Bilance 18.5 - mráz



host - 240.146 (?)
23.5.2012 10:29

Pestujem ovocie a zeleninu v severnej časti okresu Krupina (obec Žibritov). Všetky ovocniny, vrátane marhúľ sa prehýbajú pod násadou plodov smiley

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 140.21 (?), 23.5.2012 7:55
Já sem zase sledoval nejaký slovensky pořad ohledně počasí a tam uz skoro 5 dní dopředu varovali, že v pátek ráno má přijít mráz. U nás na Moravě je to tak, že většinou předpověď platí pro Prahu a okolí, takže je rozumnější dívat se ba slovenskou předpověď protože ta zase platí hlavně pro Blavu :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18313) - 102.7 (?), 23.5.2012 9:17

Paľo, ponechme teď osobních výhrad, to co píšete, je vážná věc. Je-li tomu skutečně tak a bór má protimrazové účinky do -6st, neměli bychom ten fakt přecházet. Já bych tomu velmi rád věřil, proto prosím o uvedení důvěryhodného zdroje, který to uvádí. Bór je stopový prvek pro rostliny potřebný, ale podobně jako třeba u mědi či manganu jeho vysoké dávky jsou zdraví škodlivé.
    V televizních zprávách jsme slyšeli, že jen vinaři budou mít následkem letošních mrazů škodu ve výši stovek miliónů korun. Podobně pěstitelé ovoce.  Přitom by stačilo jen pár pytlů boraxu - vždyť nikde nebyly mrazy pod 6 st! Nechce se mi věřit, že by o tak jednoduchém způsobu ochrany vinaři a ovocnáři nevěděli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 133.163 (?), 23.5.2012 9:26

Není jednoduché ochránit vinice, navíc když předpověď není předpovědí ale jen jakýmsi Bleskem v podání rosniček. Nebudeme si nic namlouvat ale mrazy přišly o 14 dnů později od prvního strašení, ti kecalové navíc jen tlačili změnu počasí stále před sebou. 

Co jsme ale v televizi neslyšeli je to, zda mají vinaři přiznat škody nebo ne. Dovoz levných hroznů nebo šťávy z Maďarska a okolí, může pořešit produkci odrůdových vín z Jižní Moravy wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 240.146 (?), 23.5.2012 10:29

Pestujem ovocie a zeleninu v severnej časti okresu Krupina (obec Žibritov). Všetky ovocniny, vrátane marhúľ sa prehýbajú pod násadou plodov smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.182 (?), 23.5.2012 23:31

...také jsem se to dočetla až tady... a po mrazu  :-(((    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 171.12 (?), 23.5.2012 7:19

Dobrý den, mám stejný poznatek-plůdky švestek min. z 50 procent poškozené, broskvoně to přežily bez sebemenšího poškození.Miki

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.9 (?), 23.5.2012 9:12

S broskvoní jsem si nemusel dělat starosti, ta pro jistotu vymrzla už v zimě (na podzim se nějak předčasně probudila a zjara vyrašily jen dvě větvičky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 101.154 (?), 23.5.2012 10:42

Ach jo, tak si taky popláču...crying. Ořechy zmrzlé na 100%, třešně na 98%,jablka 98%,angrešt 50%,réva 100% a to nemluvím o namrzlých a zmrzlých keřích a kytkách...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 224.18 (?), 23.5.2012 13:05

Mě by zajímalo, v jakých polohách vznikaly mrazové škody. V jiné diskusi jsem ukazoval fotky kompletně zmrzlých ořechů, třešní, slivoní a jehličnanů v Jižních Čechách v 650mnm už 14.5. Kupodivu, na tom samém místě 18. mráz nebyl, ale v nižší poloze u řeky mi kompletně zmrzly brambory. Škody by bývaly větší, kdybych tam měl vysázeno vše. To, a Vaše příspěvky na mě dělají dojem, že nejnižší teploty byly v nížinách, údolích, případně mírných svazích v blízkosti údolí. Mohli byste, prosím, případně v příspěvku sdělit nadm. výšku, atd.?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 240.146 (?), 23.5.2012 13:25

Walter, je to tak, ako hovoríš. Polohy ako roviny, udolia, kotliny kde sa hromadí studenú vzduch majú vacsinou vzdy nizsie teploty ako vyssie polozene miesta. U nás (JV časť Štiavnických vrchov, 450-500 m n.m.) je v prípade jarných mrazov kritické obdobie prvá polovica apríla (dubna), ale májové mrazy sú tu dosť zriedkavé a ked sa náhodou vyskytnú (za posledných 18 rokov asi 4 krát)  sú v intervale -1 až -2 (-3) oC na pár hodín.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika