičnanový dusík, nebál by som sa pri 2-3 kuratívnych postrekoch koncom augusta a v septembri prehnojenia dusíkom. Na 10 l vody ide max. 60 ml prípravku. Nechcem robiť propagátora Wuxalu, ale po rokoch používania listových hnojív ho radím medzi najlepšie na našom trhu. Vápenná voda je roztok hydroxidu vápenatého, ktorý patrí po hydroxidu draseľnom a sodnom k najsilnejším zásadám. Neviem, či všetci používajú pri striekaní jabloní tesné okuliare, ale hydroxid vápenatý aj chlornan vápenatý môžu poleptať sliznice a pokožku. Preto pokladám takéto rady za prinajmenšom nešťastné. Paľo
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 128.175 (?), 29.8.2011 8:48
Ďakujem, pane Miloši, za fundované doplnenie informácie o prípravku Wuxal Kalcium, ktorý som odporúčal ako jednu z možností namiesto suspenzie mletého vápenca s vodou pri terapii akútnej pehovitosti jabĺk. Svôj názor byste mal konzultovať skôr s výrobcom, lebo ten odporúča postrekovať Wuxalom Kalcium preventívne až 10x (!)- od júna do obdobia 2 týždne pred sklizňou ovocia. Mám tento výrobok doma a zatiaľ sa mi nepotvrdili Vaše obavy. Rozhodne by som jeho aplikáciu na listy a plody jabloní uprednostnil pred aplikáciou silnej zásady-hydroxidu vápenatého či bielidla chlórnanu vápenatého, ktoré Vy alebo p. Václav odporúčate. Neradili ste náhodou pred časom striekať na jeseň jablone močovinou? Aj keď listy niektorých odrôd s krátkym vegetačným cyklom už nemajú takú asimilačnú schopnosť, Vy nepovažujete tento neskorý postrek za hnojenie dusíkom? Pretože Vás už poznám ako veľkého kritika gramatických nepresností v príspevkoch účastníkov verejnej diskúsie, dovoľte mi na záver jednu maličkosť. Nie, že by mi na tom záležalo, ale ak už ma chcete osloviť menom, poradím Vám: písmenko mäkké el vytvoríte tak, že zmáčknete najprv klávesu SHIFT a súčasne mäkčeň (vpravo hore medzi klávesami% a opačné lomítko). Potom už iba ťuknete na klávesu s písmenom el. Ďakujem za pochopenie. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.8.2011 11:28

Děkuji za upozornění, zkusím to s tím tlačítkem, pane Paľo. Omlovám se.
   Ano dcoporučoval jsem podzimní postřik močovinou - ale těsně před opadem listí, po sklizni. To je dost rozdíl. V tu dobu jsou již jablka sklizená a letorosty vyzrálé.  Dodaný dusík se nejen nedostane do již sklizených plodů, ale taky nestihne podpořit růst zelené hmoty, která by nevyzrála. Jde sice o hnojení dusíkem, ale až pro příští rok..Jestli ten dusík zůstane v dřevních pletivech nachystaný na jaro, to si netroufám tvrdit. Každopádně urychlí rozklad opadaného listí pro případ, že ho nestihnete pohrabat a zkompostovat.
   S výrobcem jsem otázku nekonzultoval, s prodavačem na agromanuálu ano. Právě on mi doporučili přejít v srpnu na Amimnocal.
   Co se týče postřiku zásaditou vápennou vodou - v dnešní době kyselých dešťů a zamechovaných zahrad v tom nevidím velký problém (pozor na borůvky). Navíc vzdušný CO2 zásaditost rychle sníží.  Jistě, účinnost bude výrazně nižší než choridem, zato nezatíží zahradu žádným balastním prvkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.175 (?), 29.8.2011 12:00
U mňa napr.odrody Braeburn či Pink Lady majú ešte v novembri zelené koruny, takže dusík v močovine by prostredníctvom listov istotne asimilovali, čo k vyzrievaniu dreva ako ste písal istotne neprospeje. Na prípravku Wuxal Kalcium je sympatické nielen to, že obsahuje navyše stopové prvky, takže nie ste nútený kupovať ďalší listové hnojivo, ale vápnik nie je viazaný na chloridové ionty. Ako viete, nie všetky plodiny sa majú s chloridmi v láske. Preto výrobca odporúča používať Wuxal Calcium na širokú paletu rastlín, vrátane zeleniny. Pokiaľ ide o dusičnanový dusík, nebál by som sa pri 2-3 kuratívnych postrekoch koncom augusta a v septembri prehnojenia dusíkom. Na 10 l vody ide max. 60 ml prípravku. Nechcem robiť propagátora Wuxalu, ale po rokoch používania listových hnojív ho radím medzi najlepšie na našom trhu. Vápenná voda je roztok hydroxidu vápenatého, ktorý patrí po hydroxidu draseľnom a sodnom k najsilnejším zásadám. Neviem, či všetci používajú pri striekaní jabloní tesné okuliare, ale hydroxid vápenatý aj chlornan vápenatý môžu poleptať sliznice a pokožku. Preto pokladám takéto rady za prinajmenšom nešťastné. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 29.8.2011 12:23

O chlórovém vápnu nechci diskutovat. K němu jsem se vyjádřil výše. Vápennou vodou jsem léta nestříkal - pouze v době, kdy Kalkosan nebyl k dostání. Jednoduše jsem chtěl říci, že v srpnu bych W. sus Ca nahradil raději Amonocalem, nic víc. 
   Mám jinou polohu, takže i jiné zkušenosti. Poslední jablka (Idaredy, Floriny aj.) sklízím až počátkem novembra, když už na některých stromech není listí vůbec, takže postřik močovinou nestihnou. Braeburn či Pink Lady bych mohl pěstovat pouze jako pokojovku.
   Shodou okolností o aplikaci dusíku, konkrétně močoviny na podzim píše v zářijovém Zahrádkáři rostlinolékař J. Rod. Stříkat by se mělo nejdřív týden před opadem listů silnější koncentrací /5%). Postřik je do jisté míry prevencí přenosu houbových chorob (hl. strupovitosti).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.175 (?), 30.8.2011 0:06
Máte pravdu pane Miloši. Wuxal Aminocal je jedna z ďalších možností terapie akútnej horkej pehovitosti jabĺk. Je to rozhodne bezpečnejší a kultivovanejší zásah ako striekať hydroxidom vápenatým. U Wuxalu Kalcium si však cením obsahu viacerých stopových prvkov, hlavne dôležitého bóru, ktorý jabloň myslím si potrebuje viac ako zinok či mangán. Obsahu dusíka by som sa naozaj nebál. Väčšina jabloní v auguste ešte spoľahlivo vegetuje. Oproti napr. viniču pri 2-3 kuratívnych postrekoch jabloní Wuxalom Kalcium nehrozí nedokonalé vyzretie dreva jabloní a zmrznutie dreva. V tejto otázke sa prikláňam k názoru výrobcu listového hnojiva. Jabloň predsa len nie je réva. Florina mi shadzuje listy až v novembri, medzi poslednými sortami. Opodstatnenosť postreku močovinou pred opadom listov som nekritizoval. K tomuto zásahu sa nevyjadrujem. Osobne začiatkom zimy jablone ničím nestriekam. Zmes lístia a nakosenej trávy v komposte má bielkovín a tým aj dusíka dostatok. O rozklad a likvidáciu hubových chorôb sa postarajú dážďovky. Alebo už to neplatí? Majte sa pekne! Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.9.2011 19:26

Opravuji svoji informaci ze 24.8.  ohledně chloridu vápenatého a chlorového vápna a zároveń se omlouvám. Ve výrobě to probíhá v pdstatě tak, jak to popsal p.Vysloužil. Avšak od této směsi se chlórnan vápenatý (chlorové vápno) oddělí a chlorid vápenatý také. Z výroby se pak prodává chlorid vápenatý technický buď v tekuté, nebo v práškové a v poslední době i granulované podobě.

Dále se také vyrábí chlorid vápenatý potravinářský v tekuté nebo granulované podobě.

Ovocnáři potom využívají chlorid technický, dříve v prášku nyní v granulích. Dnes jsem byl u jednoho distributora   agrochemikálií a přečetl si etiketu přímo na pytli. Skladovat se dá dobře, ostatně už jsem uvedl, že ho mám doma od loňska v piksle.

Wuxal Aminocal se doprodal ze skladových zásob v loňském roce. Pro drobné pěstitele však nebylo výhodné jeho balení po 1l. Spotřebovával jsem ho vícero let, přestože jsem ho využíval i k postřiku plodové zeleniny. Nakonec jsem jeho zbytek použil naředěný k zálivce peckovin. Pro velkopěstitele byl i v kbelících po 10 kg , ale vycházelo to draze, proto onen chlorid vápenatý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 1.9.2011 20:02

Jestli se ltrovky Aminocali nebudou prodávat, tak je to škoda. Bylo toho asi na 15 desetilitrových postřikovačů - to je pro drobné pěstitele ideální balení.  
  Nemám rád ta "výhodná" balení postřiků, kde v papírové krabici jsou dva alusáčky, každý na 3,5 litru vody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 1.9.2011 21:23

To, že W. Aminocal není a asi hned tak nebude v litrovém balení je tutovka. Ta malá balení, že jsou nevýhodná potvrzuji. Je to na záhrádku se třemi záhonky nebo třemy stromky. A čím menší balení tím cena gramu či ml přípravku výrazně roste.

Ale na mne litr aminocalu byl moc. Používal jsem ho jen na některé odrůdy za mlada, nebo po silnějším řezu (když jsem nestíhával letní). Dost mě trápil Jonagold, Jonalord, Goldstar, Hana, někdy i Rubín. V období květu používám Wuxal Mg nebo Hycol Z, později asi do půl července Wuxal Ca. Potom byl Aminocal a nyní Chlorid vápenatý. To však neplatí o letošním roce, není téměř co hnojit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.24 (?), 2.9.2011 0:39
Stále si myslím, že je zbytočné odradzovať záujemcov o terapiu pehovitých jabĺk postrekom prípravkom Wuxal Kalcium v mesiacoch august a september, navyše ak je problém zohnať menšie balenie Wuxalu Aminocal. Výrobca Wuxalu Kalcium v návode nič nepíše o ukončení aplikácie v mesiaci júl. Posledný postrek sa má aplikovať najneskôr 14 dní pred zberom úrody. Neverím, že by výrobca Wuxalu Kalcium spotrebiteľa zámerne zavádzal. Návody na použitie sú konzultované s odborníkmi minimálne tak fundovanými, ako sú predavači v agromanuále a istotne vychádzajú z praktického odzkúšania prípravku pred zahájením výroby. Nemôžete srovnávať hnojenie priemyselným dusičnanom vápenatým, kde sa do pôdy pod jablone aplikujú rádovo desiatky kilogramov liadku, s aplikáciou roztoku Wuxal Kalcium na list, kde v 10 litroch postrekovej tekutiny je na rovnaký počet jabloní použité iba niekoľko gramov dusičnanu. Podľa mňa práve tvrdenie, že augustové ošetrenie Wuxalom Kalcium môže spôsobiť prehnojenie jabloní dusíkom a horšie vyzrievanie letorastov je zavádzajúci blábol. Wuxalom Kalcium som striekal jablone aj vinič pred cca 10 dňami a včera opakovane. O vplyve na vyzrievanie dreva rád na jar poreferujem. Veď teraz sa napr. na broskyniach stále ešte vykonáva zakracovanie letorastov. Lístie nežltne, naopak predpoveď teplého počasia v septembri naznačuje pokračovanie vegetačných cyklov... Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 2.9.2011 8:53

Můžete samozřejmě hnojit čím chcete a kdy chcete. Já, ve shodě s p. Vinšálkem, ve druhé polovině vegetace hnojení dusíkem omezuji a radši volím postřik vápníkem bez volného dusíku.
Posledný postrek sa má aplikovať najneskôr 14 dní pred zberom úrody
Tato věta ale neříká nic o tom, kdy se úroda sbírá. Tedy u zeleniny, která nepřezimuje je to úplně jedno. Ovoce,  které se sbírá v červenci a srpnu , tam má dřevo na vyzrání času dost. Pozdní zimní odrůdy ovšem - a u těch jde o prodloužení skladovatelnosti především -  se podle mě koncem léta a na podzim dusíkem přihnojovat nemají. Možná je to blábol, ale já se jím řídím. Už od dob, co to kdysi dávno napsal pan Šrot ve své kultovní knize 1000 rad zahrádkářům

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika