Delor



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?)
18.10.2013 16:02

Petře,
obrázek letošního Deloru je ve vlákně " Jak vyhlíží úroda 2013 ".  Loňský obrázek by měl být ve vlákně " Co právě sklízíte "

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Oldbek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (122) - 67.254 (?), 15.12.2011 12:37, zobrazeno: 15641x

Dobrý den . Chtěl bych se zeptat na tuto odrůdu. Zda je odolná, na co náchylná, plodnost a jaké je celková chutnost plodů. Dále zkušenosti s pěstováním a vše co mi můžete o této odrůdě napsat včetně délky skladování. Prosím o stejné vyjádření k odrůdě PRIMADELA  . Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.12.2011 22:14

O různorodosti údajů v pomologiích ohledně strupovitosti u Deloru jsem psal nedávno. Podle mých zkušeností je náchylná k této chorobě jen slabě.

Velmi dobře se tvaruje. Velikostí plodů i vybarvením v některých letech předčí Rubíny. Rubíni mají přesto o něco lepší chuť, i když obě odrůdy mají rodiče shodné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 65.50 (?), 15.12.2011 22:32

Delor je skvělá, neprávem opomíjená odrůda, která určitě dozná většího rozšíření. Plody připomínají velikostí, zbarvením a trochu i chutí Rubíny, oproti nim jsou vyšší než širší a o něco méně šťavnaté. Mají však podstatně delší skladovatelnost (u nás v pohodě do dubna), lepší obrůstání a snad i menší citlivost ke strupovitosti. Krásné plody přináší i v nepříznivých polohách a rocích.
   K Primadele se vyjádřit neumím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.12.2011 12:57

Moje Primadela měla letos nasazeno prvních pár plůdků, ale v květnu to skončilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10151) - 70.240 (?), 2.6.2013 12:08

První plody z odrůdy, jež se stala srdeční záležitostí pěstitele pana Václava Vinšálka - Deloru. Kdysi mně jeden kolega v práci odpověděl na otázku, proč chodí na oběd jen když jsou řízky že: "Řízků není nikdy dost". Já bych v tomto smyslu řekl, že rubínových odrůd není také nikdy dost. Pan Vinšálek mně dá v tomto ohledu jistě za pravdu. Také bychom byli rádi, kdyby přidal nějaké fotky své oblíbené odrůdy.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 2.6.2013 20:31

K Primadele jen krátce. Po loňské první sklizni (asi košík plodů) jsem ji nedávno přerouboval.
Delor jako vždy, má bohatě nasazeno, fotky, myslím, že jsem sem loni dával. Možná to je vlákno, Co právě sklízíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 92.38 (?), 17.10.2013 17:25

Z mnoha těchobuzických odrůd začínajících na "D" (Dulcit, Domino, Denár, Delvit, Dolores, Diamant, Dione, Doris...)bych vyzdvihl asi tři. Desert pro velmi lahodnou sladkou chuť, Diadém pro krásné plody vysokou plodnost i dobrou chuť a nyní dozrávající Delor. Chválil jsem jej ostatně již před 2 lety v tomto vlákně. Přemýšlím, proč odrůda nezískala větší popularitu. Asi to bude tím, že přišla na trh v době, kdy kultovní Rubín od stejných rodičů byl na vrcholu slávy, takže to vlastně nebylo nic nového. Rubín má navíc přeci jen o fous lepší chuť a i jeho název zní lákavěji než složenina z hlásek rodičů DELiciousLORd. Na druhé straně nelze Deloru upřít, že ve třech vlastnostech Rubín překonává. 1. Vydrží o měsíc déle, 2. víc odolává strupovitosti, 3. lépe obrůstá a nevyholuje. U milovníků Rubínů a Bohemií, jimž vadí, že zhruba v únoru jejich miláčci končí, by Delor neměl chybět. 

Delor
Delor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.10.2013 18:46

Ještě bych k Deloru připomněl, že zdaleka není napadán tolik škůdci jako Rubín. Mám ta vřetena vedle sebe, a tak ten rozdíl je pěkně vidět. A Delor se také lépe tvaruje, na vřeteno bez problémů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10151) - 70.240 (?), 18.10.2013 15:26

Já jsem fanoušek Deloru, stejně jako pan Vinšálek a pan Vysloužil, i když na první úrodu stále čekám. Ochutnávku mi dopřál před časem Miloš. Další pěstitel se nyní objevil pod Javorovým vrchem u Třince. Tak jak jste spokojen, pane pod tím Javorovým?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 18.10.2013 16:02

Petře,
obrázek letošního Deloru je ve vlákně " Jak vyhlíží úroda 2013 ".  Loňský obrázek by měl být ve vlákně " Co právě sklízíte "

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Kouří do místnosti29.5.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika