Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:
Pane Václave, ak ste si vysvetlil moje skúsenosti so spoločným pestovaním vnímavých a rezistentných jabloní ako škodlivé, je to iba Vaša dedukcia. Je správne, keď sa na fóre pochválime aj s tým, čo sa nepodarilo. Pomáha to ostatným, aby neurobili tú istú chybu. Zakiaľ som mal v záhradke iba rezistentné odrody, boli jablká aj listy čisté a zdravé, radosť sa pozerať. Prisadené vnímavé odrody ako keby v momente pritiahli chrastavitosť do záhradky. Moja skúsenosť tedy je: Ak nechcem používať chémiu u jabloní, pri výsadbe nekupovať ani jeden stromček vysoko vnímavej odrody. Ak niečomu podľa Vás nerozumiem, potom je to snaha niektorých "striekačov", stále niečim oblievať povrch rastlín, keď ničím, tak aspoň močovinou. A v tomto im, ako sledujem Vaše chemické rady, úspešne pomáhate. Stačí Vám prečítať si ochrannú lehotu na obale a je všetko vyriešené. Že nakoniec reziduá spláchne dážď do Vašej či susedovej studne alebo ich rastliny natiahnu späť do pletív, to Vás tiež netrápi. Ich minimálna koncentrácia svedčí o ich maximálnej razantnosti. Našťastie máme možnosť výberu. Mnohí z nás si vyberú rozumnejšiu, zdravšiu, perspektívnejšiu a hlavne ohľaduplnejšiu cestu pestovania svôjho ovocia v záhradke. Verím, že takých záhradkárov stále pribúda. Zrejme ani Vy si neuvedomujete, že ste so svojou ortodoxnou chemizáciou súčasťou ekosystému. Nedávate šancu prírodným mechanismom, eko-prípravkom na našom trhu alebo jednoduchému fyzikálnemu zásahu. Aby ste lepšie pochopil: Prečo napr. striekať jabloň proti padlí, keď stačí ostrihať zasiahnuté konce konárkov? Prečo striekať broskyne organickými fungicídmi, keď stačí dvojmocná meď alebo Sulka? Prečo striekať organickými akaricídmi, keď stačí namnožiť v záhradke dravého roztoča? Predáva sa veľa iného užitočného dravého hmyzu. O slniečkach požierajúcich vošky na jabloniach som už písal. A znovu dokola: Prečo musím sadiť vnímavé jablone a potom od jara do leta X-krát striekať proti chrastavitosti, keď sa dá vybrať z celého radu chutných rezistentov? Toto nie je miešanie hrušiek a sliviek, ale kombinácia pozorovania prírody, rozumu a ohľaduplnosti. Vaša voľba sú chemické delá, aby ste bez ohľadu na okolie zachránil svoje jabĺčka. (Pripomína mi to rozprávku Zničte krtka! Pozrite si ju.) Moja voľba je používať chémiu iba v krajnom prípade. Takže, ako mi to nedávno napísal p.Vlastimil, "Moju voľbu nekomentujte!" Paľo
Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 11 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika